Skip to content

Czy wysoka wilgotność może uszkodzić urządzenia elektroniczne?

21 de lipiec de 2021
can high humidity damage electronic devices 00 1024x469 1

Zamoczenie ulubionego urządzenia elektronicznego jest zawsze męczącym przeżyciem, ale czy wysoka wilgotność może również uszkodzić urządzenia elektroniczne? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na pytanie zmartwionego czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser user598527 chce wiedzieć, czy wysoka wilgotność może uszkodzić urządzenia elektroniczne:

Moje małe mieszkanie wakacyjne nie ma okapu nad piecem, więc nawet najprostsze zadanie kuchenne, takie jak gotowanie wody, powoduje zauważalną kondensację pary wodnej na oknach. W miarę możliwości staram się mieć otwarte okno, aby ograniczyć nadmiar wilgoci. W którym momencie wysoka wilgotność w pomieszczeniu może spowodować uszkodzenie sprzętu?

Czy wysoka wilgotność może uszkodzić urządzenia elektroniczne?

Odpowiedź

Współtwórcy SuperUser Julian Knight i Toby Speight mają dla nas odpowiedź. Najpierw Julian Knight:

Istnieje kilka form uszkodzeń, które może spowodować wysoka wilgotność. Kondensacja na metalowych elementach może powodować korozję, a połączenie kondensacji z kurzem, który dostanie się w jakiejkolwiek przestrzeni zajmowanej przez ludzi, może zatkać otwory wentylacyjne i elementy nakładkowe, uniemożliwiając w ten sposób wystarczające chłodzenie.

Jednak może się okazać, że w rzeczywistości nie masz problemu z wilgocią, a jedynie z kondensacją, która raczej nie wpłynie tak bardzo na twoją elektronikę. Możesz sprawdzić czujnik wilgotności, ale generalnie dość trudno jest osiągnąć poziom wilgotności, który faktycznie spowoduje uszkodzenie, ponieważ prawdopodobnie musiałby przekroczyć 80 procent przez dłuższy czas. Byłoby to bardzo niezdrowe i spowodowałoby znacznie więcej szkód niż w przypadku elektroniki. Wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie około 40-60 procent dla zajmowanych obszarów.

Z drugiej strony kondensacja występuje po prostu, gdy wilgoć z powietrza dotyka powierzchni o temperaturze poniżej punktu rosy. Może to być nadal niezdrowe, ponieważ może powodować pleśń, która może być dość niebezpieczna dla twojego zdrowia. Ale jest mało prawdopodobne, aby spowodowało to problemy dla twojej elektroniki. Mogą wystąpić pewne problemy z elektroniką przywożoną z zewnątrz, więc rozsądnie jest pozwolić im na chwilę zaaklimatyzowania się przed użyciem ich w pomieszczeniach.

Powinieneś poprosić kogoś o zainstalowanie wentylatora wyciągowego o dużej wydajności, abyś mógł jak najszybciej usunąć wilgotne powietrze.

Połączyć: Wyszukiwanie zalecanych poziomów wilgotności [Google]

Następnie odpowiedź Toby’ego Speighta:

Większość sprzętu komputerowego ogólnego przeznaczenia jest stosunkowo dobrze chroniona przed wilgocią otoczenia. Podczas pracy temperatura urządzenia będzie zwykle nieco wyższa niż temperatura otoczenia, co zmniejsza ryzyko kondensacji.

Przedmioty, o które najbardziej się martwisz, to napędy taśmowe i inne nośniki magnetyczne, zwłaszcza jeśli taśmy są przechowywane w chłodnym miejscu.

Poczekaj również, aż sprzęt komputerowy zostanie przeniesiony z chłodniejszego do wilgotnego otoczenia.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Źródło obrazu: DariuszSankowski (Pixabay)

Czy ten post był pomocny?