Skip to content

Czy publiczne adresy IP są unikalne?

2 de sierpień de 2021
are public ips unique 00

Kiedy zaczynasz poznawać adresy IP i sposób ich działania, czasami może się to wydawać nieco przytłaczające. Więc co robisz? Zaczynasz od wyszukiwania i zadawania pytań! Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedzi na pytania ciekawskich czytelników.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn z pytaniami i odpowiedziami.

Zrzut ekranu dzięki uprzejmości Zrzuty ekranu z Linuksa (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser amin gholami chce wiedzieć, czy publiczne adresy IP są unikalne:

Czy publiczne adresy IP są unikalne? Chodzi mi o to, że skoro mamy dwa rodzaje adresów IP (prywatny i publiczny) i jeśli publiczny adres IP należy do routera, to czy wszyscy podłączeni do tego samego routera mają jeden adres IP, czy nie?

Czy publiczne adresy IP są unikalne?

Odpowiedź

Fedesismo, współtwórca SuperUser, ma dla nas odpowiedź:

Ogólnie rzecz biorąc, odpowiedź brzmi tak, publiczne adresy IP są globalnie unikalne. W kontekście IPv4 adresy IP (v4) znane z tego, że nie są unikatowe, są prywatnymi adresami IP. Znajdują się one w następujących zakresach:

  • Od 10.0.0.0 do 10.255.255.255.
  • Od 172.16.0.0 do 172.31.255.255.
  • Od 192.168.0.0 do 192.168.255.255.

Widzieć: RFC1918

Adres IP routera domowego po „stronie internetowej” interfejsu jest publiczny i nadany przez dostawcę usług internetowych. Adresy IP używane do domowego połączenia Wi-Fi lub Ethernet są prywatne, więc nie są unikalne, ale nie stanowi to problemu, ponieważ te nigdy nie opuszczają domu przed NATowaniem lub tłumaczeniem przez NAT.

Jak wspomniano w innych komentarzach (patrz link do wątku poniżej), jest wyjątek od tego, co właśnie powiedziałem. Istnieje kilka technik, które pozwalają nam być bardziej elastycznym w stosunku do oryginalnego paradygmatu protokołu internetowego komunikacji jeden do jednego, który pozwala na komunikację jeden do najbliższego. Techniki te są używane, gdy mówimy o usługach wymagających wysokiej dostępności, nadmiarowości lub małych opóźnień, takich jak usługi DNS lub CDN. Biorąc pod uwagę określony adres IP (IPv4 lub IPv6), może być więcej niż jeden serwer na świecie skonfigurowany do odpowiadania na ten adres IP, ale odpowie tylko jeden.

Widzieć: RFC4786

IPv6 wprowadził również nowy system adresowania, który radzi sobie z tymi „nowymi potrzebami” i zdefiniował Adres Anycast.

IP w wersji 6 (IPv6) definiuje nowy typ adresu, znany jako Adres Anycast, który umożliwia kierowanie pakietu do jednego z wielu różnych węzłów, z których wszystkie odpowiadają pod ten sam adres. ten Adres Anycast mogą być przypisane do jednego lub większej liczby interfejsów sieciowych (zwykle w różnych węzłach), przy czym sieć dostarcza każdy pakiet zaadresowany pod ten adres do „najbliższego” interfejsu na podstawie pojęcia „odległość” określonego przez używane protokoły routingu.

Widzieć: RFC2526

Informacje o adresach IPv6 Anycast

jakiś Adres Anycast to adres przypisany do zestawu interfejsów, które zazwyczaj należą do różnych węzłów. Pakiet wysłany do Adres Anycast jest dostarczany do najbliższego interfejsu (zdefiniowanego przez używane protokoły routingu) zidentyfikowanego przez Adres Anycast. Adresy Anycast są składniowo nie do odróżnienia od Adresy emisji pojedynczej bo Adresy Anycast są przydzielane z Adres unicast przestrzeń. Przypisywanie Adres unicast do więcej niż jednego interfejsu sprawia, że Adres unicast NS Adres Anycast. Węzły, do których Adres Anycast jest przypisany, musi być jawnie skonfigurowany, aby rozpoznać, że adres jest Adres Anycast.

Widzieć: Typ adresu IPv6: Anycast [Cisco]

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?