Skip to content

Czym są e-sporty i dlaczego ludzie je oglądają?

1 de sierpień de 2021
hero 3

W ciągu najbliższych kilku lat konkurencyjne gry staną się branżą wartą wiele miliardów dolarów, a nawet może dojść do Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu. Ale czym są e-sporty i dlaczego ludzie oglądają turnieje gier zamiast meczów piłki nożnej?

Esporty mogą być dowolną formą rywalizacji

Z zewnątrz świat rywalizacji wygląda, jakby był zbudowany wokół turniejów na dużą skalę, z silnym naciskiem na gry zespołowe, takie jak Fortnite, Counter-Strike czy Overwatch. Turnieje te zazwyczaj odbywają się na dużych arenach (czasami dedykowane areny do gier), szkoły, salony gier i bary. Zazwyczaj są transmitowane na żywo za pośrednictwem Twitcha lub YouTube lub nadawane przez dużą sieć, taką jak ESPN lub BBC.

Ale to tylko widok z zewnątrz. Jak dno góry lodowej, największa sekta konkurencyjnej społeczności graczy jest niewidoczna. Istnieją tysiące małych (niekoniecznie amatorskich) konkurencyjnych społeczności graczy. Niektórzy z nich skupiają się na cyfrowych grach karcianych, takich jak Hearthstone, inni grają w wojowników, takich jak Mortal Kombat i Smash Brothers, a jeszcze mniejsza grupa graczy skupia się na „speedruns” – jak szybko można ukończyć grę dla jednego gracza. Niektórzy z tych konkurencyjnych graczy transmitują na żywo swoje gry na Twitchu lub Youtube, podczas gdy inni po prostu komunikują się za pośrednictwem Discord, oprogramowania do czatu.

Ze względu na różnorodność konkurencyjnych gier na rynku i dostępność transmisji na żywo, trudno jest dokładnie zrozumieć lub zdefiniować e-sporty. Ale jedno jest pewne: e-sporty są podobne do „zwykłych” sportów.

Tak, e-sporty są jak „prawdziwe” sporty

Większość ludzi widzi wyraźne rozróżnienie między grami a atletykami. Uważamy, że granie jest niezdrowym, aspołecznym nawykiem — przeciwieństwem sportu. Ale jeśli nie zdefiniujesz wyłącznie sportu jako „coś, co dzieje się na zewnątrz”, trudno jest znaleźć poważne różnice między „prawdziwym” sportem a e-sportem.

Podobnie jak „prawdziwi” sportowcy, wyczynowi gracze muszą regularnie ćwiczyć, aby utrzymać się w doskonałej formie. Rozwijają mięśnie związane z uprawianym sportem i muszą zachować dobrą postawę, aby uniknąć kontuzji (cienie nadgarstka i zapalenie stawów). Co zaskakujące, niektórzy profesjonalni gracze trzymają się tego ścisłe diety i ćwiczyć pułki, aby utrzymać ich ciało w pełnej sprawności.

Gracz kontroluje prawdziwy mecz piłki nożnej za pomocą kontrolera Xbox.

Świat e-sportu jest również niesamowicie społeczny. Podobnie jak fani piłki nożnej, fani Esportu nawiązują ze sobą bliskie przyjaźnie, nawet jeśli granie jest jedyną rzeczą, która ich łączy. A ponieważ gry opierają się na Internecie, wiele z tych przyjaźni ma miejsce pomimo społecznych, ekonomicznych lub fizycznych granic.


Nie wspominając o konkurencyjnych grach, które generują mnóstwo pieniędzy.Insider biznesowy przewiduje, że konkurencyjny rynek gier będzie wart 1,5 miliarda dolarów do 2020 roku, i nie obejmuje to pieniędzy z konkurencyjnego sprzętu do gier, takiego jak komputery i klawiatury do gier. Pewnie, większość drużyn NFL są warte dwa razy więcej niż cały rynek e-sportowy, ale ta przepaść z czasem się zmniejszy.

Czy musisz zaakceptować konkurencyjne gry jako „prawdziwy” sport? Nie całkiem. Istnieje duża szansa, że ​​opinia publiczna zawsze będzie odróżniać sporty sportowe od e-sportów, nawet jeśli konkurencyjne gry mogą zrobić furorę na Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu. Cholera, Komitet Olimpijski od dwóch dekad uznaje szachy za sport, a ludzie nadal nie myślą o szachach jako o sporcie.

Rywalizacja przemawia do wszystkich grup wiekowych

Zwykle myślimy o grach wideo jak o czymś dla dzieci, co nie jest całkowicie nieprawdziwe. Ale największe gry ostatniej dekady, takie jak Minecraft i DOTA, odniosły sukces, ponieważ przemawiają do wszystkich grup wiekowych. Z tego samego powodu odnoszą sukcesy konkurencyjne gry i tradycyjne sporty.

Według ankiety ESPN większość konkurencyjnych graczy z najwyższej półki to w ich 20s. Według tej samej ankiety najlepsi gracze w piłkę nożną, koszykówkę, hokej i baseball również mają 20 lat.

Oczywiście mówimy o najlepszych z najlepszych. Nie jest niczym niezwykłym, że tradycyjny sportowiec błyszczy jako nastolatek lub dobrze po trzydziestce lub czterdziestce. I jakKrajowa Federacja Stowarzyszeń Szkół Średnichnadal rozwija drużyny e-sportowe w szkołach średnich, coraz więcej dzieci i dorosłych będzie zaangażowanych w konkurencyjną scenę gier.

Drużyna dzieciaków grających w piłkę nożną

Pomyśl o tym jak o baseballu. Młody fan baseballu może nadążyć za sławnymi graczami, kupować gadżety i swobodnie (lub poważnie) uczestniczyć w baseballu poprzez program szkolny. Starszy fan baseballu może bawić się z przyjaciółmi, nadążać za drużyną lub wcielić się w rolę trenera, gospodarza, sponsora lub biznesmena baseballu.

W końcu jedna grupa wiekowa jest bezużyteczna bez drugiej. Bez dorosłych graczy młodzi gracze nie mają gdzie konkurować ani zachęty pieniężnej do uprawiania gier. Ale bez młodych graczy dorośli nie mają nic do oglądania, inwestowania czasu lub zarabiania pieniędzy.

Dlaczego po prostu nie zagrać w tę grę samodzielnie?

Nie ma nic gorszego niż siedzenie na kanapie i obserwowanie, jak twój najlepszy przyjaciel gra w grę. Dlatego odwieczne pytanie dotyczące e-sportu (i ogólnie transmitowanej rozgrywki) brzmi: „dlaczego nie grasz w tę grę, zamiast oglądać, jak gra w nią ktoś inny?”.

Oczywiście prowadzi to do kolejnego pytania. „Po co oglądać mecz piłki nożnej, kiedy możesz wyjść i grać w piłkę nożną?” Nie da się znaleźć solidnej, wyczerpującej odpowiedzi. Może nie jesteś w stanie uprawiać sportu, a może chcesz zobaczyć, jak radzą sobie zawodowi zawodnicy. Może nie ma powodu. Może po prostu lubisz oglądać sport.

Czy ten post był pomocny?