Skip to content

Czy przy zakupie aparatu liczą się megapiksele?

27 de lipiec de 2021
1627370266 preview 8

Firmy technologiczne uwielbiają wymachiwać dużymi liczbami i fantazyjnie brzmiącymi słowami w swoich reklamach, a producenci aparatów fotograficznych nie są wyjątkiem. Chociaż nie jest tak źle, jak kilka lat temu, „megapiksele” to zwykle ich modne hasło. Ale co to jest megapiksel i robi? jeszcze prawdziwe znaczenie lepszy? Dowiedzmy Się.

Co to są megapiksele?

Na każdym czujniku aparatu cyfrowego znajdują się malutkie „strony fotograficzne”. Każdy z nich to czujnik na pojedynczy piksel. Kiedy światło pada na fotostronę, określa, jaki kolor powinien mieć piksel na wynikowym zdjęciu. Oczywiście potrzebujesz wielu zdjęć, aby uzyskać obraz o wysokiej rozdzielczości; jeden milion fotostron da ci milion pikseli – lub jeden megapiksel – w końcowym obrazie. Oznacza to, że zdjęcie o rozdzielczości 20 MP zostało zrobione aparatem, który miał czujnik z dwudziestoma milionami zdjęć.

Megapiksele i rozmiar czujnika

Czujniki w aparatach cyfrowych mają różne rozmiary. Czujnik w smartfonie jest mniejszy niż czujnik w aparacie z czujnikiem przycinania, a czujnik w aparacie z czujnikiem przycinania jest znowu mniejszy niż czujnik w pełnoklatkowej lustrzance cyfrowej.

1627370266 458 Czy przy zakupie aparatu licza sie megapiksele

Jednak wszystkie trzy z tych kamer mogą mieć czujnik 12MP. Zmienia się rozmiar fotostron na czujniku. W aparacie smartfona są malutkie, podczas gdy w aparacie pełnoklatkowym będą znacznie większe. Wpływa to na ogólną jakość obrazu.

Plusy i minusy wysokich megapikseli

Rozmiar fotosite jest bardzo ważny dla jakości obrazu i słabego oświetlenia. Chociaż technologia ta przeszła długą drogę w ciągu ostatnich kilku lat i obecnie możliwe jest umieszczenie na czujniku większej liczby fotolokalizacji niż kiedykolwiek, istnieją w tym zalety i wady.

Im więcej megapikseli ma czujnik, tym większy obraz może stworzyć. Jest to naprawdę przydatne dla fotografów mody i studia, którzy chcą, aby każdy szczegół, taki jak rzęsy fotografowanej osoby, był tak wyraźny, jak potrafią uchwycić.


Czujniki o wyższej rozdzielczości umożliwiają również drukowanie większych zdjęć, chociaż nie jest to już tak wielka sprawa jak kiedyś. Jak pokazał Apple, możesz tworzyć billboardy z obrazów smartfonów o rozdzielczości 12 MP.

1627370266 783 Czy przy zakupie aparatu licza sie megapiksele

Aparat z dużą ilością megapikseli jest też bardziej wyrozumiały w użyciu. Jeśli podczas robienia zdjęcia stoisz zbyt daleko od fotografowanego obiektu, masz większą swobodę kadrowania z bliska i nadal masz przyzwoity rozmiar obrazu.

Minusem jest to, że przy mniejszych fotostronach masz gorszą wydajność przy słabym oświetleniu. Ponieważ rozmiar matrycy się nie zmienia, aparaty 20MP i 50MP będą miały taką samą ilość światła do pracy. Foto-strony na czujniku 20 MP otrzymają około dwa razy więcej światła padającego na nie niż na czujnik 50 MP.

Z dużymi obrazami wiążą się również duże rozmiary plików. Obraz o rozdzielczości 20 MP zrobiony lustrzanką cyfrową często zajmuje około 25 MB; przy obrazie 50 MP rozmiar pliku podwaja się do około 60 MB. Oznacza to nie tylko, że potrzebujesz więcej miejsca na dane (co jest tanie), ale także więcej mocy obliczeniowej w komputerze, aby wydajnie je edytować (co często nie jest tanie).

Co to jest słodkie miejsce?

W tej chwili każdy nowoczesny aparat ma wystarczająco megapikseli za prawie wszystko, co chcesz zrobić. Nie jest już tym wyróżnikiem, którym kiedyś był, a kiedy przekroczysz pewien punkt, inne czynniki zaczynają nabierać znaczenia.


Wygląda na to, że smartfony zadowoliły się około 12-megapikselowymi czujnikami w ciągu ostatnich kilku lat. iPhone 7, Google Pixel i Samsung Galaxy S8 mają czujniki mniej więcej tej wielkości. Wydaje się to być trochę złocistej plamki pod względem rozmiaru obrazu i słabego oświetlenia dla małych matryc. Otrzymujesz obraz wystarczająco duży, aby zrobić to, co chcesz, i nie są absolutnie okropne w słabym świetle. Tańsze telefony z matrycami o niższej rozdzielczości, a tym samym większe fotostrony, nie mają lepszej wydajności przy słabym oświetleniu; zazwyczaj mają po prostu gorsze aparaty.

W przypadku lustrzanek cyfrowych z czujnikiem upraw, około 20 MP to świetne pole manewru. Canon i Nikon oferują aparaty z matrycami od 18 MP do 24 MP. To oczywiście więcej niż wystarczająco duże dla prawie wszystkiego, ale fotostrony są nadal wystarczająco duże, aby wydajność przy słabym oświetleniu była w porządku.

Lustrzanki pełnoklatkowe mają znacznie większe matryce, dzięki czemu mogą obsłużyć więcej megapikseli. Doprowadziło to do podziału oferowanych modeli. Chociaż istnieją kamery o bardzo wysokiej rozdzielczości z czujnikami 50 MP+; są one najlepsze do zastosowań specjalistycznych w idealnych warunkach, takich jak fotografia mody w studio. Wydaje się, że zarówno Canon, jak i Nikon ustalili około 30 MP jako najlepszą równowagę między rozmiarem pliku a wydajnością przy słabym oświetleniu dla swoich flagowych modeli.

W tej chwili kupowanie czegoś, ponieważ ma więcej megapikseli, nie jest najlepszym pomysłem. Zamiast tego spróbuj trzymać się tych słodkich miejsc dla czujnika w aparacie. Daleko się nie pomylisz. Wyjście poza te obszary oznacza, że ​​wchodzisz na bardziej specjalistyczne terytorium i zaczynasz dostrzegać wady zbyt wielu megapikseli.

Kredyty obrazkowe: Torbakhopper przez Flickr

Czy ten post był pomocny?