Skip to content

Czym dokładnie jest Google Smart Lock?

6 de lipiec de 2021
Screenshot 20180601 1051131 1024x469 1

Google robi to, gdy używa złych nazw produktów. Następnie ponownie wykorzystuje te nazwy dla innych produktów, dezorientując wszystkich. Tak jest w przypadku Smart Lock, który jest technicznietrzy różne rzeczy, w zależności od tego, czy mówisz o Androidzie, Chromebookach czy hasłach.

Oto trzy różne rzeczy, które znajdują się pod nazwą Smart Lock:

  • Inteligentna blokada na Androida: Utrzymuje urządzenie odblokowane po spełnieniu określonych kryteriów.
  • Smart Lock na hasła: Synchronizuje Twoje hasła w Chrome i Androidzie.
  • Smart Lock na Chromebooki: Używa urządzenia z Androidem do odblokowywania Chromebooka.

Tak więc dwie z tych rzeczy dotyczą bezpieczeństwa urządzenia, ale druga dotyczy haseł. To naprawdę po prostu… nie ma sensu. Oto bliższe spojrzenie na każdy z nich.

Inteligentna blokada na Androida

1625574274 406 Czym dokladnie jest Google Smart Lock

Smart Lock na Androida był pierwszym produktem z „rodziny” Smart Lock. Jest to sposób na ominięcie ekranu blokady telefonu w dowolnej z następujących sytuacji:

  • Wykrywanie na ciele: Utrzymuje urządzenie odblokowane, gdy je nosisz.
  • Zaufane miejsca: Utrzymuje urządzenie odblokowane w obszarze geograficznym określonym dla użytkownika, takim jak dom lub praca.
  • Zaufane urządzenia: Utrzymuje urządzenie odblokowane po połączeniu z określonymi urządzeniami Bluetooth.
  • Zaufana twarz: Jak identyfikator twarzy Apple, ale zły.
  • Dopasowanie głosu: Umożliwia Asystentowi Google odblokowanie urządzenia, gdyTwój zostanie wykryty głos.

1625574274 487 Czym dokladnie jest Google Smart Lock

Większość z nich to teoretycznie dobre pomysły i dobrze się sprawdzają. Wykrywanie na ciele jest wątpliwe, ponieważ urządzenie nie ma możliwości określenia, na którym ciele znajduje się telefon — czy to twoje ciało, czy urządzenie zostało skradzione? Nie fajnie.


Zaufane miejsca są bardzo przydatne, ale ich użyteczność zależy od wysokiej dokładności lokalizacji. W praktyce może to być trochę szarpane, więc Twój przebieg może się różnić.

Ze wszystkich funkcji Smart Lock, Trusted Devices jest prawdopodobnie najlepszy, zwłaszcza jeśli masz coś do noszenia. W ten sposób możesz po prostu zdefiniować swój smartwatch lub monitor fitness jako zaufane urządzenie i dopóki Twój telefon znajduje się w zasięgu, pozostanie odblokowany. Ale jeśli Twój telefon zostanie zgubiony lub skradziony, ekran blokady zostanie automatycznie włączony. To najlepsze rozwiązanie z obu światów — bezpieczne, gdy tego potrzebujesz, ale wygodne, gdy telefon znajduje się w pobliżu.

Możesz znaleźć te funkcje w Ustawienia > Bezpieczeństwo > Inteligentna blokada.

Smart Lock na hasła

Żyjemy teraz w świecie opartym na usługach, a każda usługa ma swój własny login. W rezultacie prawdopodobnie masz dziesiątki (lub więcej) haseł przechowywanych… gdzieś. Może używasz LastPass lub 1Password. Może spróbujesz je wszystkie zapamiętać (powodzenia!).

1625574274 331 Czym dokladnie jest Google Smart Lock

Ale jeśli pozwolisz Chrome przechowywać hasła, w grę wchodzi Smart Lock na hasła: nie tylko synchronizuje istotne informacje we wszystkich instalacjach Chrome, ale jest teraz zgodny z aplikacjami na Androida.

Na przykład, jeśli przechowujesz hasło Netflix w Chrome, Smart Lock automatycznie zaloguje Cię do aplikacji po zainstalowaniu jej na telefonie — nie jest wymagana żadna interakcja. Po prostu otwierasz aplikację Netflix, a Smart Lock robi swoje. To bardzo wygodne.


Działa to również z usługą autouzupełniania Androida, dzięki czemu możesz łatwo logować się do aplikacji lub witryn, które mogą jeszcze nie obsługiwać automatycznego logowania.

Smart Lock na Chromebooki

Smart Lock na Chromebooki to najprostsza ze wszystkich funkcji Smart Lock, ponieważ robi tylko jedno: odblokowuje Chromebooka, gdy w pobliżu znajduje się telefon z Androidem.

1625574274 802 Czym dokladnie jest Google Smart Lock

Odbywa się to poprzez nawiązanie szybkiego połączenia Bluetooth z telefonem. Ponieważ używa Bluetooth, jest również dość zawodny. W rzeczywistości szybsze jest wpisywanie hasła (lub kodu PIN, jeśli masz to włączone), niż czekanie, aż Chromebook znajdzie telefon i się odblokuje.

Tak więc w teorii jest to dobry pomysł, ale nie tak bardzo w praktyce. Jeśli chcesz spróbować, możesz go znaleźć w Ustawieniach > Blokada ekranu > Smart Lock na Chromebooka. Upewnij się, że Bluetooth jest włączony, w przeciwnym razie ustawienie nie pojawi się. Mamy również doskonały podkład do konfiguracji i korzystania z tej funkcji.

Czy ten post był pomocny?