Skip to content

Czym są dyski NVMe i czy należy je kupić?

18 de lipiec de 2021
img 5c5df00aed453 1024x469 1

Największym ulepszeniem, jakie możesz wprowadzić na starym komputerze, jest szybsze przechowywanie. Inne komponenty, takie jak CPU i GPU, z pewnością uległy poprawie w ciągu ostatniej dekady, ale wszyscy docenią szybsze przechowywanie.

NVMe to najnowszy i najlepszy interfejs pamięci masowej dla laptopów i komputerów stacjonarnych, który oferuje znacznie szybsze prędkości odczytu i zapisu niż starsze interfejsy. Jest to płatne, więc w zależności od tego, do czego używasz komputera, kupowanie dysku NVMe może nie mieć sensu.

Co to są dyski NVMe?

Non-Volatile Memory Express (NVMe) to interfejs pamięci masowej wprowadzony w 2013 roku. „Nieulotna” oznacza, że ​​pamięć nie jest usuwana po ponownym uruchomieniu komputera, podczas gdy „Express” odnosi się do faktu, że dane są przesyłane przez PCI Express ( PCIe) na płycie głównej komputera. Daje to napędowi bardziej bezpośrednie połączenie z płytą główną, ponieważ dane nie muszą przeskakiwać przez kontroler Serial Advance Technology Attachment (SATA).

Dyski NVMe są znacznie, znacznie szybsze niż dyski SATA, które istnieją od lat. PCIe 3.0 — obecna generacja standardu PCI Express — ma maksymalną prędkość transferu 985 megabajtów na sekundę (Mb/s) na każdej linii. Dyski NVMe mogą korzystać z 4 linii PCIe, co oznacza teoretyczną maksymalną prędkość 3,9 Gb/s (3940 Mb/s). Tymczasem jeden z najszybszych dysków SSD SATA — Samsung 860 Pro — osiąga prędkość odczytu i zapisu wynoszącą około 560 MB/s.

Dyski NVMe są dostępne w kilku różnych formach. Najczęstszym z nich jest kij m.2, pokazany powyżej. Mają 22 mm szerokości i mogą mieć 30, 42, 60, 80 lub 100 mm długości. Te kije są na tyle cienkie, że można je położyć płasko na płycie głównej, dzięki czemu idealnie nadają się do niewielkich komputerów i laptopów. Pamiętaj, że niektóre dyski SSD SATA używają tego samego współczynnika kształtu, więc będziesz chciał zwrócić szczególną uwagę i upewnić się, że nie kupisz przez pomyłkę wolniejszego dysku. Samsung 970 EVO jest przykładem dysku m.2 NVMe.

Dysk SSD Intel z serii 750 PCIe

Następny jest format PCIe-3.0. Jest to podobne do procesora graficznego i innych akcesoriów, ponieważ można je podłączyć do dowolnego gniazda PCIe-3.0 na płycie głównej. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku pełnowymiarowych obudów ATX i płyt głównych, ale jest ograniczone w przypadku niewielkich komputerów PC i jest niemożliwe w obudowie laptopa. Dysk SSD Intel 750 jest przykładem dysku PCIe-3.0 NVMe.

Czy powinieneś kupić dysk SSD NVMe?

Dysk SSD Samsung 860 PRO

To, czy potrzebujesz większych prędkości, zależy od dokładnego obciążenia pracą. Ale podczas gdy dyski NVMe spadają w cenie — NVMe Samsung 970 Pro i SATA Samsung 860 Pro oba kosztują około 150 USD w rozmiarze 500 GB — nie musisz się spieszyć i wymieniać dysk SSD SATA.

Dysk SSD SATA włączy komputer w ciągu kilku sekund, uruchomi programy w mgnieniu oka i pozwoli stosunkowo szybko kopiować i przenosić pliki. Ale jeśli pracujesz z wieloma ogromnymi filmami — czy pochodzą z bazy danych, edycji wideo czy zgrywania Blu Ray — dodatkowy koszt może się zwrócić, umożliwiając szybszą pracę.

W moim przypadku z przyjemnością trzymam się mojego dysku SSD SATA, dopóki nie przestanie działać. Nie ma większego sensu wydawanie pieniędzy na dysk NVMe w tej chwili tylko po to, aby mój komputer włączał się w cztery sekundy zamiast w pięć lub rzadki gigantyczny plik, który muszę przenosić transfery nieco szybciej. Kiedy to robi chodź czas na nowy dysk SSD, ja wybiorę model NVMe, bo po co płacić tyle samo za gorszy produkt?

Niezależnie od tego, czy nadal masz trochę życia na dysku SSD SATA, czy potrzebujesz czegoś teraz, po prostu wiedz, że dyski NVMe zaczynają spadać. Uaktualnij i wydawaj pieniądze, kiedy trzeba, a nie chwilę wcześniej.

Czy ten post był pomocny?