Skip to content

Czy powinieneś kupić używany aparat pełnoklatkowy, czy nowy aparat z czujnikiem upraw?

29 de lipiec de 2021
1627535598 preview 6

Jedną z decyzji, przed którą staje wielu poprawiających się fotografów, gdy nadchodzi czas na zakup lub modernizację lustrzanki cyfrowej lub aparatu bezlusterkowego, jest to, czy powinni kupić nowy aparat z czujnikiem przycinania, czy starszy, używany aparat pełnoklatkowy. Po obu stronach są argumenty, więc zajmijmy się tematem.

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie znasz już różnice między aparatami pełnoklatkowymi a aparatami z matrycą do kadrowania. Jeśli nie, powinieneś zapoznać się z naszym pełnym artykułem na ten temat, ale w skrócie istnieją dwa główne formaty lustrzanek cyfrowych i bezlusterkowców: 35 mm lub pełnoklatkowy czujnik kadrowania lub APS-C. Aparaty pełnoklatkowe są oparte na standardzie filmu 35 mm, podczas gdy aparaty APS-C wykorzystują czujnik o rozmiarze około dwóch trzecich. Profesjonalne aparaty zwykle używają czujników pełnoklatkowych, podczas gdy aparaty konsumenckie i podstawowe używają czujników przycinania.

Zupełnie nowe aparaty pełnoklatkowe, takie jak Canon 5D Mark IVkosztował kilka tysięcy dolarów. Nawet Canon 6D Mark II zaczyna się od 1600 USD na Amazon, chociaż jego cena katalogowa wynosi 2000 USD. Modele z czujnikami upraw są znacznie tańsze. ten Canon Rebel T7i to 749 $, podczas gdy nasza siostrzana strona wybrała najlepszą lustrzankę cyfrową dla początkujących, Nikon D3400, to tylko 400 USD — z obiektywem 18–55 mm.

Rzecz w tym, że możesz kupić używane aparaty pełnoklatkowe za pieniądze z czujnika upraw. Możesz dostać dobry Canon 5D Mark II, jeden z najbardziej udanych profesjonalnych aparatów fotograficznych, jakie kiedykolwiek wyprodukowano, za około 600 USD. Canon 5D Mark III, aparat, którego używam, można kupić za mniej niż jednego dolara, jeśli jest trochę poobijany, lub około 1300 USD, jeśli jest w dobrym stanie. Oznacza to, że szczególnie w przypadku doskonalenia fotografów należy dokonać wyboru.

Kamery konsumenckie i profesjonalne

Jak wspomniałem powyżej, czujniki pełnoklatkowe są używane w profesjonalnych aparatach, podczas gdy czujniki przycinania są używane w aparatach konsumenckich. Warto podkreślić różnice między nimi.

  • Jakość wykonania: Profesjonalne kamery są zaprojektowane tak, aby znosić bicie. Są wykonane ze stopów aluminium, często mają uszczelnienie przed warunkami atmosferycznymi i generalnie działają wszędzie. Aparaty konsumenckie są przeznaczone do zdjęć wakacyjnych i rodzinnych. Są zrobione z plastiku, a odpowiednia ulewa może nie być dla nich dobra.
  • Lepsza kontrola: Aparaty konsumenckie mają wiele trybów automatycznych, więc nie musisz myśleć o robieniu zdjęć. Profesjonalne aparaty zapewniają znacznie więcej ręcznego sterowania. Spodziewaj się takich rzeczy, jak dedykowane pokrętła czasu otwarcia migawki i przysłony, niestandardowe ustawienia wstępne i bardziej ergonomiczny układ.
  • Wiele miejsc na karty: Wiele gniazd kart pamięci umożliwia robienie zdjęć na dwóch kartach jednocześnie, dzięki czemu wszystkie zdjęcia mają kopię zapasową. Kamery konsumenckie mają tylko jeden.
  • Różne mocowania obiektywu: Kamery konsumenckie i profesjonalne mają różne mocowania obiektywu. Ogólnie rzecz biorąc, obiektywy pełnoklatkowe będą działać w aparatach z matrycą do przycinania, podczas gdy odwrotność nie jest prawdziwa. Jeśli masz dużo obiektywów DX lub EF-S, może to być przełom.
  • Lepszy autofokus: Profesjonalne korpusy – lub przynajmniej nowsze – mają zwykle lepszy autofokus z większą liczbą punktów niż ciała konsumenckie.

A nawet nie rozmawialiśmy jeszcze o jakości obrazu!


Chociaż tutaj sprawy stają się nieco trudniejsze i naprawdę zależy to od tego, jakie dwie kamery porównujesz. Na przykład 5D III ma pełnoklatkowy czujnik o rozdzielczości 22,3 megapiksela, a T7i ma czujnik kadrowania o rozdzielczości 24,2 megapiksela. Oba mają ten sam zakres ISO 100-25600. 5D III, mimo że jest starszy, ma zdecydowanie lepszy sensor. Z drugiej strony 5D II ma matrycę o rozdzielczości 21,1 megapiksela i zakres ISO 100-6400. W dobrym świetle jest lepszy niż T7i, ale przy słabym oświetleniu rzeczy są znacznie mniej cięte i suszone.

Zasadniczo powiedziałbym, że każdy aparat pełnoklatkowy wprowadzony na rynek w ostatniej dekadzie jest, jeśli nie tak dobry, przynajmniej w takim samym zakresie, jak zupełnie nowy aparat z czujnikiem kadrowania w większości sytuacji. Jakość aparatu i tak ma mniejsze znaczenie niż jakość obiektywu.

Co tracisz kupując starszą używaną kamerę

Jest już prawdopodobnie jasne, że dopóki aparat pełnoklatkowy nie jest zbyt stary lub zbyt mocno zniszczony, prawdopodobnie pod wieloma względami będzie lepszy niż zupełnie nowy aparat z czujnikiem upraw. Znowu jednak rzeczy nie są jeszcze zszyte.

Kiedy idziesz ze starszym aparatem, rezygnujesz z wielu nowszych funkcji. Niepełna lista rzeczy, których prawdopodobnie nie dostaniesz, obejmuje:

  • Łączność Wi-Fi lub Bluetooth
  • Ekran dotykowy
  • Ekran uchylno-obrotowy
  • Nagrywanie filmów 4K, z dużą prędkością lub w zwolnionym tempie
  • Szybki tryb zdjęć seryjnych — co jest problemem podczas fotografowania sportu lub dzikiej przyrody

To mogą, ale nie muszą być rzeczy, za którymi będziesz tęsknić. Nie otrzymujesz również komfortu i ochrony, które towarzyszą kupowaniu zupełnie nowego produktu. W następnej kolejności przyjrzymy się, gdzie kupić dobry używany aparat, ale nie oczekuj przedłużonej gwarancji ani wymiany, jeśli coś się zepsuje.

Gdzie kupić dobry aparat z drugiej ręki

Kupowanie używanego aparatu może być nieco ryzykowne. Tak naprawdę nie wiesz, co dostajesz, zwłaszcza jeśli kupujesz od nieznajomego z Craigslist.


Radzę kupować w jednym z dwóch miejsc: w lokalnym sklepie fotograficznym lub w renomowanym sklepie internetowym, takim jak MPB.com oraz B&H.

W lokalnym sklepie z aparatami możesz wejść i sprawdzić aparaty. Personel będzie również mógł doradzić, jakie masz opcje. Posprzątają i sprawdzają wszystko, co sprzedają, więc prawdopodobnie nie spróbują sprzedać ci zepsutego aparatu. Mogą nawet oferować jakąś gwarancję.

1627535598 77 Czy powinienes kupic uzywany aparat pelnoklatkowy czy nowy aparat z

Podobnie jest z MPB.com i B&H. Są to dwa z największych internetowych rynków używanych aparatów fotograficznych. Wszystko, co mają w magazynie, przetestowali i upewnili się, że jest sprawne. MPB.com oferuje sześciomiesięczną gwarancję, a B&H 90-dniową.

Kupując lokalnie lub w MPB.com lub B&H zapłacisz trochę więcej, ale moim zdaniem warto.

Więc co wybrać?

Wybór opcji zależy od Ciebie. Jeśli czytasz ten artykuł, istnieje duża szansa, że ​​szukasz pewności, że jakość obrazu nie zmieniła się znacząco w ciągu ostatnich dwóch lat lub że ekran dotykowy jest obecnie uważany za niezbędną funkcję — nie martw się. Dobre aparaty są zbudowane z myślą o trwałości, a jeśli kupisz taki, który został sprawdzony i ma gwarancję, wszystko będzie w porządku. Myślę, że ręczne sterowanie, wytrzymała konstrukcja i większy czujnik są warte kompromisu, zwłaszcza jeśli planujesz poprawić się w fotografii. Jeśli idziesz w ten sposób, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po przejściu na aparat pełnoklatkowy.

Z drugiej strony w ostatnich latach pojawiły się kamery. Jeśli chcesz mieć najnowsze funkcje — i nie mogę cię winić, kontrola Wi-Fi jest niesamowita — musisz kupić nowy aparat. Najnowsze aparaty z czujnikami przycinania są niesamowite, więc wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Czy ten post był pomocny?