Skip to content

Czym są pliki CBR i CBZ i dlaczego są używane w komiksach?

17 de lipiec de 2021
img 58924f229b8ea

Jeśli dokonałeś nawet zwykłego wyszukiwania komiksów cyfrowych w Internecie, z pewnością natknąłeś się na wiele plików z rozszerzeniami .CBR i .CBZ. Przyjrzyjmy się tym wszechobecnym formatom komiksów, dlaczego są tak popularne i jak można je czytać.

Specjalne archiwa dla specjalnych historii

Ponieważ mówimy o typach plików, a nie o zawartych w nich historiach, oto ostrzeżenie: pliki .CBZ i .CBR to tylko pliki .ZIP i .RAR ze zmodyfikowanymi rozszerzeniami. To wszystko, pod maską nie dzieje się ani jedna tajna, podstępna rzecz: po prostu archiwizuj pliki z obrazami w środku.

Ale po co zmieniać nazwy doskonale obsługiwanych i liczących kilkadziesiąt lat formatów plików?

Czym sa pliki CBR i CBZ i dlaczego sa uzywane

Pomysł wykorzystania specjalnego rozszerzenia do komiksów spopularyzował w latach 90. David Ayton, twórca bardzo popularnej aplikacji freewareCWyświetlacz. Jego program odróżniał się od bardziej ogólnych przeglądarek obrazów, skupiając się na łatwym wyświetlaniu komiksów i stron mangi w sposób przejrzysty i sekwencyjny, co jest kluczową cechą przy czytaniu opowiadań opartych na obrazach.

Poprzez pakowanie komiksów z tym specjalnym rozszerzeniem, Ayton i wszyscy po nim osiągnęli dwie rzeczy. Zmiana rozszerzenia nie tylko sprawiła, że ​​wyraźnie widać, że plik jest komiksem, ale także utorowała drogę aplikacjom zorientowanym na komiks, takim jak CDisplay, do tworzenia skojarzeń plików z formatem. W ten sposób, po dwukrotnym kliknięciu jednego z plików, otwierały się one nie w aplikacjach archiwalnych, w których zostały utworzone, ale w przeglądarkach komiksów przeznaczonych do ich odczytywania. Ta prosta poprawka całkowicie zmieniła sposób, w jaki czytamy komiksy na naszych komputerach i urządzeniach.

Jak tworzyć lub edytować pliki CBR i CBZ

Chociaż CBR i CBZ są zdecydowanie najbardziej popularne (co odzwierciedla ogólną popularność formatów plików RAR i ZIP), rzadko można natknąć się na następujące powiązane pliki archiwów. Komiksy z rozszerzeniem .CB7 to pliki .7z, .CBA to pliki .ACE, a .CBT to pliki .TAR. Pliki wewnątrz archiwów to zazwyczaj obrazy w formacie JPEG lub PNG, a czasami mniej używane formaty, takie jak GIF, BMP lub TIFF.

Ponieważ archiwa komiksów są po prostu zmienianymi nazwami typów plików archiwów, możesz użyć dowolnego narzędzia do archiwizacji, które może obsłużyć podstawowy format, aby nimi manipulować. Oznacza to, że możesz wziąć plik komiksu — powiedzmy Amazing Super Comics #1.cbz — kliknąć go prawym przyciskiem myszy, wybrać Otwórz za pomocą i otworzyć go w dowolnej aplikacji obsługującej pliki .ZIP.

1626500006 460 Czym sa pliki CBR i CBZ i dlaczego sa uzywane


Niektóre aplikacje, takie jak popularne 7-zip narzędzie do archiwizacji, rozpoznaj, że plik .CBZ to tylko plik .ZIP i nie musisz nawet zmieniać jego nazwy, podczas gdy inne aplikacje wymagają najpierw zmiany nazwy z .CBZ na .ZIP lub .CBR na .RAR.

1626500006 371 Czym sa pliki CBR i CBZ i dlaczego sa uzywane

Tak czy inaczej, pliki otwierają się jak każdy stary kontener archiwum i możesz wyjąć zawartość, zmienić jej nazwę, manipulować nimi, a nawet umieścić więcej plików.

1626500006 638 Czym sa pliki CBR i CBZ i dlaczego sa uzywane

Mając to na uwadze, możesz łatwo modyfikować pliki komiksów dowolnymi obrazami, a nawet tworzyć własne komiksy. Załóżmy na przykład, że znalazłeś komiks opublikowany w Internecie, który Ci się podoba, lub artystę, który co kilka tygodni publikuje jedną stronę swojego komiksu na swoim osobistym blogu. Możesz zrobić te obrazy i utworzyć plik .CBZ, aby ułatwić czytanie na komputerze lub tablecie.

Szczegółowo opisujemy ten proces w naszym przewodniku po czytaniu komiksów online w trybie offline, ale proces jest bardzo prosty. Po prostu zapisujesz obrazy, upewniasz się, że są ponumerowane sekwencyjnie, umieszczasz je w archiwum .ZIP, a następnie zapisujesz archiwum z rozszerzeniem zmienionym na .CBZ.

Najbardziej uciążliwą częścią całego procesu jest numeracja, ale nawet to można zautomatyzować. Możesz łatwo użyć prostej sztuczki w systemie Windows, aby zbiorczo zmienić nazwy plików lub, jeśli chcesz mieć poważną, precyzyjną kontrolę nad procesem, możesz użyć dedykowanej aplikacji do zmiany nazwy, takiej jak narzędzie do zmiany nazwy zbiorczej. Nawiasem mówiąc, złotym standardem numerowania jest używanie wiodącego zera do numerowania plików, aby upewnić się, że działają one dobrze w aplikacjach i systemach operacyjnych – więc jeśli w komiksie jest 100 stron, nie używaj GreatWebComic1.jpg do GreatWebComic100. jpg, użyj GreatWebComic001.jpg do GreatWebComic100.jpg. W przeciwnym razie twój czytelnik komiksów prawdopodobnie zamówi je nieprawidłowo.

Najlepsze aplikacje do przechowywania, organizowania i czytania Twojej biblioteki komiksów

CDisplay nadal działadla Windows i świetny lekki czytnik plików CBR i CBZ. Ale możesz także zdecydować się na bardziej podobne do biblioteki narzędzie do zarządzania, takie jak popularne KomiksRack.Jeden z najpopularniejszych czytników dla macOSis ProstyKomiks, zgrabna przeglądarka, która odzwierciedla czystą prostotę CDisplay. Użytkownicy Linuksa powinni zdecydowanie to sprawdzić MComix, długotrwały projekt, który opiera się na solidnej, ale nie rozwijanej już aplikacji do czytania komiksów Comix.

1626500006 90 Czym sa pliki CBR i CBZ i dlaczego sa uzywane


Tablety i komiksy wydają się naturalnymi towarzyszami, jest też mnóstwo świetnych mobilnych czytników komiksów. Użytkownicy Androida mogą pobrać bezpłatną kopię Zadziwiający czytelnik komiksówlub bardzo popularne very Aplikacja towarzysząca ComicRack na Androida— darmowa wersja to świetny samodzielny czytnik, podczas gdy wersja premium za 8 USD synchronizuje się z ComicRack w systemie Windows.

Możesz również znaleźćwersja Comic Rack na iOS która obejmuje opcję premium z synchronizacją. Jeśli nie jesteś użytkownikiem ComicRack,Komiks Zapał (5 USD) to kolejny produkt premium pełen funkcji, ale nawet bezpłatnych opcji, takich jak Komiks nadal oferują dopracowane wrażenia użytkownika.

Dzięki lepszemu zrozumieniu, jak działają formaty plików komiksów, jesteś w znacznie lepszej pozycji, aby naprawić czkawkę, gdy się pojawią, pracować z plikami, kiedy zajdzie taka potrzeba, i cieszyć się nimi z wybranym czytelnikiem.

Czy ten post był pomocny?