Skip to content

Czym są słuchawki Dolby Dimension?

22 de lipiec de 2021
img 5c4938c8f093c

Dolby to zaufana nazwa w branży audio, ale jej najnowszy produkt jest nieco inny. “Słuchawki Dolby DimensionNie jest to standard audio, taki jak 5.1 Surround czy Dolby Atmos, ale nowy bezprzewodowy zestaw słuchawkowy, który można kupić.

Dolby wypełnił słuchawki Dimension Headphones pełnymi technologii audio, zarówno licencjonowanych (technologia sprzedawana innym producentom do wykorzystania w ich produktach), jak i ekskluzywnych dla tego rzadkiego wydania sprzętu. Może tak pozostać, a może nie: za 600 dolarów za sztukę Dolby prawdopodobnie nie sprzeda tak wielu słuchawek Dimension, że nie rozważy licencjonowania niektórych z tej nowej technologii. W takim przypadku warto przeanalizować, o co w tym wszystkim chodzi.

Szalony-potężny sprzęt

Słuchawki Dimension wykorzystują standardową łączność bezprzewodową Bluetooth, ale mają w środku więcej niż być może jakakolwiek inna para puszek na rynku. Elektronika wewnątrz zawiera procesor Qualcomm Snapdragon – taki, jaki zwykle spotyka się w smartfonach z Androidem – do uruchamiania wszystkich czarów audio stłoczonych w środku. Zestaw obsługuje profile Bluetooth 4.2 i Low Energy, a także standardowe rozmowy ze smartfona przez pięć mikrofonów, wysokiej jakości dźwięk APTX i zasięg działania 100 stóp.

Słuchawki Dolby Dimension na podstawie ładującej.

Audiofile ucieszą się słysząc, że zestaw zawiera potężne 40-milimetrowe przetworniki z zakresem częstotliwości 20-20 000 Hz – dość standard w tej ekskluzywnej części rynku. Zestaw słuchawkowy można sparować z trzema różnymi źródłami jednocześnie, takimi jak telefon, laptop i zestaw kina domowego — jest nawet przycisk szybkiego przełączania, który umożliwia przełączanie się między nimi. Sterowanie dotykowe umożliwia przesuwanie palcem w stylu telefonu w celu zwiększenia głośności i śledzenia.

Zestaw można ładować w zwykły sposób za pomocą kabla MicroUSB, ale Dobly zawiera również elegancką magnetyczną podstawkę ładującą w pudełku.

Dolby LifeMix to zaawansowana redukcja szumów

Słuchawki Dimension mają aktywną eliminację szumów, elektroniczny system, który wykorzystuje mikrofony i przetwarzanie dźwięku do eliminowania trwałych dźwięków o niskiej częstotliwości. To nie jest nowa funkcja; aktywna redukcja hałasu istnieje od dziesięcioleci. Ale LifeMix to nowa sztuczka w słuchawkach Dimension i nowatorskie podejście do tej funkcji.

Aplikacja Dolby Dimension LifeMix.

LifeMix pozwala zmienić poziom redukcji szumów, z całkowicie wyłączonego na „wzmocnienie” przy 11 (dokładnie przeciwieństwo starego Kręgosłup żart). Ale oprócz blokowania dźwięków wokół ciebie, LifeMix może zamiast tego podświetlać dźwięki z zewnątrz. Dzięki temu ludzie mogą skupić się na muzyce lub filmie, a jednocześnie słuchać dźwięków zewnętrznych, takich jak niania czy dzwonek do drzwi. Zaawansowane algorytmy audio izolują częstotliwości ludzkiego głosu w celu uzyskania szczególnej czystości.

Możesz sterować funkcją LifeMix za pomocą touchpada na słuchawkach lub dostroić ją za pomocą sparowanej aplikacji na smartfona Dimension. A propos…

Parowanie wielu urządzeń kontrolowane za pomocą telefonu

Przyciski przełączania urządzeń Dolby Dimension Headphones.

Te słuchawki mogą obsłużyć trzy jednoczesne połączenia, ale każdy, kto chce wydać na nie 600 USD, prawdopodobnie ma jeszcze więcej gadżetów, które chciałby podłączyć. Aplikacja na smartfony Dimension może obsłużyć dodatkowe pięć połączeń, zamieniając je na fizyczne elementy sterujące jednym dotknięciem puszek bez konieczności rozparowywania i ponownego parowania samych słuchawek. To przydatna funkcja, pod warunkiem, że Android lub iPhone jest jednym z urządzeń, z którymi zawsze chcesz się łączyć (i wydaje się to bezpiecznym zakładem).

Śledzenie głowy zawsze ma odpowiedni kąt

Słuchawki Dimension posiadają funkcję śledzenia głowy. Dlaczego? Odpowiedź jest trochę niekonwencjonalna, przynajmniej poza sferą VR. System wykorzystuje kierunkową wirtualizację dźwięku — tę samą technologię, która zasila „wirtualny” dźwięk przestrzenny z zaledwie dwóch sterowników do gier wideo — do symulacji dźwięku pochodzącego z jednego źródła kierunkowego, takiego jak telewizor.

W połączeniu z wirtualnym dźwiękiem przestrzennym Dolby Atmos, który jest włączony w większości nowszych domowych wersji wideo Blu-ray i domowych odbiornikach stereo, komponent śledzący ruchy głowy tworzy spójny profil z dźwiękiem filmu dochodzącym z telewizora, bez względu na to, w którą stronę głowa jest rzeczywiście spiczasta. Jeśli więc nagle obrócisz głowę w prawo, aby usłyszeć dźwięk otoczenia, który słyszałeś za pomocą LifeMix – powiedzmy, niania – dźwięk przeznaczony do środkowego kanału surround będzie pochodził głównie z lewego sterownika słuchawek, a nie z obu.

Słuchawki Dolby Dimension są wyposażone w funkcję śledzenia głowy, zapewniającą spójny dźwięk przestrzenny.

To fajna sztuczka, która nie byłaby możliwa bez oprogramowania Dolby i dość wyrafinowanego sprzętu działającego na obu końcach. Ale może to być również nieco dezorientujące, jeśli oczekujesz standardowego słuchania przez słuchawki, więc dobrze, że jest to opcjonalne.

Czy inne słuchawki otrzymają te funkcje?

To niejasne. Dolby zazwyczaj nie sprzedaje sprzętu bezpośrednio konsumentom, preferując licencjonowanie swojego oprogramowania i usług wszystkim, od producentów elektroniki po stadiony i kina. Poza radykalną zmianą kierunku firmy wydaje się mało prawdopodobne, że Dolby chce konkurować z takimi firmami jak Sony, Bose i Sennheiser.

W związku z tym nie zdziwiłoby nas, gdybyśmy zobaczyli, jak niektóre z zastrzeżonej technologii w Dimensions Headphones wyciekają do innych producentów słuchawek, szczególnie w zestawach high-end przeznaczonych bardziej do użytku domowego niż podróżowania lub uprawiania sportu. Dolby może używać swojego markowego zestawu do testowania niektórych z tych funkcji, ponieważ opracowuje jeszcze więcej standardów, które partnerzy powinni uwzględnić w przyszłych produktach.

Lub, Dolby może przeciwstawić się naszym oczekiwaniom i uczynić Dimensions własną linią konsumenckich produktów audio. Dziwniejsze rzeczy się wydarzyły. Prawdopodobnie zobaczymy pod koniec 2019 r. lub na początku 2020 r., kiedy pojawi się nowy zestaw słuchawek Dolby Dimensions lub zaczną pojawiać się podobne produkty partnerów Dolby.

Czy ten post był pomocny?