Skip to content

Czy nowa bateria do laptopa może się zepsuć, jeśli nie będzie używana?

26 de lipiec de 2021
cananewlaptopbatterygobadifunused00

Jeśli kupiłeś nową baterię do laptopa jako środek ostrożności, czy zepsuje się, jeśli pozostawisz ją nieużywaną do przyszłej daty, kiedy może być potrzebna? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser oferuje porady w odpowiedzi na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Quentin Meulepas (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser „Koleś o imieniu Ben” chce wiedzieć, czy nowa, nieużywana bateria laptopa zepsuje się, jeśli pozostanie w pobliżu:

Wyglądało na to, że zasilacz mojego starego Macbooka z 2008 roku przestał działać, a ponieważ nie byłem pewien, czy to zasilacz, czy bateria powoduje problemy, na wszelki wypadek zamówiłem nową ogólną baterię wraz z nowym zasilaczem.

Po otrzymaniu nowego zasilacza odkryłem, że stary zasilacz rzeczywiście stanowił problem, więc nadal korzystałem z oryginalnej baterii.

Moje pytanie brzmi, czy mogę pozostawić nową generyczną baterię litowo-jonową, którą kupiłem, w szczelnie zamkniętym opakowaniu, dopóki jej nie potrzebuję? Czy pogorszy się, jeśli pozostanie nieużywany, czy powinienem wymieniać je raz w tygodniu, aby utrzymać nowy przy życiu?

Czy pozostawienie nowej baterii nieużywanej spowoduje jej zepsucie, czy też Ben powinien co jakiś czas wymieniać dwie baterie?

Odpowiedź

Współautor SuperUser Jamie Hanrahan ma dla nas odpowiedź:

Samorozładowanie akumulatorów litowo-jonowych, choć bardzo powolne. Jeśli zostawisz go w pobliżu przez bardzo długi czas (prawdopodobnie wiele miesięcy), może się rozładować na tyle, że jego „elektroniczny bezpiecznik” się otworzy. Kiedy to się stanie, to nic innego jak przycisk do papieru.

Prawdopodobnie przyszedł do ciebie z ładunkiem w zakresie 40-60 procent, ponieważ jest to najbardziej stabilny poziom naładowania do przechowywania.

Jeśli nie zamierzasz go używać, sprawdzałbym to mniej więcej co miesiąc. Jeśli spadnie poniżej 20 procent, naładuj go, aby przywrócić go do około 60 procent przed ponownym przechowywaniem.

Gdybym to był ja, przerzuciłbym się na nową baterię i zachowałbym starą jako zapasową „na wszelki wypadek”. Nowy powinien dać laptopowi znacznie dłuższy czas pracy.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?