Skip to content

Czy narzędzia do czyszczenia pamięci Firefoksa faktycznie działają?

27 de lipiec de 2021
1627374211 image37

Nie jest tajemnicą, że Firefox może zużywać sporo pamięci systemowej podczas normalnego użytkowania. Chociaż liczba otwartych kart i zainstalowane dodatki z pewnością przyczyniają się do tego, nawet konserwatywnie używana instalacja po wyjęciu z pudełka może zgłaszać znaczne zużycie pamięci.

Spowodowało to pojawienie się kilku dodatków do Firefoksa, które twierdzą, że zwalniają pamięć, której przeglądarka już nie potrzebuje, ale czy faktycznie działają?

Dwuminutowy przegląd tego, jak system Windows obsługuje pamięć

1627374209 40 Czy narzedzia do czyszczenia pamieci Firefoksa faktycznie dzialaja

Zanim zagłębimy się w analizę programu do czyszczenia pamięci, ważne jest, aby trochę zrozumieć, w jaki sposób system Windows obsługuje pamięć. Będzie to ważne, abyśmy mogli zinterpretować wyniki naszego eksperymentu.

Nie martw się, omówimy to na bardzo wysokim poziomie, więc nie musisz być mega-maniakiem, aby śledzić.

Krótko mówiąc, jest to niezwykle krótkie podsumowanie podstaw zarządzania pamięcią w systemie Windows. W żadnym wypadku nie powinno to być uważane za autorytatywne lub ostateczne, ponieważ jest wyjaśnione tylko na poziomie mającym zastosowanie do przedmiotu tego artykułu.


System Windows jest wystarczająco inteligentny, aby wiedzieć, że nieużywana pamięć fizyczna to zmarnowana pamięć, więc ładuje wszystko, czego potrzebuje i myśli, że będzie potrzebować do pamięci. Jednak tylko to, czego system faktycznie potrzebuje (zarówno system Windows, jak i aplikacje) i aktywnie używa w danym momencie, jest zgłaszane jako używana pamięć fizyczna. Reszta (to, czego system Windows myśli, że będzie potrzebować) znajduje się w tak zwanej pamięci wirtualnej.

Pamięć wirtualna to zasadniczo dane, które nie są aktywnie wymagane przez system operacyjny, ale są gotowe do załadowania do pamięci aktywnej w dowolnym momencie. Możesz bardzo z grubsza obliczyć ilość pamięci wirtualnej, jaką posiada twój system, używając tego wzoru:

Pamięć wirtualna = (całkowita pamięć fizyczna – wykorzystana/aktywna pamięć fizyczna) + maksymalny rozmiar pliku strony systemowej

Załóżmy więc, że masz system z 4 GB pamięci fizycznej i maksymalnym 6 GB pliku stronicowania. Następnie uruchamiasz system Windows i otwierasz kilka aplikacji (Outlook, Firefox itp.), a system Windows zgłasza, że ​​używane jest 2,5 GB pamięci fizycznej. Oznacza to, że masz 1,5 GB „nieużywanej” pamięci fizycznej i 6 GB pliku stronicowania, co daje łącznie 7,5 GB dostępnej pamięci wirtualnej.

Pamiętaj, że system operacyjny jest wystarczająco inteligentny, aby wiedzieć, że nieużywana pamięć fizyczna to zmarnowana pamięć, więc wypełni pozostałe 1,5 pamięci fizycznej tym, czego oczekuje, że będziesz potrzebować, aby można było uzyskać do niej dostęp na żądanie niemal natychmiast. Może to być wszystko, od zminimalizowanych danych programu w tle po typowe funkcje systemu operacyjnego.

Co się dzieje, gdy systemowi Windows zabraknie pamięci fizycznej do wykorzystania jako pamięć wirtualna? Zapisuje te dane do systemowego pliku strony, który jest ogromnym (w naszym przypadku 6 GB) plikiem na dysku twardym. Chociaż pozwala to systemowi operacyjnemu przechowywać prawie wszystkie dane, które musi przechowywać w pamięci, zapisywać i pobierać (inaczej błąd strony), te informacje na / z dysku twardego są o rząd wielkości wolniejsze niż dostęp do nich z pamięci fizycznej. Dlatego im więcej masz pamięci fizycznej, tym szybciej system może działać. Im mniej system używa swojego pliku stronicowania, tym szybciej będzie działać.

Monitorowanie wykorzystania pamięci Firefoksa

Do naszego dochodzenia po prostu użyjemy Menedżera zadań systemu Windows. Będziemy śledzić następujące kolumny (opisy są zdefiniowane na stronie Microsoft):

  • Zestaw roboczy = Ilość pamięci w prywatnym zestawie roboczym plus ilość pamięci używanej przez proces, która może być współdzielona przez inne procesy.
  • Szczytowy zestaw roboczy = Maksymalna ilość pamięci zestawu roboczego używana przez proces.
  • Pamięć (prywatny zestaw roboczy) = podzbiór zestawu roboczego, który szczegółowo opisuje ilość pamięci używanej przez proces, która nie może być współdzielona przez inne procesy.
  • Commit Size = Ilość pamięci wirtualnej zarezerwowanej do użycia przez proces.

1627374209 794 Czy narzedzia do czyszczenia pamieci Firefoksa faktycznie dzialaja


Będziemy używać gotowej instalacji Firefoksa 4.0.1 z załadowanym tylko dodatkiem Memory Fox. W Firefoksie będziemy mieć otwarte następujące zakładki i nie zrobimy nic poza przewijaniem w górę i w dół załadowanych stron.

1627374209 853 Czy narzedzia do czyszczenia pamieci Firefoksa faktycznie dzialaja

Po odczekaniu kilku chwil, aż wszystko się zakończy, Menedżer zadań systemu Windows zgłasza następujące informacje dla przeglądarki Firefox.

1627374209 502 Czy narzedzia do czyszczenia pamieci Firefoksa faktycznie dzialaja

Teraz, gdy uruchamiamy dodatek Memory Fox, spójrz na dramatyczny spadek ilości zgłaszanego użycia pamięci.

1627374209 803 Czy narzedzia do czyszczenia pamieci Firefoksa faktycznie dzialaja

Zwróć również uwagę, że ten dodatek uruchamia nowy proces, który obsługuje funkcje pamięci.

1627374209 972 Czy narzedzia do czyszczenia pamieci Firefoksa faktycznie dzialaja

Pozostawiając Firefoksa w stanie bezczynności i obserwując wartości zestawu roboczego i pamięci, widać, że istnieje ciągła walka między Firefoksem wymagającym aktywnej pamięci fizycznej a dodatkiem do czyszczenia pamięci, który odzyskuje tę pamięć.

Oto zgłoszone użycie pamięci pobierane co kilka sekund, gdy Firefox jest bezczynny.

1627374209 855 Czy narzedzia do czyszczenia pamieci Firefoksa faktycznie dzialaja

1627374210 954 Czy narzedzia do czyszczenia pamieci Firefoksa faktycznie dzialaja


Zwróć uwagę na spadek wartości zestawu roboczego i pamięci. To jest środek czyszczący do pamięci, który odzyskuje pamięć systemową.

1627374210 406 Czy narzedzia do czyszczenia pamieci Firefoksa faktycznie dzialaja

1627374210 639 Czy narzedzia do czyszczenia pamieci Firefoksa faktycznie dzialaja

1627374210 245 Czy narzedzia do czyszczenia pamieci Firefoksa faktycznie dzialaja

Po krótkiej wspinaczce możesz zobaczyć kolejny spadek.

1627374210 427 Czy narzedzia do czyszczenia pamieci Firefoksa faktycznie dzialaja

1627374210 973 Czy narzedzia do czyszczenia pamieci Firefoksa faktycznie dzialaja

1627374211 862 Czy narzedzia do czyszczenia pamieci Firefoksa faktycznie dzialaja

Piana. Płukanie. Powtarzać.

Dodatkowo, jeśli nie zrobisz nic poza przełączaniem kart i przewijaniem załadowanych stron, możesz zobaczyć, że liczby zmieniają się nieco bardziej drastycznie, co zostanie wyjaśnione poniżej.

Interpretacja wyników

Kiedy po raz pierwszy na to spojrzysz, pomyślisz, hej, to działa świetnie. Ale spójrz na kolumnę Commit Size i zobaczysz, że ta wartość nigdy się nie zmienia. W rzeczywistości wzrasta po uruchomieniu dodatku do czyszczenia pamięci.

Pamiętaj, że kolumna Commit Size podaje rzeczywistą ilość pamięci (fizycznej + wirtualnej) potrzebnej do uruchomienia odpowiedniej aplikacji przez system Windows. Tak więc w naszym przykładzie ~120 MB jest zarezerwowane i aktywne w systemie specjalnie dla przeglądarki Firefox i znajduje się w nieużywanej pamięci fizycznej i/lub w systemowym pliku stronicowania. Pamiętaj również, że użycie pliku stronicowania ma zauważalny wpływ na wydajność, ponieważ pamięć wirtualna musi być zapisywana i odczytywana z dysku twardego, który jest znacznie wolniejszy niż pamięć fizyczna.

Zasadniczo program czyszczący pamięć przenosi aktywną pamięć fizyczną do pamięci wirtualnej (ponieważ odzyskiwana pamięć musi gdzieś iść). Kiedy tak się dzieje, Firefox nie ma już pamięci potrzebnej do aktywnego działania, więc musi poprosić system Windows o przeniesienie odpowiednich danych z pamięci wirtualnej z powrotem do pamięci fizycznej. I w kółko jedziemy…


W najlepszym przypadku ten proces nie robi nic użytecznego, aw najgorszym powoduje ogromną liczbę niepotrzebnych błędów stron, ponieważ ponownie, jeśli system Windows musi uruchomić plik strony, nastąpi zauważalny spadek wydajności. Może to mieć miejsce zwłaszcza w przypadku systemu, który nie ma dużej ilości pamięci fizycznej (gdzie prawie cała pamięć wirtualna jest przechowywana w pliku stronicowania), co jest ironiczne, ponieważ dla tych systemów został „zaprojektowany” system czyszczenia pamięci.

Morał całej tej historii jest prosty, czyściciele pamięci nie robią nic poza przesuwaniem liczb. Każdy system operacyjny będzie wiedział, jak odpowiednio obsługiwać pamięć, więc po prostu pozwól im robić swoje.

Zarządzanie wykorzystaniem pamięci Firefoksa

Skoro pokazaliśmy, że dodatki czyszczące pamięć nie robią nic użytecznego, co możesz zrobić z dużą ilością pamięci, której używa Firefox? Oto kilka sugestii:

  • Usuń dodatki, których nie potrzebujesz (zwłaszcza te czyszczące pamięć).
  • Ogranicz liczbę otwartych kart do minimum.
  • Okresowo zamykaj Firefoksa i uruchamiaj go ponownie.
  • Dodaj więcej pamięci do swojego systemu.
  • Nie martw się o to.

Dodatek Memory Fox Next do Firefoksa

Czy ten post był pomocny?