Skip to content

Czym jest „przystanek” w fotografii?

25 de lipiec de 2021
1stops

„Stop” to termin fotograficzny, który jest często rzucany. Ktoś opisze zdjęcie jako zatrzymane niedoświetlenie lub powie, aby zwiększyć czas otwarcia migawki o zatrzymanie. Koncepcja może być nieco myląca dla nowych fotografów, więc przyjrzyjmy się dokładnie, czym jest przystanek i co oznacza, jeśli chodzi o fotografię.

Przystanki, czas otwarcia migawki i przysłona

Podczas robienia zdjęcia ekspozycja jest określana przez obszar przysłony i czas ekspozycji (nazywany również czasem otwarcia migawki). Chociaż ekspozycja jest zasadniczo mniejsza od ilości, istnieje szereg kombinacji przysłony i czasu ekspozycji, które zapewnią dobrą ekspozycję fotograficzną. Jeśli przysłona jest zbyt szeroka lub czas naświetlania jest zbyt długi, wszystko, co otrzymasz, to białe zdjęcie; odwrotnie, jeśli któryś z nich jest zbyt niski, otrzymasz po prostu czarne zdjęcie.

1627215386 238 Czym jest „przystanek w fotografii

Ponieważ ekspozycja jest bezwartościowa — na przykład nie patrzysz na scenę i nie opisujesz jej jako 12-stopniowego zdjęcia — nie ma sposobu, aby mówić o rzeczach w kategoriach absolutnych. Zamiast tego do opisania względnych zmian apertury i czasu ekspozycji używa się przystanków. Jeden przystanek jest równy zmniejszeniu o połowę (lub podwojeniu) ilości światła wpuszczanego do kamery przez ten współczynnik.

Na przykład, jeśli masz ustawiony czas otwarcia migawki w aparacie na 1/100 sekundy, zwiększenie ekspozycji o jeden stopień zmieniłoby czas otwarcia migawki na 1/50 sekundy (wpuszczając do aparatu dwa razy więcej światła) . Zmiana czasu otwarcia migawki na 1/200 sekundy (zmniejszenie o połowę ilości światła wpuszczanego do aparatu) zmniejsza ekspozycję o zatrzymanie. Jak zapewne widzisz, w przypadku czasu otwarcia migawki zasada jest naprawdę prosta: aby zwiększyć ekspozycję o zatrzymanie, zmniejsz o połowę czas otwarcia migawki; aby zmniejszyć ekspozycję o przystanek, podwój ją.

Fotografowie mówią również o półprzystankach lub trzecim przystankach. Trzecie przystanki są szczególnie ważne, ponieważ są przyrostem, którego większość aparatów używa do swoich ustawień. To tylko wyimaginowane podziały na każdym przystanku. Tak więc, aby skrócić czas otwarcia migawki o jedną trzecią stopnia, zmniejsz go o jedną trzecią wartości niezbędnej do zmniejszenia go o pełną stopę. Kontynuując przykład z powyższego, aby zmniejszyć szybkość migawki o 1/100 sekundy o jedną trzecią zatrzymania, należy zmienić ją na około 1/80 sekundy.


Z aperturą sprawy są o wiele bardziej skomplikowane. Kiedy mówimy, że używamy przysłony f/10, oznacza to, że średnica przysłony jest równa ogniskowej obiektywu podzielonej przez dziesięć. Jeśli używamy obiektywu 100mm, dałoby nam to średnicę 10mm. Ilość światła wpuszczanego do obiektywu przez aperturę nie zależy bezpośrednio od średnicy, ale od powierzchni: oblicza się ją za pomocą πr², gdzie r jest promieniem. Oznacza to, że wskaźniki są o wiele trudniejsze do obliczenia w Twojej głowie. Przymknięcie przysłony do f/20 nie zmniejsza obszaru o połowę, tylko z grubsza go ćwiartuje.

Czym jest „przystanek w fotografii

Powyżej stworzyłem tabelę typowych wartości przysłony w trzech stopniach. Powinny one odpowiadać wartościom, które można wybrać w aparacie. Najprostszym sposobem zmiany przysłony przez zatrzymanie jest po prostu przesunięcie pokrętła przysłony w aparacie o trzy kliknięcia.

Trzeci współczynnik ekspozycji, ISO, jest również mierzony w przystankach. Podobnie jak czas otwarcia migawki, zależność między wartościami jest prosta. Aby zwiększyć ISO o stop, podwój wartość, powiedzmy z ISO 100 do ISO 200. Aby zmniejszyć ją o stop, o połowę, powiedzmy z ISO 1600 do ISO 800.

Przystanki są przybliżone

Warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy dotyczące przystanków: po pierwsze, wartości na twoim aparacie są przybliżone, a po drugie, przy skrajnych wartościach w grę wchodzą inne czynniki.

W aparacie, gdy zmieniasz ustawienie, dostosowujesz je tylko o około jedną trzecią zatrzymania. Na przykład czas otwarcia migawki mojego aparatu zmienia się z 1/100 sekundy do 1/80 sekundy. To nieco ponad jedna trzecia postoju (powinna być około 1/83 sekundy). Ta rozbieżność nie ma większego znaczenia w realnym świecie, ale warto wiedzieć, że istnieje.


Kiedy pracujesz z bardzo długimi lub bardzo krótkimi czasami otwarcia migawki, w grę wchodzą inne czynniki. Jeśli fotografujesz 30-minutową ekspozycję w bardzo ciemnym pomieszczeniu, podwojenie czasu otwarcia migawki do 60 minut nie sprawi automatycznie, że wszystko będzie dwa razy jaśniejsze. Dla większości ludzi to nie będzie miało znaczenia. Po prostu wiedz, że jeśli pracujesz z bardzo długimi lub krótkimi czasami otwarcia migawki, sprawy nie będą tak wyraźne.

Teraz, gdy już wiesz, czym są przystanki, powinieneś zobaczyć, jak odnoszą się one do Twojej fotografii. Jeśli zdjęcie wygląda na trochę za ciemne, wiesz, że musisz zwiększyć jedno z ustawień ekspozycji o jeden stopień (lub, jeśli zdjęcie zostało już zrobione, rozjaśnić ekspozycję w Lightroomie o jeden stopień).

Czy ten post był pomocny?