Skip to content

Czym różni się pulpit Windows RT od Windows 8

3 de sierpień de 2021
image61

Windows RT i Windows 8 to nie to samo. Podczas gdy Windows RT ma pulpit, który wygląda jak Windows 8, pulpit Windows RT jest bardzo ograniczony. Różnica nie ma znaczenia tylko dla maniaków; ma to znaczenie dla wszystkich użytkowników systemu Windows.

Wyjaśniliśmy wcześniej różnicę między Windows RT i Windows 8. W przeciwieństwie do Windows RT, Windows 8 zawiera w pełni funkcjonalny pulpit (chociaż domyślnie nie ma menu Start).

Brak aplikacji firm innych niż Microsoft na pulpicie

Najbardziej rażącą zmianą w systemie Windows RT jest to, że chociaż istnieje prezentacja pulpitu, która wygląda tak, jak pulpit znaleziony w systemie Windows 8, nie można na nim zainstalować własnego oprogramowania. Na pulpicie można uruchamiać tylko preinstalowane aplikacje firmy Microsoft.

Windows RT działa w architekturze ARM, podczas gdy Windows 8 i wcześniejsze wersje systemu Windows korzystają z architektury x86. Deweloperzy aplikacji komputerowych dla systemu Windows musieliby zmodyfikować swoje aplikacje, aby działały w systemie Windows RT. Jednak Microsoft nie pozwoli im na to. Firma Microsoft wykorzystuje zmianę architektury, aby zmusić deweloperów aplikacji innych firm do pisania aplikacji dla nowego nowoczesnego środowiska zamiast tradycyjnego środowiska graficznego.

Oznacza to, że jeśli chcesz używać pulpitu w systemie Windows RT, będziesz korzystać z Microsoft Office i Internet Explorera. OpenOffice i Mozilla Firefox nie będą opcjami. Jeśli chcesz edytować obrazy i pliki tekstowe na pulpicie, możesz użyć MS Paint i Notatnika, ale nie możesz zainstalować Paint.NET ani Notepad ++. Zamiast tego Microsoft chce, abyś instalował aplikacje innych firm ze Sklepu Windows. Te aplikacje działają w nowoczesnym interfejsie wcześniej znanym jako Metro.

1627987029 135 Czym rozni sie pulpit Windows RT od Windows 8

Preinstalowane aplikacje pulpitu Windows

Pulpit systemu Windows RT zawiera typowy asortyment aplikacji dostarczanych z systemem Windows. Niektóre z najważniejszych aplikacji to komputerowa wersja Internet Explorera 10 i Eksploratora plików (wcześniej znanego jako Eksplorator Windows) do zarządzania plikami.


Większość innych preinstalowanych programów, w tym Notatnik i MS Paint, jest również dostępna. Jednak program Windows Media Player nie jest dostępny dla systemu Windows RT — firma Microsoft chce, abyś zamiast tego korzystał z nowych aplikacji Muzyka i wideo w nowoczesnym interfejsie.

1627987029 922 Czym rozni sie pulpit Windows RT od Windows 8

Microsoft Office

Co ważne, Windows RT zawiera preinstalowane wersje czterech aplikacji Microsoft Office 2013: Word, Excel, PowerPoint i OneNote.

Chociaż istnieje nowoczesna aplikacja dla OneNote, nie ma nowoczesnych aplikacji Word, Excel ani PowerPoint. Jeśli kupisz tablet z systemem Windows, taki jak Surface RT, będziesz musiał używać pulpitu nieprzyjaznego dla dotyku, aby korzystać z aplikacji Word, Excel i PowerPoint. Możesz włączyć tryb dotykowy w aplikacjach pakietu Office 2013, ale sam pulpit po prostu nie jest przeznaczony do wprowadzania dotykowego.

Podczas gdy Windows RT kładzie duży nacisk na nowy nowoczesny interfejs, najważniejsze aplikacje biurowe Microsoftu nadal ograniczają się wyłącznie do komputerów stacjonarnych. Nie jest jasne, dlaczego nie są dołączone żadne nowoczesne wersje programów Word, Excel ani PowerPoint. Jedna z teorii głosi, że pulpit może być po prostu bardziej użyteczny niż nowy nowoczesny interfejs dla tego rodzaju aplikacji biurowych. Inna teoria mówi, że Microsoftowi nie udało się wprowadzić zespołu Office do nowego interfejsu. Być może jest to po trosze jedno i drugie.

Podczas gdy Microsoft promuje urządzenia z systemem Windows RT jako tablety, których można używać do wykonywania prawdziwej pracy, dołączona wersja pakietu Office 2013 jest oparta na pakiecie Office dla Użytkowników Domowych i Uczniów. Jeśli chcesz korzystać z aplikacji pakietu Office w systemie Windows RT w celach biznesowych (lub „generujących przychody”), technicznie rzecz biorąc, musiałbyś zapłacić firmie Microsoft za prawa do komercyjnego użytkowania. Te aplikacje pakietu Office również nie obsługują makr ani dodatków.

1627987029 882 Czym rozni sie pulpit Windows RT od Windows 8

Konfiguracja tabletu

Pulpit systemu Windows zawiera również tradycyjny Panel sterowania systemu Windows i oferuje wszystkie typowe ustawienia, które oferuje. Chociaż systemy Windows 8 i Windows RT oferują nowoczesną aplikację Ustawienia komputera, nowy interfejs nie zawiera wszystkich opcji dostępnych w standardowym Panelu sterowania systemu Windows.


Jeśli chcesz zainstalować pakiety językowe, zmienić domyślną wyszukiwarkę Internet Explorera 10 i zmodyfikować inne rzadziej używane ustawienia, musisz opuścić przyjazne dla dotyku środowisko Nowoczesne i użyć Panelu sterowania na pulpicie. Te ustawienia są dostępne w interfejsach dotykowych w konkurencyjnych systemach operacyjnych tabletów.

1627987029 187 Czym rozni sie pulpit Windows RT od Windows 8

Dlaczego jest tam pulpit?

Nie da się tego obejść: pulpit wydaje się nie na miejscu w systemie Windows RT. Wchodzenie na całość z nowoczesnymi aplikacjami i porzucenie pulpitu w systemie Windows RT prawdopodobnie zapewniłoby bardziej spójne wrażenia.

Pulpit jest nadal przydatny z dwóch głównych powodów: zmiana ustawień, których nie można jeszcze zmienić w aplikacji Nowoczesne ustawienia komputera oraz korzystanie z aplikacji pakietu Microsoft Office, które nie zostały jeszcze przeniesione do nowego interfejsu nowoczesnego przez zespół pakietu Office.

W przyszłych wersjach systemu Windows RT należy spodziewać się całkowitego zniknięcia pulpitu, gdy aplikacje pakietu Office zostaną napisane dla środowiska nowoczesnego, a do aplikacji Ustawienia komputera zostanie dodanych więcej ustawień. Nie zezwalając zewnętrznym deweloperom na tworzenie aplikacji dla pulpitu Windows RT, Microsoft jasno dał do zrozumienia, że ​​nie powinni polegać na tym, że pulpit będzie dostępny w przyszłych wersjach Windows RT.

Kupując nowy tablet lub laptop z systemem Windows, należy wziąć pod uwagę, jak ważne są dla Ciebie aplikacje komputerowe. Systemy Windows 8 (x86) i Windows RT (ARM) mają pulpit, który wygląda podobnie w sklepach, ale zauważysz różnicę, gdy wrócisz do domu i spróbujesz zainstalować własne aplikacje.

Czy ten post był pomocny?