Skip to content

Czy powinieneś używać „trybu spoczynku” na swoim PlayStation 4, czy go wyłączyć?

25 de lipiec de 2021
img 5738d915cf1cf

Sony zachęca do korzystania z „Trybu spoczynku” na PlayStation 4 zamiast całkowitego wyłączania go. Tryb spoczynku jest trochę jak tryb uśpienia na twoim komputerze – przechodzi w tryb niskiego poboru mocy zamiast całkowicie się wyłączać, dzięki czemu możesz szybciej dostać się do swoich gier, gdy się obudzisz. Jedynym minusem korzystania z trybu odpoczynku jest to, że zużywa więcej energii niż wyłączenie PS4 – ale o ile więcej i ile to kosztuje?

PlayStation 4 zużywa mniej energii niż Xbox One, a tryb spoczynku jest bardziej konfigurowalny – możesz zmniejszyć zużycie energii, wyłączając funkcje, na których ci nie zależy.

Co to jest tryb odpoczynku?

W trybie odpoczynku twoja PlayStation 4 nie jest całkowicie wyłączona. Po ponownym włączeniu włączy się za sekundę lub dwie, zamiast przechodzić przez 30-sekundowy lub dłuższy proces uruchamiania. Może pobierać aktualizacje gier i aktualizacje systemu operacyjnego w tle, dzięki czemu Twoje gry są zawsze aktualne. Jeśli kupisz grę online, możesz powiedzieć swojemu PS4, aby ją zainstalował – jeśli jest w trybie spoczynku, automatycznie ją zainstaluje. DziękiAktualizacja systemu PS4 2.5, gry zawieszają się również w trybie spoczynku. Możesz włączyć PS4 i od razu rozpocząć grę od miejsca, w którym została przerwana, bez przechodzenia przez ekrany ładowania i ładowania z pliku zapisu.

Krótko mówiąc, tryb odpoczynku sprawia, że ​​wszystko jest wygodniejsze. PS4 został zaprojektowany tak, aby można go było przełączyć w tryb spoczynku, gdy nie używasz go aktywnie. Jedynym minusem korzystania z trybu odpoczynku jest to, że zużywa więcej energii elektrycznej niż wyłączenie PS4.

Ile energii zużywa tryb spoczynku?

W trybie spoczynku twój PS4 podobno zużywa około 10 W mocy przy domyślnych ustawieniach. Gdy jest wyłączony, zamiast tego zużywa około 0,3 W — potrzebuje trochę mocy, aby mógł nasłuchiwać wejścia kontrolera, które go włącza.


Załóżmy więc, że pozostawiłeś PS4 w trybie spoczynku przez cały rok bez dotykania go i przez cały czas zużywał 10 W mocy. Ile to kosztuje? Dokładny koszt zależy od stawek za energię elektryczną w Twojej okolicy, ale oto jak go obliczyć.

Stawki za energię elektryczną podane są w centach za kilowatogodzinę lub kWh. Najpierw obliczymy, ile energii elektrycznej wynosi 10W w przeliczeniu na kWh. Tyle prądu zużyje PlayStation 4 w trybie odpoczynku w ciągu godziny.

10W / 1000 = 0.01kWh

Następnie mnożymy to przez liczbę godzin w ciągu dnia (24) i liczbę dni w roku (365). To pokazuje nam, ile kWh trybu spoczynku zużywa w ciągu całego roku:

0.01kWh * 24 * 365 = 87.6kWh

Pomnóż tę liczbę przez koszt energii elektrycznej w Twojej okolicy, aby dowiedzieć się, ile to będzie Cię kosztować. Użyjemy tutaj 12,15 centa za kWh, ponieważ jest to średni koszt energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych w lutym 2016 r., zgodnie z Amerykańska Administracja Informacji Energetycznej. Sprawdź stronę internetową swojej firmy elektrycznej lub rachunek za energię elektryczną, aby znaleźć stawkę w Twojej okolicy.

87.6kWh * 12.15 = 1064.34 cents

Teraz wszystko, co musimy zrobić, to przekonwertować tę liczbę na dolary, przesuwając przecinek o dwa miejsca:

1064.34 cents / 100 = $10.64

Utrzymanie PlayStation 4 w trybie spoczynku przez cały rok kosztuje średnio 10,64 USD. Aby uzyskać dokładną liczbę dla obszaru roku, po prostu weź 87,6 kWh i pomnóż ją przez stawkę za energię elektryczną.


Kolejne szybkie obliczenia pokazują, że wyłączony, ale wciąż podłączony do zasilania PS4 zużywa 4,38 kWh rocznie, przy średnim koszcie 0,32 USD rocznie.

To oczywiście przybliżone oszacowanie. Zakłada, że ​​zostawiasz PS4 w trybie spoczynku na cały rok, jeśli go używasz. Zakłada również, że Twój PS4 cały czas pobiera 10 W mocy, podczas gdy możesz to zmniejszyć, aby oszczędzać energię — to maksimum. W prawdziwym użytkowaniu PS4 może zużywać znacznie mniej energii w trybie spoczynku, jeśli zmienisz jedno proste ustawienie.

Jak zmniejszyć zużycie energii w trybie spoczynku?

1627193321 783 Czy powinienes uzywac trybu spoczynku na swoim PlayStation 4 czy

Możesz zmniejszyć ilość energii zużywanej w trybie odpoczynku, przycinając różne funkcje. Przejdź do Ustawienia> Ustawienia oszczędzania energii> Ustaw funkcje dostępne w trybie spoczynku, aby je znaleźć.

  • Zasilanie do portów USB:Twój PS4 musi zasilać porty USB, aby ładować kontrolery w trybie spoczynku. Możesz wybrać Zawsze, 3 godziny lub Wyłączony. Jeśli wybierzesz Zawsze, konsola zawsze zasila swoje porty USB. Jeśli wybierzesz 3 godziny, będzie zasilać tylko przez 3 godziny po przejściu w tryb spoczynku – wystarczająco dużo czasu, aby kontrolery mogły się naładować, jeśli podłączysz je po przejściu w tryb spoczynku. Jeśli wybierzesz Off, PS4 nigdy nie będzie zasilać swoich portów USB. 3 godziny to dobry kompromis, umożliwiający PS4 ładowanie kontrolerów w trybie spoczynku bez ciągłego zużycia energii.
  • Pozostań w kontakcie z Internetem: Kontroluje, czy PS4 pozostaje połączony z Internetem i pobiera aktualizacje gier, aktualizacje systemu operacyjnego i nowe gry zakupione w trybie spoczynku.
  • Włącz włączanie PS4 z sieci: Ta funkcja umożliwia włączenie PS4 przez sieć. Jest to szczególnie przydatne, jeśli korzystasz z funkcji Gra zdalna aPS4 na komputerze z systemem Windows, Mac lub urządzeniu z systemem Android.
  • Zachowaj zawieszenie aplikacji: Dzięki temu bieżąca gra, w którą grasz (lub aplikacja, z której korzystasz) jest zawieszona w tle, dzięki czemu możesz kontynuować grę od miejsca, w którym ją przerwałeś, po wyjściu PS4 z trybu spoczynku.

Według Ars Technica, „Zasilanie portów USB” zużywa 6,3 W, gdy jest włączone. „Pozostań w kontakcie z Internetem” i „Włącz włączanie PS4 z sieci” zużywają łącznie 2,4 W. „Zachowaj zawieszenie aplikacji” zużywa 1,2 W. Sony nie podaje informacji o zużyciu energii, tak jak robi to Microsoft, więc musimy polegać na wynikach testów innych firm.

Jeśli ustawisz PS4 tak, aby dostarczał zasilanie tylko do portów USB przez 3 godziny, faktycznie zużyje około 3,7 W mocy w trybie spoczynku zamiast 10 W. To daje około 3,94 USD rocznie, a nadal masz łączność z siecią i funkcje zawieszania gier.

Którego użyć?

Jeśli nigdy nie korzystasz z PS4 i zostawiasz go w pozycji siedzącej przez wiele miesięcy, możesz rozważyć wyłączenie PS4 zamiast umieszczania go w trybie spoczynku. Korzyści płynące z natychmiastowego wznowienia rozgrywki nie mają znaczenia, jeśli nigdy nie dotkniesz konsoli.


Ale praktycznie we wszystkich innych przypadkach lepiej zostawić PS4 w trybie spoczynku. Powiedz mu, żeby zasilał porty USB tylko przez 3 godziny, a zmniejszysz zużycie energii – i koszt – trybu spoczynku o ponad połowę. W końcu tryb spoczynku to duża oszczędność czasu, jeśli używasz PS4. I nawet jeśli nie używasz go często, tryb spoczynku zapewni aktualność gier i oprogramowania, dzięki czemu nie będziesz musiał czekać na pliki do pobrania, gdy zechcesz z niego korzystać.

Jak wyłączyć PS4 zamiast korzystać z trybu odpoczynku?

Twój PS4 domyślnie korzysta z trybu odpoczynku, więc jeśli tego chcesz, gotowe! Ale jeśli chcesz faktycznie wyłączyć PS4, naciśnij i przytrzymaj przycisk PlayStation na środku kontrolera. Wybierz „Opcje zasilania”, a następnie wybierz „Wyłącz PS4” zamiast „Wejdź w tryb spoczynku”.

1627193321 640 Czy powinienes uzywac trybu spoczynku na swoim PlayStation 4 czy

To jednak tylko raz wyłączy PS4. Jeśli wolisz, aby PS4 było domyślnie wyłączone, zamiast tego, gdy wchodzisz w tryb odpoczynku, wystarczy wyłączyć wszystkie funkcje trybu odpoczynku. HeadtoSettings> Ustawienia oszczędzania energii> Ustaw funkcje dostępne w trybie spoczynku i wyłącz wszystkie funkcje. Twój PS4 będzie od teraz domyślnie wyłączony.

1627193322 261 Czy powinienes uzywac trybu spoczynku na swoim PlayStation 4 czy

Możesz także zmienić czas oczekiwania PS4 na wyłączenie. Z tego samego menu Ustawienia oszczędzania energii wybierz „Ustaw czas do wyłączenia PS4” i możesz skonfigurować, jak długo PS4 czeka, aż się wyłączy. Jeśli wyłączysz wszystkie funkcje normalnie dostępne w trybie spoczynku, PS4 wyłączy się zamiast wchodzić w tryb spoczynku po upływie tego czasu.

Nawet jeśli skonfigurujesz PS4 tak, aby normalnie korzystał z trybu spoczynku, możesz długo nacisnąć przycisk PlayStation na kontrolerze i wybrać „Wyłącz PS4”, aby wyłączyć go w dowolnym momencie. Nie wejdzie ponownie w tryb spoczynku, dopóki go nie włączysz. Zawsze należy wyłączyć PS4 przed odłączeniem go od gniazdka elektrycznego.

Czy ten post był pomocny?