Skip to content

Czy powinienem wyłączyć plik strony, jeśli mój komputer ma dużo pamięci RAM?

2 de sierpień de 2021
shouldidisablethepagefileifmycomputerhasalotofram00

Jeśli masz komputer z dużą ilością pamięci RAM, czy odniesiesz jakieś korzyści z wyłączenia pliku stronicowania, czy po prostu pozostawisz go wystarczająco dobrze w spokoju? Dzisiejsze pytania i odpowiedzi dla SuperUser omawiają ten temat, aby zaspokoić ciekawość czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Collin Anderson (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser user1306322 chce wiedzieć, czy są jakieś korzyści z wyłączenia pliku strony, jeśli komputer danej osoby ma dużo pamięci RAM:

Wyobraź sobie, że mam mnóstwo pamięci RAM, powiedzmy na przykład 64 GB. To dużo, nawet jak na komputery do gier. Teraz domyślna lokalizacja pliku strony w systemie Windows znajduje się na głównym dysku systemu operacyjnego (czy to HDD, czy SSD), który jest ogólnie szybszy, ale nadal nie tak szybki jak pamięć RAM.

Coś mi mówi, że wyłączenie pliku stronicowania na dysku twardym lub utworzenie wirtualnego dysku RAM i pozostawienie tam pliku stronicowania może spowodować, że system Windows przeniesie całą swoją pamięć wirtualną do pamięci RAM i zwiększy wydajność systemu. Ale nie mam zbyt dużej wiedzy w tej dziedzinie, więc może to wcale nie być prawda.

Próbowałem obu, ale nie mogłem przeanalizować wyników, aby dojść do ostatecznego wniosku z moim poziomem wiedzy w sprawach związanych z pamięcią. Czy to zadziała? Jeśli nie, to dlaczego?

Czy użytkownik1306322 odniósłby jakiekolwiek korzyści z wyłączenia pliku strony?

Odpowiedź

Współautor SuperUser David Schwartz ma dla nas odpowiedź:

Bez względu na to, ile masz pamięci RAM, chcesz, aby system mógł z niej efektywnie korzystać. Brak pliku strony w ogóle zmusza system operacyjny do nieefektywnego korzystania z pamięci RAM z dwóch powodów:

  • Po pierwsze, nie może sprawić, że strony będą odrzucane, nawet jeśli nie były używane lub modyfikowane przez bardzo długi czas, co wymusza zmniejszenie pamięci podręcznej dysku.
  • Po drugie, musi zarezerwować fizyczną pamięć RAM na przydziały, które prawdopodobnie nigdy jej nie będą wymagały (na przykład prywatne, modyfikowalne mapowanie plików), co prowadzi do przypadku, w którym można mieć dużo wolnej fizycznej pamięci RAM, a mimo to przydziały są odrzucane unikaj nadmiernego zaangażowania.

Rozważmy na przykład, czy program tworzy zapisywalne, prywatne mapowanie pamięci dla pliku o rozmiarze 4 GB. System operacyjny musi zarezerwować na to mapowanie 4 GB pamięci RAM, ponieważ program mógłby modyfikować każdy bajt i nie ma miejsca na jego przechowywanie poza pamięcią RAM. Tak więc od samego początku 4 GB pamięci RAM jest w zasadzie marnowane (można je wykorzystać do buforowania czystych stron dysku, ale to wszystko).

Musisz mieć plik stronicowania, jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać pamięć RAM, nawet jeśli nigdy nie jest używany. Działa jako polisa ubezpieczeniowa, która pozwala systemowi operacyjnemu na faktyczne korzystanie z posiadanej pamięci RAM, zamiast rezerwować ją na możliwości, które są niezwykle mało prawdopodobne.

Ludzie, którzy zaprojektowali zachowanie twojego systemu operacyjnego, nie są głupcami. Posiadanie pliku stronicowania daje systemowi operacyjnemu więcej możliwości wyboru i nie spowoduje złych.

Nie ma sensu próbować umieszczać pliku stronicowania w pamięci RAM. A jeśli masz dużo pamięci RAM, plik strony jest bardzo mało prawdopodobny (po prostu musi tam być), więc nie ma większego znaczenia, jak szybkie jest urządzenie, na którym się znajduje.

Koniecznie sprawdź ożywiony wątek dyskusji na ten temat, korzystając z poniższego linku!

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?