Skip to content

Czy zasada trójpodziału naprawdę jest zasadą fotograficzną?

28 de lipiec de 2021
1627462646 preview

„Zasada trójpodziału” to koncepcja, którą można znaleźć w wielu podręcznikach i przewodnikach wprowadzających do fotografii. Chodzi o to, że wyobrażasz sobie siatkę, która dzieli twoją kompozycję na trzy części, zarówno w pionie, jak iw poziomie, w ten sposób. (Chociaż niektóre kamery będą teraz nakładać dla ciebie siatkę).

1627462643 437 Czy zasada trojpodzialu naprawde jest zasada fotograficzna

Podobno mocna kompozycja to taka, w której ważne elementy znajdują się jak najbliżej przecięcia się tercji, czy też trzeciej linii, ponieważ to tam naturalnie przyciąga wzrok widza. Oto to zdjęcie bez linii.

Czy zasada trojpodzialu naprawde jest zasada fotograficzna

Tak, to całkiem niezłe zdjęcie. Narciarz i główny szczyt górski znajdują się na pierwszej pionowej trzeciej linii, każdy znajduje się na skrzyżowaniu z drugą poziomą trzecią linią. Drugi szczyt górski leży ładnie na drugiej pionowej trzeciej linii blisko skrzyżowania. Czy to dobre zdjęcie, bo tak dobrze pasuje do zasady trójpodziału? Dowiedzmy Się.

Problemy z zasadą trójpodziału

W porządku, odpowiedź brzmi nie. Reguła trójpodziału jest właściwie dość słabą wytyczną kompozycyjną. Robi więcej, aby powstrzymać cię przed popełnianiem złych błędów, niż prowadzić cię do tworzenia mocnych kompozycji.

Dobra kompozycja to o wiele więcej niż tylko umieszczenie głównych części obrazu w dowolnych punktach siatki. Rzeczy takie jak kontrast, kolor, wiodące linie i twarze ludzi – a zwłaszcza ich oczy – wszystko wskazuje na to, gdzie ktoś spojrzy.


Innym dużym problemem jest to, że możesz nałożyć trzecią siatkę na prawie każdy obraz i znaleźć ważne części, które znajdują się pod jedną z trzecich linii. Podoba mi się ten obraz.

1627462644 485 Czy zasada trojpodzialu naprawde jest zasada fotograficzna

I ten obraz.

1627462644 86 Czy zasada trojpodzialu naprawde jest zasada fotograficzna

Czy mógłbyś stwierdzić, że pasuje do nich zasada trójpodziału? Jasne, ale obrazy można również przyciąć na tuzin innych sposobów, a mimo to można by argumentować, że zasada trzeciego pasuje. Jak powiedziałem na początku tej sekcji, zasada trójpodziału powstrzymuje cię od popełniania większych błędów, a nie prowadzi do dobrych, więc spójrzmy na te błędy.

Do czego służy zasada trójpodziału?

Najlepszą rzeczą, jaką robi zasada trzecich, jest zatrzymanie obiektu zbyt blisko krawędzi ramki lub, co gorsza, odcięcie krawędzi ramki, jak ta okropna kompozycja poniżej.

1627462644 316 Czy zasada trojpodzialu naprawde jest zasada fotograficzna

Zapobiega to również umieszczaniu tematu zbyt centralnie bez ważnych powodów. Kompozycje centralne mogą działać świetnie, jeśli wiesz, co robisz, ale często są nieco płaskie i nudne.

1627462645 69 Czy zasada trojpodzialu naprawde jest zasada fotograficzna

Jak widać, zasada składu tercji jest znacznie silniejsza.

Czy zasada trojpodzialu naprawde jest zasada fotograficzna

Kiedy zaczynasz, zasada trójpodziału jest przydatną wskazówką, ale nie powinieneś się jej ślepo trzymać. Przyjrzyjmy się lepszemu podejściu.

Lepsze podejście do kompozycji

Kompozycja to niezwykle złożony temat. Istnieje wiele subtelnych rzeczy, które mogą kierować twoimi oczami. Aby uzyskać prawdziwą klasę mistrzowską, nie musisz szukać dalej niż wielcy malarze, tacy jak Da Vinci, Van Gogh i Picasso: z pewnością nie stosowali oni tylko zasady trójpodziału. Ten artykuł nie może zbliżyć się do tej głębokości, ale spójrzmy na moją oryginalną kompozycję do zdjęcia narciarza.

1627462645 664 Czy zasada trojpodzialu naprawde jest zasada fotograficzna


Jak zwykle zasada trójki trochę do tego pasuje, ale nie to czyni z niej mocną kompozycję.

1627462645 129 Czy zasada trojpodzialu naprawde jest zasada fotograficzna

Dzieją się tutaj trzy rzeczy, które przyciągają wzrok bezpośrednio do narciarza, Willa: wiodące linie, kontrast obiektu z tłem i kolor. Jest to również dobrze wyważony obraz, w którym pierwszy plan, góry i niebo zajmują mniej więcej tyle samo miejsca.

Oto wszystkie główne linie na obrazie.

1627462645 490 Czy zasada trojpodzialu naprawde jest zasada fotograficzna

Jak widać, wszystkie one prowadzą twój wzrok bezpośrednio do ogniska obrazu: Will i główna góra za nim.

Nasze oczy przyciągają obszary kontrastu i jasnego, nasyconego koloru. Will siedzi na przecięciu między jasnym pierwszym planem a ciemniejszymi górami i niebem. Jest też jedyną pomarańczową rzeczą w innej mądrej, monochromatycznej scenie niebieskiej. Nie można patrzeć nigdzie indziej niż na niego.

Niektóre z tych czynników są również obecne w obrazie przyciętym do zasady trzech części, ale to, co czyni ten obraz o wiele lepszym, to silna przekątna i dodatkowa przestrzeń przed Willem.

1627462645 706 Czy zasada trojpodzialu naprawde jest zasada fotograficzna


Ta podstawowa przekątna dodaje ogromnej ilości obrazowi. Nie tylko kieruje twoje oczy prosto do Willa, ale także starannie dzieli pierwszy plan i tło i daje wyobrażenie o tym, jak strome było zbocze. Przestrzeń przed Willem dodaje poczucia prędkości: wchodzi w pustą przestrzeń. To również sprawia, że ​​jest mniejszy w kadrze, co podkreśla poczucie przebywania w górach, po które się wybierałem. Chociaż zasada trzeciego ujęcia nie jest zła, to właśnie takie rzeczy tworzą świetne zdjęcie.

Idź dalej ze swoimi kompozycjami

Mamy nadzieję, że ten artykuł dał ci przedsmak tego, o ile więcej jest w kompozycji niż tylko rysowanie wyimaginowanej siatki trzech części. Przyjrzeliśmy się już wypełnianiu ramki i używaniu ograniczonych palet kolorów tutaj w How-To Geek. Możesz także poeksperymentować z niektórymi z powyższych technik i zobaczyć, jak działają z Twoimi obrazami. Moim ulubionym źródłem kompozycji jest Kanon Wzornictwa; wiele ich rzeczy jest płatnych, ale wciąż są świetne darmowe artykuły.

Czy ten post był pomocny?