Skip to content

Czym są urządzenia z możliwością wymiany na gorąco i na zimno?

28 de lipiec de 2021
IMG 4195 copy

Prawdopodobnie widziałeś termin „z możliwością wymiany na gorąco” – iw mniejszym stopniu „z możliwością wymiany na zimno” – pojawia się, jeśli kiedykolwiek kupowałeś cyfrowe urządzenia pamięci masowej. Oto, co to oznacza.

W najbardziej podstawowym, hot-swap oznacza, że ​​można podłączyć lub odłączyć urządzenie bez uprzedniego wyłączania komputera. Dyski USB są prawdopodobnie pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, i tak, można je wymieniać podczas pracy. Podobnie zewnętrzne dyski twarde. Termin ten dotyczy nie tylko urządzeń pamięci masowej. Rzeczy takie jak myszy, klawiatury, drukarki i słuchawki są uważane za wymienialne podczas pracy.

1627449605 542 Czym sa urzadzenia z mozliwoscia wymiany na goraco i na

Oczywiście, chociaż możesz usunąć te urządzenia z komputera, gdy jest on nadal uruchomiony, nadal istnieje wiele dyskusji na temat tego, czy można bezpiecznie usunąć urządzenia pamięci masowej USB bez ich wcześniejszego „wysuwania” – argumentem jest to, że szanse na uszkodzenia danych są większe, jeśli nie wysuwasz prawidłowo urządzeń pamięci masowej przed ich odłączeniem.

Chociaż prawdopodobieństwo, że coś złego stanie się, jeśli wyjmiesz dysk flash bez wysuwania go najpierw, jest niewielkie, zawsze istnieje bardzo mała szansa, że ​​dane na dysku flash zostaną uszkodzone. Dlatego nie jest złym pomysłem poświęcenie tych kilku dodatkowych sekund i bezpieczne wysunięcie dysków USB.

A jeśli się zastanawiasz, tak, urządzenia z możliwością wymiany na zimno też są rzeczą. Są to (jak można się domyślić) urządzenia i komponenty, które wymagają całkowitego wyłączenia komputera przed ich odłączeniem lub podłączeniem. Prawie każdy element wewnątrz komputera — pamięć, karta graficzna, dyski twarde itd. — można wymieniać na zimno.


Czasami urządzenia, które normalnie można wymieniać na zimno, mogą stać się wymienialne na gorąco, jeśli są częścią właściwego systemu. Dobrym tego przykładem są dyski twarde w wielu systemach NAS i serwerach. Jeśli system obsługuje dyski hot-swap, oznacza to, że można wyjąć lub włożyć dysk twardy bez uprzedniego wyłączania systemu.

Czym sa urzadzenia z mozliwoscia wymiany na goraco i na

Taka funkcja jest świetna, gdy czas pracy jest bardzo ważny, a zamknięcie systemu nie byłoby idealne. Ponadto większość skrzynek i serwerów NAS ma specjalne tace, w których mieszczą się dyski twarde (jak na zdjęciu powyżej), więc wymiana dysku twardego jest tak szybka i łatwa, jak wyciągnięcie starego i wsunięcie nowego.

Czy ten post był pomocny?