Skip to content

Czy tęsknisz za Touch ID? ja na pewno nie

27 de lipiec de 2021
mad men touch id copy

Wraz z premierą iPhone’a XS i XR w zeszłym roku, Apple wszedł na całość w Face ID. I chociaż niektórzy użytkownicy mogą przegapić czujnik odcisków palców, nie jestem jednym z nich.

Najnowsza partia nowych iPhone’ów, która pojawiła się we wrześniu 2018 roku, jako pierwsza w ogóle nie zawierała Touch ID. Po kilku miesiącach posiadania mojego pierwszego iPhone’a bez Touch ID, nie mogę powiedzieć, że jestem zdenerwowany tym posunięciem Apple.

Identyfikator twarzy jest o wiele wygodniejszy

Animacja Face ID

Touch ID jest już całkiem wygodny —droga wygodniejsze niż wpisywanie kodu za każdym razem, ale Face ID przenosi to na zupełnie nowy poziom. To jak Touch ID, ale nie musisz nawet skanować odcisku palca.

Obie techniki nadal wymagają od Ciebie trochę akcji, aby odblokować telefon i dostać się do ekranu głównego, ale z Face ID to tylko przesunięcie od dołu. Natomiast w przypadku Touch ID musisz umieścić palec w określonym miejscu na telefonie, a następnie poczekać, aż się odblokuje.

Innymi słowy, nie musisz nawet myśleć o odblokowaniu telefonu za pomocą Face ID. Zamiast tego to się po prostu dzieje i to jest rodzaj wygody, o którą mi chodzi.

Jest bardziej dokładny niż Touch ID kiedykolwiek był

Touch ID na iPhonie 6

Używając Face ID od jakiegoś czasu, mogę powiedzieć, że liczba przypadków, w których nie rozpoznawał mojej twarzy, była znacznie mniejsza niż liczba przypadków, gdy Touch ID nie rozpoznał mojego odcisku palca.


Szczerze mówiąc, nie pamiętam nawet czasu, kiedy patrzyłem bezpośrednio na Face ID, i wprost powiedział mi, że mnie nie rozpoznał – to że dobry. Z drugiej strony pamiętam wiele razy, kiedy Touch ID zachowywał się wybrednie i w ogóle nie rozpoznawał mojego palca.

Być może moje palce były trochę mokre czy coś, ale Touch ID ma zbyt wiele zmiennych, które muszą być odpowiednie, aby działał idealnie, podczas gdy Face ID działa przy minimalnych wymaganiach.

Face ID ma swoje wady, ale są trywialne

Identyfikator twarzy

Oczywiście Face ID nie jest doskonały. Jedną z jego największych wad jest to, że musisz patrzeć prosto na niego, aby rozpoznał twoją twarz i odblokował telefon, co nie brzmi jak wielka sprawa, ale natychmiast to rozumiesz, gdy zaczniesz wchodzić w interakcję z telefonem na na co dzień.

Jedną z rzeczy, które często robię, jest położenie telefonu na biurku, a następnie dotknięcie ekranu, aby go obudzić i sprawdzić, czy mam jakieś powiadomienia, które mogłem przegapić. Jeśli to zrobię, chcę odblokować telefon, aby móc korzystać z tych powiadomień. Jeśli jednak opieram się na krześle, kamera Face ID nie może mnie rozpoznać. Muszę albo podnieść telefon, albo pochylić się do przodu, żeby pojawić się w polu widzenia kamery.

Jest to dość trywialne i nie jest to wystarczająco istotny powód, aby walić Face ID, ponieważ wszystkie inne razy go używam całkowicie nadrabia wszelkie braki.

Dolna linia

Tak bardzo przyzwyczaiłem się do Face ID, że powrót do Touch ID wydaje mi się niewiarygodnie prymitywny (nadal mam mojego starego iPhone’a 6, którego używam od czasu do czasu).


W tym momencie nie wydaje się nawet, że Face ID, a Touch ID są w tej samej lidze. Nie oznacza to, że Touch ID jest okropny, ale jest to jedna z tych rzeczy, do których po doświadczeniu Face ID nigdy nie będziesz chciał wrócić.

Czy ten post był pomocny?