Skip to content

Czy użycie niewłaściwego zasilacza może spowolnić laptopa?

10 de lipiec de 2021
can using the wrong power supply slow a laptop down 00

Czasami, nie z własnej winy, możemy zgubić kabel ładujący do laptopa i musimy zadowolić się „mniej niż optymalnym” substytutem. Jeśli „zamienny” kabel ładujący pochodzi z tej samej firmy, ale ma inną moc, czy może spowolnić działanie laptopa? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Alistairas (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser user3172050 chce wiedzieć, czy użycie niewłaściwego zasilacza może spowolnić działanie laptopa:

Mam laptopa Dell Studio XPS 1640 i do użytku wymaga ładowarki 90-watowej. Zgubiłem kabel zasilający, więc teraz używam do niego 65-watowej ładowarki. Mój laptop odczuwa zauważalne spowolnienie podczas ładowania, ale wszystko przyspiesza, gdy tylko odłączę przewód i ładowarkę. Czy może to być spowodowane samym 65-watowym kablem zasilającym?

Czy użycie niewłaściwego zasilacza może spowolnić działanie laptopa?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Maxx Daymon ma dla nas odpowiedź:

Wiele laptopów Dell może korzystać z zasilaczy o mocy 65, 90 i 130 W, ale odpowiednio dostosują one swoją wydajność. Artykuł pomocy technicznej firmy Dell 12174 (KB 168345) uwagi:

  • Uniwersalny zasilacz do laptopa Dell Universal Auto/Air to 65-watowy zasilacz. Firma Dell zaleca korzystanie z zasilacza o mocy 90 W z systemem przenośnym. Korzystanie z 65-watowego zasilacza nie zaszkodzi systemowi, ale spowoduje spowolnienie działania.

Konkretne ograniczanie wydajności będzie się różnić w zależności od procesora, chipsetu i karty graficznej, ale ogólnie każdy element zostanie spowolniony, aby zapewnić wystarczającą moc do jednoczesnego ładowania baterii i obsługi laptopa. Laptopy, które wymagają więcej niż 65 watów minimum (na przykład laptopy klasy Precision stacji roboczej), po prostu odmówią ładowania po podłączeniu 65-watowego zasilacza.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?