Skip to content

Czym jest Internet światłowodowy (i czym się różni)?

22 de lipiec de 2021
fiber lede 1024x469 1

Internet światłowodowy to najnowsza zmiana w sposobie przesyłania danych na całym świecie. Jest znacznie szybszy niż kabel, o wiele szybszy niż dial-up i może przenosić duże ilości danych w jednej linii, często osiągając dość łatwo wiele terabitów transferu danych.

Przed światłowodem: DSL i kabel

1626958518 752 Czym jest Internet swiatlowodowy i czym sie rozni

Cyfrowa linia abonencka (DSL) wykorzystywała do transmisji danych istniejące linie telefoniczne, które zwykle były wykonane z miedzi. DSL jest powolny, stary i został w większości wycofany na rzecz sieci kablowej, ale pozostaje na niektórych obszarach wiejskich. Średnia prędkość dla DSL wynosi około 2 Mb/s.

Internet kablowy korzysta z kabla koncentrycznego, również wykonanego z miedzi, i jest zwykle łączony z tymi samymi kablami, które są używane do prowadzenia sieci telewizyjnej. Dlatego wielu dostawców usług internetowych oferuje pakiety planów z abonamentem telewizyjnym i dostępem do Internetu. Średnia prędkość kabla jest różna, ale waha się od około 20 Mb/s do 100 Mb/s

Rewolucja światłowodowa

1626958519 912 Czym jest Internet swiatlowodowy i czym sie rozni

Kable światłowodowe wykorzystują małe włókna szklane do przesyłania danych za pomocą impulsów światła. Światło przemieszcza się podobnie jak elektryczność przez drut miedziany, ale zaletą jest to, że kable światłowodowe mogą przenosić wiele sygnałów jednocześnie. Są niewiarygodnie małe, więc często są łączone w większe kable zwane „światłowodowymi kablami magistralnymi”, z których każdy zawiera wiele linii światłowodowych. Kable światłowodowe przenoszą ogromne ilości danych, a średnia prędkość, którą zobaczysz w swoim domu, wynosi około 1 Gb/s (często nazywana „internetem gigabitowym”).

Kable światłowodowe stanowią większość szkieletu współczesnego Internetu, a korzyści z nich płyną, nawet jeśli nie masz „światłowodowego Internetu”. Dzieje się tak, ponieważ punkty wymiany Internetu (IXP) — stacje przełączające i routujące, które łączą Twój dom z resztą świata — wykorzystują światłowodowe linie magistralne do łączenia się z innymi punktami IXP.


Ale kiedy przychodzi czas na podłączenie wszystkich domów w mieście do lokalnego IXP (bieg zwykle określany jako „ostatnia mila”), usługodawca zwykle prowadzi tradycyjny kabel koncentryczny do Twojego domu. Ten bieg staje się wąskim gardłem dla szybkości Internetu. Kiedy ktoś mówi, że ma „światłowodowy internet”, ma na myśli to, że połączenie z jego domu do IXP również wykorzystuje światłowód, eliminując ograniczenie prędkości kabla miedzianego.

Granice błonnika

Jest powód, dla którego Internet światłowodowy nie jest powszechny — koszt. Światłowód jest dużo droższy w eksploatacji i nie uzasadnia kosztów, gdy linie kablowe są często już dostępne. W przypadku większości ludzi prędkość 20-100 Mb/s, którą uzyskują na kablu, jest wystarczająca, ponieważ większość pobrań z Internetu i tak nie zmaksymalizuje tego połączenia.

Twoja prędkość jest tylko tak dobra, jak najsłabsze łącze i chociaż światłowód jest z pewnością lepszy niż miedź, często nie zobaczysz wzrostu rzeczywistych prędkości pobierania z powodu ograniczeń na serwerze, z którego pobierasz. Aplikacja taka jak Steam, pobieranie gry o pojemności 10 GB, wygląda na to, że zajęłoby to tylko kilka sekund przy połączeniu światłowodowym 1000 Mb/s, ale w rzeczywistości uzyskasz tylko około 50 Mb/s maksymalnej prędkości z serwerów Steam.

Jeśli korzystasz z aplikacji, która może wykorzystać zwiększoną prędkość lub masz wiele komputerów w domu, światłowód może być dla Ciebie dobrą opcją. Obecnie jednak pozostaje usługą dostępną tylko w kilku wybranych miastach.

Kredyty obrazkowe: Błękitna Zatoka/Shutterstock, Flegere/Shutterstock, Anucha Cheechang/Shutterstock

Czy ten post był pomocny?