Skip to content

Czy oprogramowanie może odróżnić komputer stacjonarny od laptopa?

29 de lipiec de 2021
can software differentiate between a desktop computer and a laptop 00

Wiele licencji na oprogramowanie jest dość restrykcyjnych, jeśli chodzi o to, jak i gdzie można zainstalować program, ale jak dobre są te programy w określaniu typu urządzenia, na którym są zainstalowane? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Robert (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser Abhi chce wiedzieć, czy oprogramowanie może faktycznie odróżnić komputer stacjonarny od laptopa:

Licencja na oprogramowanie intensywnie korzystające z procesora, takie jak Pix4D mówi, że można go zainstalować na dwóch urządzeniach, ale pod jednym warunkiem. Czytając drobnym drukiem, wydaje się, że jedno urządzenie może być w pełni przetwarzającym komputerem stacjonarnym/stacją roboczą, podczas gdy drugie musi być laptopem lub urządzeniem mobilnym.

Skąd oprogramowanie będzie wiedziało, na jakim typie urządzenia jest zainstalowane? Czy w specyfikacjach sprzętu są wskazówki, które pozwalają określić coś takiego (np. obecność baterii)?

Biorąc pod uwagę, że oprogramowanie jest w pełni funkcjonalne na obu urządzeniach, czy ten warunek stanie się nieistotny, jeśli kupię po prostu wysokiej klasy laptopa, który jest tak samo szybki jak komputer stacjonarny?

Czy oprogramowanie może faktycznie odróżnić komputer stacjonarny od laptopa?

Odpowiedź

Współtwórcy SuperUser abnev i Technik Empire mają dla nas odpowiedź. Po pierwsze, abnev:

W systemie Linux możesz uruchomić następujące polecenie:

  • sudo dmidecode –ciągowy typ podwozia

W przypadku laptopa spowoduje to zwrócenie laptopa, notebooka, przenośnego lub podnotebooka (w zależności od producenta).

W przypadku systemu Windows zapoznaj się z następującą dokumentacją TechNet, aby określić typ obudowy komputera: Identyfikacja typu obudowy komputera

Następnie odpowiedź od Technik Empire:

Aby dodać do drugiej odpowiedzi tutaj dotyczącej Linuksa, oprogramowanie Windows może również uzyskać dostęp do tych informacji za pośrednictwem różnych dostarczonych metod/obiektów WinAPI. Jednym z takich przykładów jest Win32_System komputerowy, który ma m.in. członków takich jak:

1627549666 843 Czy oprogramowanie moze odroznic komputer stacjonarny od laptopa

Możliwe wartości to:

1627549666 548 Czy oprogramowanie moze odroznic komputer stacjonarny od laptopa

Jeśli chodzi o to, skąd Windows to wie, chociaż nie mogę powiedzieć z całą pewnością, ponieważ obecnie brakuje mi zarówno kodu źródłowego systemu Windows, jak i jakichkolwiek oficjalnych linków do dokumentacji, powiedziałbym, że jest to prosta sprawa identyfikatora sprzętu w komputerze, który przekazuje te informacje do obsługi system.

Ponieważ system Windows ma ogromną sieć partnerską, która przesyła swoje sterowniki bezpośrednio do firmy Microsoft (w celu aktualizacji sterowników za pośrednictwem usługi Windows Update i „standardowych” sterowników dołączonych do nośnika instalacyjnego), system Windows może dość łatwo określić, jaki rodzaj komputera posiadasz zainstalowany na. Tuż obok Identyfikator procesora sam możesz określić, czy jest to komputer stacjonarny, czy laptop.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?