Skip to content

Czy serwery DNS mogą mieć wpływ na prędkość pobierania?

22 de lipiec de 2021
are dns servers able to have an effect on download speed 00

Jeśli jest jedna rzecz, z którą wszyscy możemy się zgodzić, to to, że wolne prędkości pobierania są niezwykle frustrujące. Czy w dążeniu do lepszych prędkości pobierania zmiana serwerów DNS będzie miała pozytywny wpływ? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zrzut ekranu dzięki uprzejmości Zrzuty ekranu z Linuksa (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser Adam chce wiedzieć, czy serwery DNS mogą wpływać na prędkość pobierania:

Mam problem z niską prędkością pobierania ze sklepu Mac App Store. Zdecydowałem się zmienić konfigurację DNS na Google DNS 8.8.8.8 i zacząłem pobierać ponad dziesięć razy szybciej przy tej samej konfiguracji Wi-Fi. Jak to właściwie jest możliwe?

Czy serwery DNS mogą mieć wpływ na prędkość pobierania?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Linef4ult ma dla nas odpowiedź:

Mogą mieć efekt pośredni. Na przykład pobieranie pliku z Akamai:

Powiedz, że jesteś w Niemczech. Serwer DNS A przekierowuje cię do węzła francuskiego, połączenie jest dobre, a pobieranie jest szybkie. Serwer DNS B przekierowuje cię do węzła w USA, połączenie jest słabe, a pobieranie jest znacznie wolniejsze.

Powolne zapytania DNS same w sobie nie spowodują spowolnienia szybkości pobierania, ale spowodują, że strony internetowe będą czekać dłużej przed rozpoczęciem pobierania.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?