Skip to content

Czy potrzebuję Amazon Echo, aby korzystać z Alexy?

9 de lipiec de 2021
ximg 572b5c49ddb56.jpg.pagespeed.gpjpjwpjjsrjrprwricpmd.ic .yKNBuDJaoz

Amazon wszedł w przesadę, promując swoją potężną i popularną asystentkę głosową Alexę, ale większość ludzi nie zdaje sobie sprawy: Alexa to coś więcej niż tylko Amazon Echo.

Czym Alexa jest (i nie jest)

Aby lepiej zrozumieć, gdzie można, a gdzie nie można korzystać z Alexy, warto oddzielić elementy oprogramowania i sprzętu. Krótko mówiąc, Alexa jest odpowiedzią Amazona na Siri, usługę asystenta głosowego Apple. Podobnie jak Siri jest dostępna na wielu urządzeniach (i istnieje niezależnie od tych urządzeń), Alexa też.

Alexa to osobisty asystent głosowy oparty na chmurze, który może między innymi odpowiadać na pytania, sterować urządzeniami smarthome za pomocą poleceń głosowych oraz udostępniać informacje o ruchu drogowym i pogodzie. Usługa asystenta głosowego jest całkowicie oddzielona od sprzętu.

Z drugiej strony Echo to specyficzny zestaw produktów sprzętowych, które Amazon zbudował, aby zaprezentować i dostarczyć Alexę. Bez Alexy urządzenie Amazon Echo jest ładnym, ale drogim głośnikiem Bluetooth – z Alexą jest to jednak całkiem niesamowity dodatek do Twojego domu.


Ale możesz dostać Alexę na produkty inne niż Echo. Jasne, na początku rozróżnienie między nimi było bardzo niewyraźne, ponieważ Echo było jedynym produktem obsługującym Alexę na rynku. Ale teraz Amazon rozszerzył swoją wewnętrzną stajnię urządzeń obsługujących Alexa,i licencjonowana platforma Alexa również do użytku zewnętrznego.

Gdzie możesz uzyskać dostęp do Alexa

W rodzinie urządzeń obsługujących Alexa istnieją trzy różne poziomy produktów. Linia Echo, linia poleceń push-to-command (takie jak tablety Tap, Fire i Fire TV) oraz urządzenia innych firm z obsługą Alexa.

Linia Echo: kontrola bez użycia rąk

1625812704 195 Czy potrzebuje Amazon Echo aby korzystac z

W rodzinie produktów Amazon termin „Echo” jest zarezerwowany dla określonej klasy urządzeń obsługujących Alexa. Wszystkie urządzenia Echo mają zestaw siedmiu mikrofonów u góry urządzenia, które są zawsze włączone i czekają na Twoje polecenia.

Obecnie na rynku dostępne są dwa urządzenia Echo: Amazon Echo (180 USD) i mniejszy (ale bardzo podobny)Echo kropka(90 dolarów). Oba są wywoływane przez słowo budzące (zwykle „Alexa”), po którym następuje polecenie: „Alexa, jaka jest dzisiaj pogoda?”. Przyszłe urządzenia, które noszą imiennik „Echo”, będą prawdopodobnie również wyposażone w tę samą matrycę mikrofonów „dalekiego pola”, co we wcześniejszych modelach Echo.

Linia Tap, Fire Tablet i Fire TV: Push-to-Command

Czy potrzebuje Amazon Echo aby korzystac z

Oprócz swojej zawsze aktywnej linii Echo, Amazon ma kilka urządzeń obsługujących model interakcji z Alexą typu „push-to-command”. Chociaż Amazonka Tap(130 USD) jest również głośnikiem Bluetooth i ma kształt przypominający Amazon Echo, nie nosi nazwy Echo ani nie ma funkcji ciągłego słuchania linii Echo. Zamiast tego musisz nacisnąć przycisk, aby przełączyć urządzenie w tryb nasłuchiwania, po czym możesz wypowiedzieć polecenie.

Telewizja przeciwpożarowa(85 USD) i Fire TV Stick z pilotem głosowym(50 USD) działa na tej samej zasadzie. Gdy urządzenie i telewizor są włączone, naciskasz przycisk mikrofonu na pilocie głosowym, aby wydawać polecenia Alexa. Linia Fire TV ma również dodatkową funkcję wyświetlania wyjścia większości poleceń jako kart na ekranie telewizora.


49 $ Amazona Tablet ognia Fire, Ogień HD 8 (89 USD) i Ogień HD 10 (229 USD) wszystkie są również dostarczane z Alexą, a po prostu przytrzymujesz przycisk Home, gdy wypowiadasz polecenie. Możesz także użyć tabletu Fire jako dodatkowego urządzenia Alexa, używając Nadawanie głosowe, który automatycznie obudzi tablet Fire i pokaże więcej szczegółów z polecenia głosowego, które wydałeś Echo.

Linia stron trzecich: miejsce na wzrost

1625812704 605 Czy potrzebuje Amazon Echo aby korzystac z

Chociaż Amazon od samego początku mówi o integracji z innymi firmami (inwestują duże środki w promowanie Alexy jako przyszłego asystenta głosowego osobistego/smarthome), dopiero niedawno widzieliśmy zewnętrznego uczestnika rynku.

Niedawno wydany Głośnik Bluetooth Triby(170 USD) oferuje pełną integrację z systemem Alexa, w tym wykrywanie słów wybudzających, takich jak Echo. Obecnie nie ma ustalonej terminologii dla urządzeń innych firm, które identyfikowałyby się jako sterowane głosem lub „naciśnij na polecenie”, więc należy dokładnie przeczytać opis produktu, aby upewnić się, że otrzymasz produkt spełniający Twoje potrzeby.

Ford też jest integracja Alexy z platformą Ford Sync, a jest nawet fajnie wyglądająca lampa firmy GE w tym Alexa.

Amazon intensywnie promuje Alexę jako produkt dla urządzeń innych firm, więc spodziewaj się, że ten rynek znacznie się rozwinie w przyszłości. Heck, jeśli masz trochę wiedzy technicznej, możesz nawet stwórz własne urządzenie push-to-talk Alexa z Raspberry Pi.

Gdzie trudno jest uzyskać dostęp do Alexa

1625812704 291 Czy potrzebuje Amazon Echo aby korzystac z

Chociaż możesz uzyskać dostęp do Alexy zarówno z produktów Amazon, jak i urządzeń innych firm, jest jedno miejsce – dość ciekawie – do którego dostęp do Alexy jest dość trudny: Twój telefon. Pomimo tego, że dostępna jest aplikacja Alexa na Androida, Fire OS i iOS, istnieje wyłącznie dla Ciebie, aby zainstalować urządzenia Alexa, dostosować ustawienia i przeglądać informacje, które udostępniają Ci urządzenia Alexa.

Jednak tyżargonużyj aplikacji Alexa, aby zadawać pytania Alexa. Chociaż jesteśmy pewni, że Amazon ma swoje motywy dla tego wyboru projektu, z pewnością mamy nadzieję, że w przyszłości uwzględnią funkcjonalność. W końcu nie ma nic bardziej wszechobecnego niż smartfon, a jeśli chcą, aby jak najwięcej osób zintegrowało Alexę ze swoim życiem (szczególnie jako alternatywę dla Siri i Google Now), to zintegrowanie Alexy z aplikacją, którą ludzie zawsze mają przy sobie byłby sprytnym posunięciem.


Chociaż Amazon nie obejmuje dostępu do usługi Alexa bezpośrednio za pośrednictwem własnej aplikacji, najwyraźniej nie mają żadnych ograniczeń dotyczących robienia tego przez osoby trzecie. Możesz uzyskać aplikacje innych firm, które umożliwiają korzystanie z Alexy bezpośrednio na telefonie.

Z każdym nieporozumieniem co do tego, gdzie możesz i nie możesz używać Alexy na uboczu, nadszedł czas, aby skupić się na zabawnych rzeczach, które możesz zrobić z Alexą – na przykład na kontrolowaniu całego centrum multimedialnego Kodi za pomocą głosu.

Czy ten post był pomocny?