Skip to content

Czym są technologie otoczenia i jak zmienią nasze życie?

10 de lipiec de 2021
wireless devices

Przetwarzanie otoczenia to jedno z najnowszych modnych haseł w Dolinie Krzemowej. Odnosi się do technologii, które pozwalają ludziom korzystać z komputera, nie zdając sobie z tego sprawy. Wyjaśnimy o tym więcej i jak wpłynie to na nasze codzienne życie.

Komputery, których nie widzisz

W ciągu ostatnich kilku lat firmy technologiczne dążyły do ​​pogłębienia integracji platform komputerowych z naszym codziennym życiem. Jednym z ich celów jest asymilacja komputerów z naszym otoczeniem do tego stopnia, że ​​nie zauważymy, że w ogóle ich używamy.

Nazywane „ambientcomputing” technologie te wykonują obliczenia bez bezpośredniego polecenia. Ponieważ otoczenie oznacza „w twoim otoczeniu”, te urządzenia mają być tak zintegrowane z twoim otoczeniem, że nie jesteś już ich świadomy. To znacząco różni się od smartfonów i smartwatchy, które musimy aktywnie sprawdzać, aby móc z nich korzystać.

Większość systemów komputerowych opiera się na aktywnym wejściu ze strony ludzi. Na przykład, jeśli chcesz wyszukać harmonogram filmów w telefonie, wpisz nazwę filmu i kina w polu wyszukiwania Google. Jeśli chcesz, aby Twój dom był trochę chłodniejszy, możesz ręcznie ustawić klimatyzator na żądaną temperaturę za pomocą aplikacji zdalnej lub mobilnej.


Celem ambient computing jest wyeliminowanie tarcia między Tobą a komputerem. Zamiast aktywnie ustawiać lub wchodzić w interakcje z urządzeniami, wchodziłbyś w interakcję z otoczeniem, a urządzenia reagowałyby na twoje działania. Na przykład dzięki inteligentnemu termostatowi otoczenia urządzenie ocenia pomieszczenie i interakcje z nim, aby w razie potrzeby dostosować temperaturę.

Aby osiągnąć ten cel, przetwarzanie otoczenia wykorzystuje różne technologie, w tym śledzenie ruchu, rozpoznawanie mowy, gesty, urządzenia do noszenia i sztuczną inteligencję.

Obliczenia otoczenia dzisiaj

Amazon Echo na stole.

Inteligentne głośniki i osobiści asystenci głosowi, których miliony ludzi mają w swoich domach, to najbardziej rozpowszechniony przykład urządzeń komputerowych działających w otoczeniu. Nie współpracujemy aktywnie z Alexą lub Asystentem Google w sposób, w jaki robimy to z innymi naszymi urządzeniami.

Dla wielu osób proszenie inteligentnego asystenta o włączenie światła, przeczytanie nagłówków dnia lub odtworzenie piosenki jest normalną częścią codziennego życia. Zamiast przemawiać do czegoś, mówisz do swojego otoczenia. Dlatego większość inteligentnych głośników jest dyskretna i prosta – nie powinieneś ich zauważać.

Wiele gospodarstw domowych posiada również czujniki światła wykrywające ruch. Gdy tylko ktoś wchodzi do domu, włączają się światła w salonie.

Prawdopodobnie słyszałeś o „Internecie rzeczy” (IoT). Odnosi się do sieci między obiektami, która pozwala im na wzajemne przesyłanie danych. Na przykład, jeśli masz inteligentne urządzenia, możesz użyć podłączonego smartfona lub asystenta głosowego, aby je włączyć i dostosować ich ustawienia. Inteligentna lodówka byłaby w stanie powiedzieć, w jakiej temperaturze jest każda komora, a także optymalne miejsce do przechowywania określonej żywności.

Aby płynnie się łączyć, różne urządzenia muszą się ze sobą komunikować, a IoT to umożliwia. Twój smartfon łączy się ze światłami, czujnik światła łączy się z budzikiem i tak dalej. Współpracując ze sztuczną inteligencją, urządzenia te mogą się kształtować na podstawie Twojego zachowania.

Technologie otoczenia w przyszłości

Mężczyzna na scenie przed ogromnym tłem Samsung SmartThings Cloud.

Prawdopodobnie zmierzamy w przyszłość z jeszcze większą ilością ambient computing. Wiele urządzeń może już powiedzieć, o której godzinie się obudzisz. W przyszłości inteligentne urządzenia mogą odsunąć zasłony i obudzić Cię naturalnym światłem zamiast alarmu.


Gdy tylko wejdziesz do salonu, czujnik pokojowy może wykryć Twoją obecność, a głośniki mogą zacząć czytać wiadomości dnia. Są to przykłady przetwarzania w otoczeniu, które jest już obecne w wielu inteligentnych urządzeniach, które łączą przetwarzanie z Twoim środowiskiem.

Wielu producentów sprzętu integruje przetwarzanie otoczenia ze swoją filozofią marketingu i projektowania. Samsung, lider branży inteligentnych technologii, określa swój system operacyjny smarthome jako „Project Ambience”.

Google również chętnie wchodzi w przestrzeń ambient computing. Firma prawdopodobnie rozszerzy swoją linię sprzętową o więcej urządzeń, które dodatkowo uzupełnią obecną gamę usług zintegrowanych.

Czy ten post był pomocny?