Skip to content

Czy powinieneś przełączyć się na aparat bezlusterkowy?

27 de lipiec de 2021
1627383693 preview

Rynek aparatów bardzo się obecnie zmienia. Duża dwójka — Canon i Nikon — ma właśnie uruchomiłem aparaty bezlusterkowe z mnóstwem fanfar, prasy i dramatu. Czy teraz nadszedł czas, aby przejść na bezlusterkowiec? Spójrzmy.

Co oznacza nawet bez lustra?

Cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa (DSLR) zawiera lustro, które przekierowuje światło do wizjera. Po naciśnięciu spustu migawki lustro odskakuje, a zamiast tego światło pada na fotosensor.

Aparat bez lustra nie ma lustra (bez lustra, geddit?). Zamiast tego światło zawsze pada na czujnik. Kiedy robisz zdjęcie, jest po prostu nagrywane. Jeśli jest nawet wizjer, to elektroniczny.

Zdejmując lusterko, producenci aparatów oszczędzają trochę wagi i miejsca (choć o tym za chwilę). Canon i Nikon wykorzystały to również jako okazję do opracowania nowych mocowań obiektywów.

Czujniki upraw i czujniki pełnoklatkowe

Teraz, gdy wszyscy jesteśmy na bieżąco z tym, czym jest aparat bezlusterkowy, jest jeszcze jedna rzecz, na którą musimy się przyjrzeć, zanim zaczniemy nurkować: aparaty pełnoklatkowe i z czujnikiem kadrowania.

W skrócie, istnieją dwa główne rozmiary czujników: 35 mm (lub pełna klatka) i APS-C (lub czujniki przycięcia). Czujniki 35 mm mają taki sam rozmiar jak film 35 mm i są używane w profesjonalnych aparatach wysokiej klasy. Matryce APS-C są o około dwie trzecie mniejsze i tańsze w produkcji. Ogólnie rzecz biorąc, większe czujniki są lepsze.


Aparaty bezlusterkowe, a przynajmniej te odnoszące sukcesy, również należą do tych kategorii. Zarówno Canon, jak i Sony produkują aparaty bezlusterkowe z pełną klatką i matrycą APS-C; Nikon obecnie produkuje tylko pełnoklatkowe bezlusterkowce.

Rynek low-endowych urządzeń lustrzanych nie jest jeszcze konkurencyjny

Było dużo prasy i szumu o wejściu Canona i Nikona na rynek bezlusterkowców, ponieważ do tej pory był to głównie program Sony. Można by więc wybaczyć, że nie zdajesz sobie sprawy, że nowe aparaty Canona i Nikona to drogie, pełnoklatkowe oferty. Aby być trochę niesprawiedliwym, są to po prostu przepakowane wersje swoich istniejących aparatów wysokiej klasy, ale bez lustra i z linią nowych obiektywów.

Oznacza to, że rynek low-endowych bezlusterkowców nadal nie jest szczególnie konkurencyjny. Nie zrozum mnie źle, jest kilka świetnych aparatów, takich jak Sony Alpha a6000, który Więcej o tym pisałem w Review Geek, ale ciała lubią Canon EOS M50 wciąż pozostawiają wiele do życzenia.

1627383692 860 Czy powinienes przelaczyc sie na aparat bezlusterkowy

Jeśli szukasz nowego aparatu z najwyższej półki i masz kilka tysięcy do wyrzucenia, to nigdy nie było lepszego czasu, aby przejść bez lustra, ale jeśli szukasz czegoś tańszego, to opcje są po prostu t tak dobre, zwłaszcza jeśli masz już przyzwoity aparat.

Nie oszczędzasz dużo rozmiaru i wagi

Jedną z pierwszych nadziei na aparaty bezlusterkowe jest to, że będziesz w stanie uzyskać ten sam wysokiej jakości sprzęt w mniejszym, lżejszym opakowaniu. Tak naprawdę się nie wydarzyło.


Aparaty bezlusterkowe są nieco mniejsze i lżejsze niż ich odpowiedniki DSLR — Canon 5D MKIV waży 890 g, Canon EOS R waży 660 g — ale obiektywy nie zmieniły rozmiaru.

NS fotograf Dan Carr pisze w Shuttermuse, jeśli już, to producenci aparatów robią teraz większe i cięższe obiektywy niż kilka lat temu. Na przykład Canon EF 24-70 mm f/2,8 L II waży 805g; Canon RF 28-70 f/2 L waży aż 1430g. Wszelkie oszczędności wagi uzyskane przez aparat są tracone przez obiektyw.

1627383692 776 Czy powinienes przelaczyc sie na aparat bezlusterkowy

Tak samo jest na całej planszy. Soczewki są ograniczone tym, jak bardzo mogą być mniejsze i lżejsze ze względu na fizyczne właściwości światła i soczewek. Zamiast tego twórcy aparatów ulepszają je, co oznacza również powiększanie ich.

Ekosystemy soczewek są mniej dojrzałe

Jedną z najlepszych rzeczy w aparatach bezlusterkowych jest to, że po zdjęciu lustra odległość między obiektywem a matrycą jest skrócona, dzięki czemu można użyć adaptera do mocowania obiektywów opracowanych dla różnych aparatów.

Zarówno Canon, jak i Nikon wypuściły swoje aparaty z adapterami, dzięki czemu ich istniejący zestaw obiektywów będzie działał głównie z nowymi aparatami, przynajmniej dopóki nie opracują i nie wypuszczą wystarczającej liczby nowych obiektywów, aby wypełnić wszystkie dziury w ich składzie. Od lat dostępne są adaptery do aparatów Sony.

1627383692 627 Czy powinienes przelaczyc sie na aparat bezlusterkowy

Problem polega na tym, że adapter jest swego rodzaju rozwiązaniem tymczasowym. Rzeczy takie jak autofokus są zawsze gorsze, gdy używasz adaptera niż natywnego obiektywu. Dodają też jeszcze większego rozmiaru i objętości.


W tej chwili nigdy nie było dostępnych więcej ani lepszych obiektywów DSLR. Ekosystemy obiektywów bezlusterkowych są coraz lepsze, a wszyscy producenci mają obiecująco wyglądające mapy drogowe, ale jeszcze ich nie ma.

O wiele więcej schodzi z rurociągu

EOS R, Z6 i Z7 to pierwsze poważne wypady Canona i Nikona na rynek bezlusterkowców. Możesz zagwarantować, że mają o wiele więcej w przygotowaniu.

Wczesne wskakiwanie na trend zawsze wiąże się z ryzykiem. Pierwsza wersja czegoś zazwyczaj zawiera najwięcej błędów, które należy naprawić. Aparaty bezlusterkowe nie różnią się od siebie.

Sony produkuje aparaty bezlusterkowe od prawie dekady, a ich ekosystem w końcu dojrzewa. Przez długi czas ludzie polegali na adapterach i obiektywach Canona, aby wypełnić luki w ofercie Sony. Canon i Nikon przykładają dużą wagę do swoich programów bezlusterkowych, więc nie spodziewałbym się, że będę musiał czekać tak długo.

Podejrzewam również – i to czysta spekulacja – że oba mają bezlusterkowe kamery z czujnikiem przycięcia, które wykorzystują nowe mocowania w fazie rozwoju. Byłoby to bardzo ciekawe, ponieważ niedrogi, mały aparat bezlusterkowy to ważny krok dla osób przechodzących na nowy system.

Czy powinieneś się przełączyć?

Wróćmy więc do pytania, które rozpoczęło cały artykuł. Czy nadszedł czas, aby przejść na aparat bezlusterkowy?


Chociaż decyzja należy do ciebie i skłamałbym, gdybym nie przyznał, że rozważałem to, realistycznie, nie ma jeszcze wielkiego powodu, aby się zmienić. Ponieważ Canon i Nikon w końcu na dobre wkraczają na rynek, prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat zobaczymy wiele szybkich zmian. O ile nie chcesz (niewielkich) oszczędności wagi i rozmiaru aparatu bezlusterkowego lub i tak nie musisz go ulepszać, lepiej poczekać i zobaczyć, co stanie się dalej.

Wiem, że to mój plan.

Czy ten post był pomocny?