Skip to content

Czym są przyciski AE-L, AF-L i * i do czego służą?

28 de lipiec de 2021
1627464395 preview 9

Lustrzanki i aparaty bezlusterkowe mają sporo przycisków. Jeśli dopiero zaczynasz przyzwyczajać się do ręcznego sterowania kamerą, prawdopodobnie zastanawiasz się, co robią wszystkie pozornie nieistotne. Przyjrzyjmy się przyciskom AE-L, AF-L, AF-ON i *.

Przyciski AE-L lub *

1627464394 637 Czym sa przyciski AE L AF L i i do czego

Przyciski AE-L i * są takie same. Tyle, że Nikon i Sony używają AE-L, a Canon, w niewytłumaczalny sposób, używa symbolu gwiazdki. AE oznacza „automatyczną ekspozycję”, a L oznacza „blokadę”. Innymi słowy, gdy go naciśniesz, niezależnie od aktualnie wybranych przez aparat ustawień ekspozycji są blokowane do momentu wykonania zdjęcia lub całkowitego zwolnienia spustu migawki.

Jest to niezwykle przydatne, jeśli pracujesz w jednym z trybów półręcznych, takich jak priorytet przysłony lub priorytet czasu otwarcia migawki. Na przykład, jeśli próbujesz zrobić zdjęcie sylwetki lub pracujesz w trudnej sytuacji oświetleniowej. Oto co robić:

  • Wybierz tryb pomiaru, który Twoim zdaniem będzie najlepszy.
  • Naciśnij do połowy spust migawki, aby uruchomić miernik aparatu.
  • Ustaw ostrość na dowolnym obiekcie w scenie, aby uzyskać pożądaną ekspozycję. Jeśli fotografujesz sylwetkę, zmierz jasne tło, jeśli chcesz, aby obiekt był dobrze naświetlony pomimo jasnego podświetlenia, zmierz jego twarz i tak dalej.
  • Przytrzymaj przycisk AE-L (Nikon) lub naciśnij przycisk * (Canon), aby zablokować ustawienia ekspozycji. Trzymaj palec naciśnięty do połowy na przycisku migawki.
  • Zmień kompozycję obrazu, jak chcesz; ustawienia ekspozycji nie ulegną zmianie. Naciśnij do końca spust migawki, aby zrobić zdjęcie.

Jeśli nie chcesz przechodzić w pełni ręcznie, przycisk AE-Lock jest naprawdę przydatnym narzędziem w użyciu.

Przycisk AF-L

1627464394 444 Czym sa przyciski AE L AF L i i do czego

Niektóre aparaty mają również przycisk AF-L lub przycisk AE-L może również działać jako jeden. AF oznacza „Auto Focus”; L nadal oznacza „Lock”.


Naciśnięcie przycisku blokady AF blokuje autofokus w miejscu, w którym jest aktualnie ustawiony. Jest to przydatne w sytuacjach, w których chcesz skupić się na określonym obiekcie, ale nie ma punktu autofokusa tam, gdzie jest to potrzebne.

Powodem, dla którego większość aparatów nie ma przycisku blokady AF, jest to, że przycisk migawki podwaja się jako jeden, gdy jesteś w trybie pojedynczego autofokusa. Po naciśnięciu spustu migawki do połowy i ustawieniu ostrości pozostaje ona zablokowana. Przycisk blokady AF jest zatem przydatny tylko w przypadku korzystania z trybów autofokusa ciągłego lub hybrydowego.

Przycisk AF-ON

Przycisk AF-ON działa odwrotnie niż przycisk AF-L: włącza autofokus. Jest to używane przez wielu profesjonalistów z techniką zwaną „autofokusem z przyciskiem wstecz”.

Autofokus z przyciskiem Wstecz polega na ustawieniu aparatu tak, aby przycisk migawki nie sterował już autofokusem. Zamiast tego autofokus jest aktywowany tylko wtedy, gdy przytrzymasz przycisk AF-ON z tyłu aparatu. Daje to znacznie większą kontrolę nad zachowaniem autofokusa — chociaż sprawia, że ​​korzystanie z aparatu jest nieco trudniejsze.

Blokada automatycznej ekspozycji, blokada autofokusa i przyciski AF-ON zapewniają poziom ręcznej kontroli nad automatycznymi funkcjami aparatu. Jeśli chcesz opanować swój aparat, musisz wiedzieć, jak z niego korzystać.

To, jak dokładnie się zachowują, można normalnie zmienić w ustawieniach aparatu. Na przykład można zmienić zachowanie przycisku AE-L/AF-L firmy Nikon, aby blokował zarówno ostrość, jak i ekspozycję (ustawienie domyślne), tylko ostrość lub tylko ekspozycję.

Czy ten post był pomocny?