Skip to content

Czy wiek ma wpływ na wydajność procesora?

26 de lipiec de 2021
sshot50bb9bb523269

Twój komputer wydaje się nieco wolniejszy niż w zeszłym roku; czy to coś, co można przypisać starzejącemu się procesorowi?

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Ben Simpson stawia następujące pytanie:

To jest hipotetyczne pytanie dotyczące działania procesora. Jeśli kupię dwa identyczne procesory i użyję jednego długoterminowego (powiedzmy jeden rok), czy będzie on miał taką samą prędkość jak nieużywany procesor? Czy liczba cykli zegara, opóźnienia żądań itp. w używanym procesorze będzie mniejsza niż w nieużywanym procesorze?

Wspierającym argumentem może być to, że urządzenia mechaniczne ulegają z czasem degradacji. Chociaż procesor nie ma ruchomych części (poza zewnętrznym wentylatorem), ma obwody, które mogą zostać uszkodzone przez ciepło i skoki napięcia. Powiedzmy, że po roku intensywnego użytkowania obwody ulegają degradacji i mniej elektronów może przejść, ponieważ ścieżka jest węższa itp.

Czy taka jest natura działania procesora, czy po prostu działa lub jest zepsuty, bez spadku prędkości między nimi?

Czy jednostki centralne ulegają degradacji z upływem czasu, czy też w grę wchodzą inne czynniki?

Odpowiedzi

Współautor SuperUser RedGrittyBrick wskakuje ze szczegółowym omówieniem sposobu kontrolowania prędkości procesora:

Czy wydajność procesora ma wpływ na jego starzenie się?
porokintensywnego użytkowania, obwody ulegają degradacji i mniej elektronów może przejść, ponieważ ścieżka jest węższa itp.

Nie:
Oscylator kwarcowy

Szybkość procesora zależy odoscylator kwarcowy– o ile wiem, jest to część zewnętrzna dla większości procesorów

1627293005 129 Czy wiek ma wplyw na wydajnosc procesora

Zdjęcie zArtykuł TechRepublic

Kryształy z czasem ulegają powolnej, stopniowej zmianie częstotliwości, zwanej starzeniem.

Podejrzewam jednak, że nie jest to istotny czynnik.

Dryf z wiekiem wynosi zazwyczaj 4 ppm przez pierwszy rok i 2 ppm rocznie przez cały okres życia kryształu DT-26.

(zTIdotyczące układu scalonego RTC, ale uważam, że ta stawka jest ogólnie podobna dla kryształów czasu)

Zmiany w półprzewodnikach procesora

Przełomopublikował link do anArtykuł IEEEktóry opisuje niezliczone sposoby, na jakie półprzewodniki wpływają z biegiem czasu.

Możliwe więc, że maksymalna częstotliwość taktowania procesora będzie z czasem spadać. Jednak w większości przypadków nie spowoduje to, że teoretyczna maksymalna możliwa prędkość procesora spadnie w ciągu roku poniżej rzeczywistej prędkości roboczej ustawionej przez oscylator kwarcowy. Dlatego procesor, który był przechowywany przez rok, będzie działał z taką samą prędkością, jak pierwotnie identyczny procesor, który był używany nieprzerwanie przez rok.

Regulacja termiczna procesora

Wiele procesorów zmniejsza swoją prędkość, jeśli ich temperatura przekracza wstępnie ustawiony próg. Główne czynniki, które mogą spowodować przegrzanie rocznego procesora, nie mają związku z degradacją półprzewodników w samym procesorze. Dlatego te czynniki nie mają wpływu na sformułowane pytanie.

Jest mało prawdopodobne, że dana para identycznych procesorów w ciągu jednego roku będzie się różnić pod względem wydajności na tyle, aby wywołać problemy termiczne, które wymagają, aby jeden z nich działał ze zmniejszoną szybkością. Przynajmniej nie znam żadnych dowodów na to, że miało to miejsce w ciągu jednego roku na urządzeniu, które nie jest uważane za awarię gwarancyjną z powodu wady produkcyjnej.

Wydajność energetyczna procesora

Wiele komputerów, zwłaszcza przenośnych, jest podobnie zaprojektowanych w celu zmniejszenia zużycia energii w stanie bezczynności. Ponownie, nie jest to tak naprawdę istotne w przypadku pytania, o którym mowa.

BlueRaja wskakuje z dodatkiem do odpowiedzi Bena:

Teoretycznie nie, procesor powinien działać z zasadniczo taką samą prędkością przez cały okres użytkowania.

W praktyce tak, procesory z czasem stają się wolniejsze z powodu gromadzenia się kurzu na radiatorze, a także ponieważ gorszej jakości pasta termiczna, z którą często dostarczane są gotowe komputery, ulega degradacji lub wyparowuje. Efekty te powodują przegrzanie procesora, w którym to momencie zmniejszy swoją prędkość, aby zapobiec uszkodzeniom.

Wyczyszczenie radiatora i ponowne nałożenie pasty termicznej powinno jednak sprawić, że będzie on jak nowy.

Uwaga: jeśli pytasz o to z powodu spowolnienia starego komputera, sąinne powody(zwykle umierające dyski twarde lub wyskakujące kondensatory)że stare komputery będą z czasem zwalniać.


Innymi słowy, kiepska konserwacja komputera i tanie metody montażu są prawdziwymi demonami ograniczającymi prędkość, a nie starzeniem się lub zużyciem fizycznego chipa. Rutynowe czyszczenie i wysokiej jakości pasta termoprzewodząca znacznie przyczyniają się do wydajnej pracy procesora.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdźpełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?