Skip to content

Czy serwery internetowe zawierają tylko jedną witrynę internetową?

27 de lipiec de 2021
do web servers only hold one website each 00

Kiedy po raz pierwszy zaczniesz uczyć się, jak nazwy domen, adresy IP, serwery internetowe i strony internetowe pasują i współpracują ze sobą, może to być czasami trochę zagmatwane lub przytłaczające. Jak to wszystko jest ustawione, aby działać tak płynnie? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedzi na pytania ciekawskich czytelników.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Rosmarie Voegtli (flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser user3407319 chce wiedzieć, czy serwery internetowe mają tylko jedną witrynę:

Na podstawie tego, co rozumiem na temat DNS i łączenia nazwy domeny z adresem IP serwera internetowego, na którym przechowywana jest witryna, oznacza to, że każdy serwer internetowy może przechowywać tylko jedną witrynę? Jeśli serwery internetowe zawierają więcej niż jedną witrynę, w jaki sposób to wszystko zostanie rozwiązane, abym mógł uzyskać dostęp do wybranej witryny bez żadnych problemów lub pomyłek?

Czy serwery internetowe obsługują tylko jedną witrynę, czy więcej?

Odpowiedź

Bob, współtwórca SuperUser, ma dla nas odpowiedź:

Zasadniczo przeglądarka zawiera nazwę domeny w żądaniu HTTP, dzięki czemu serwer sieciowy wie, której domeny zażądano i może odpowiednio odpowiedzieć.

Żądania HTTP

Oto jak przebiega Twoje typowe żądanie HTTP:

1. Użytkownik podaje adres URL w postaci http://host:port/ścieżka.

2. Przeglądarka wyodrębnia część adresu URL dotyczącą hosta (domeny) i tłumaczy ją na adres IP (w razie potrzeby) w procesie znanym jako rozpoznawanie nazw. Ta translacja może odbywać się za pośrednictwem DNS, ale nie musi (na przykład lokalny plik hosts w powszechnych systemach operacyjnych omija DNS).

3. Przeglądarka otwiera połączenie TCP do określonego portu lub domyślnie korzysta z portu 80 na tym adresie IP.

4. Przeglądarka wysyła żądanie HTTP. Dla HTTP/1.1 wygląda to tak:

1627384063 136 Czy serwery internetowe zawieraja tylko jedna witryne internetowa

Nagłówek hosta jest standardowy i wymagany w HTTP/1.1. Nie został określony w specyfikacji HTTP/1.0, ale niektóre serwery i tak go obsługują.

Stąd serwer sieciowy ma kilka informacji, których może użyć, aby zdecydować, jaka powinna być odpowiedź. Pamiętaj, że jeden serwer sieciowy może być powiązany z wieloma adresami IP.

  • Żądany adres IP z gniazda TCP (adres IP klienta jest również dostępny, ale jest rzadko używany, a czasami do blokowania/filtrowania)
  • Żądany port z gniazda TCP
  • Żądana nazwa hosta, określona w nagłówku hosta przez przeglądarkę w żądaniu HTTP
  • Żądana ścieżka
  • Wszelkie inne nagłówki (pliki cookie itp.)

Jak zapewne zauważyłeś, najczęstsza konfiguracja hostingu współdzielonego w dzisiejszych czasach umieszcza wiele stron internetowych na jednej kombinacji adres IP:port, pozostawiając tylko hostowi rozróżnianie stron internetowych.

Jest to znane jako Wirtualny host oparty na nazwie w krainie Apaczów, podczas gdy Nginx je nazywa Nazwy serwerów w blokach serwerów, a IIS preferuje Wirtualny serwer.

A co z HTTPS?

HTTPS jest nieco inny. Wszystko jest identyczne aż do ustanowienia połączenia TCP, ale potem musi zostać ustanowiony zaszyfrowany tunel TLS. Celem jest nieujawnienie jakichkolwiek informacji o żądaniu.

Aby sprawdzić, czy serwer sieciowy rzeczywiście jest właścicielem tej domeny, serwer sieciowy musi wysłać certyfikat podpisany przez zaufaną stronę trzecią. Przeglądarka porówna następnie ten certyfikat z żądaną domeną.

To stwarza problem. Skąd serwer WWW wie, który certyfikat hosta/strony internetowej ma wysłać, jeśli musi to zrobić przed otrzymaniem żądania HTTP?

Tradycyjnie było to rozwiązywane przez posiadanie dedykowanego adresu IP (lub portu) dla każdej strony internetowej wymagającej protokołu HTTPS. Oczywiście stało się to problematyczne, ponieważ kończą nam się adresy IPv4.

Wchodzić SNI (Wskazanie nazwy serwera). Przeglądarka przekazuje teraz nazwę hosta podczas negocjacji TLS, więc serwer sieciowy ma te informacje wystarczająco wcześnie, aby wysłać poprawny certyfikat. Po stronie serwera WWW konfiguracja jest bardzo podobna do konfiguracji wirtualnych hostów HTTP.

Minusem jest to, że nazwa hosta jest teraz przekazywana jako zwykły tekst przed szyfrowaniem i zasadniczo jest to wyciek informacji. Jest to zwykle uważane za akceptowalny kompromis, chociaż biorąc pod uwagę, że nazwa hosta i tak jest ujawniana w zapytaniu DNS.

Co się stanie, jeśli poprosisz o witrynę tylko przez adres IP?

To, co robi serwer sieciowy, gdy nie wie, którego konkretnego hosta żądasz, zależy od implementacji i konfiguracji serwera internetowego. Zazwyczaj określona jest witryna „domyślna”, „catch-all” lub „regresja”, która będzie dostarczać odpowiedzi na wszystkie żądania, które nie określają wyraźnie hosta.

Ta domyślna witryna może być własną, niezależną witryną (często wyświetlającą komunikat o błędzie) lub może to być dowolna inna witryna na serwerze sieciowym, w zależności od preferencji administratora serwera sieci Web.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?