Skip to content

Czym są USB Gen 1, Gen 2 i Gen 2×2?

27 de lipiec de 2021
usbcords hero

Znalezienie najszybszego połączenia USB było łatwe: wybierz USB 3.0 zamiast 2.0. Ale teraz musisz znać różnicę między USB 3.2 Gen 1, Gen 2 i Gen 2×2 — a także, co oznaczają różne typy „SuperSpeed”.

Kiedyś nazewnictwo USB było proste

Kabel USB-C obok laptopa zgodnego z USB-C

Dawno, dawno temu USB pojawił się w dwóch głównych wersjach, 2.0 i 3.0. Wystarczyło o nich wiedzieć, że wersja 3.0 była szybsza niż 2.0. Możesz kupić dysk flash USB 2.0 i podłączyć go do komputera z gniazdami USB 3.0, a on nadal będzie działał – tylko przy niższych prędkościach USB 2.0. Kupienie dysku USB 3.0 i podłączenie go do portu USB 2.0 da ci Również prędkości USB 2.0.

Jeśli chcesz mieć najszybszą możliwą prędkość, dostaniesz dysk USB 3.0 i podłącz go do portu USB 3.0 USB. To było proste i proste. Ale wszystko zmieniło się wraz z USB 3.1.

USB 3.1 zepsuło nazewnictwo wód

1627388478 206 Czym sa USB Gen 1 Gen 2 i Gen 2×2

ten Fora implementujące USB(USB-IF) zachowuje specyfikacje i zgodność USB i stoi za schematami nazewnictwa znajdującymi się na kablach i urządzeniach USB. Kiedy wprowadził USB 3.1, zamiast zachować prostotę i pozwolić, aby ta nazwa różniła się od USB 3.0, nazwał nowy standard „USB 3.1 Gen 2.”. USB 3.0 został wstecznie przemianowany na „USB 3.1 Gen 1.”

Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawy, same prędkości przesyłania otrzymały nazwy. USB 3.1 Gen 1, pierwotnie znany jako USB 3.0, jest zdolny do prędkości transferu 5 Gb/s – to się nazywa SuperSpeed.


USB 3.1 Gen 2 umożliwia transfer z prędkością 10 Gb/s — to się nazywa SuperSpeed+. Z technicznego punktu widzenia osiąga to za pomocą kodowania 128b/132b w trybie komunikacji pełnodupleksowej. Komunikacja w pełnym dupleksie jest ekscytująca, ponieważ oznacza to, że informacje mogą być przesyłane i odbierane w tym samym czasie. Dlatego jest szybszy.

Różnica między nimi była nieco myląca. Ale tak długo, jak pamiętałeś Gen 2 był lepszy niż Gen 1, dobrze było iść. Aby pomóc zróżnicować prędkości, USB-IF zaimplementował również logo, z którego producent może korzystać tylko po zdaniu certyfikatu, aby udowodnić, że kabel jest zgodny z obiecanymi specyfikacjami.

USB 3.2 jest jeszcze szybszy i bardziej mylący

Obraz PDF opisujący nazewnictwo USB 3.2

We wrześniu ubiegłego roku USB-IF wyszczególnił nowe możliwe prędkości dla USB-C i początki specyfikacji USB 3.2. USB 3.2 będzie w stanie osiągnąć prędkość 20 Gb/s. To dwa razy więcej niż prędkość transferu USB 3.1 Gen 2. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób kable tak szybko podwajają swoją prędkość bez zmiany rozmiaru lub złączy, to jest to proste. Produkty USB o przepustowości 20 Gb/s mają dwa kanały 10 Gb/s. Pomyśl o tym, jak w tym samym kablu wcięło się więcej przewodów.

Podobnie jak w poprzednich iteracjach, ten nowy standard jest wstecznie kompatybilny do podstawowych zastosowań — ale nie uzyskasz większej szybkości bez nowego sprzętu. Jeśli kupisz dysk twardy, który obiecuje szybkość transferu 20 Gb/s i podłączysz go do obecnego komputera, dysk twardy będzie działał, ale z mniejszą prędkością, jaką zapewniają porty USB w twoim komputerze. Aby cieszyć się wszystkimi nowymi korzyściami, musisz zaktualizować oba końce połączenia.

Na Mobile World Congress 2019 USB-IF ogłosił schematy brandingu i nazewnictwa dla nowego standardu. I po raz kolejny poprzednie nazewnictwo zostanie odrzucone i zmienione z mocą wsteczną.

W przyszłości to, co kiedyś było USB 3.0, z prędkością transferu 5 Gb/s, będzie USB 3.2 Gen 1. USB 3.1 Gen 2, z prędkością 10 Gb/s, zostanie przemianowane na USB 3.2 Gen 2.


Nowy standard 20 Gb/s zostanie nazwany USB 3.2 Gen 2×2, przełamując przewidywalny wzorzec. Fizycznie ma dwa kanały 10 Gb/s, więc dosłownie 2×2. W nazwie jest logika, ale jest myląca i musisz zrozumieć sprzęt, aby zdać sobie sprawę, że ma to jakikolwiek sens.

Producenci powinni zamiast tego odnieść się do „SuperSpeed”

Kable Amazon Basics USB-C

USB-IF nie chce, aby konsumenci widzieli te warunki. Zamiast tego chce produktów Gen 1 sprzedawanych jako SuperSpeed ​​USB. Sugeruje, że producenci wprowadzają na rynek produkty Gen 2 jako SuperSpeed ​​USB 10 Gbps i Gen 2×2 jako SuperSpeed ​​USB 20 Gbps. Ale to nie znaczy, że producenci muszą używać tych nazw. Producenci mogą używać nomenklatury Gen 2.2 — lub jeśli nie zadają sobie trudu, aby poddać się testom i zgodności, mogą zrezygnować z logo i używać dowolnej nazwy, na jaką mają ochotę.

Jeśli producenci stosują się do tego, problem nazewnictwa jest dość prosty. Poszukaj „SuperSpeed” w nazwie i sprawdź, czy jest tam numer. Jeśli go nie widzisz, jest to najwolniejszy typ USB 3.2. Jeśli widzisz 10 lub 20, to jest to obietnica transferu 10 Gbps lub 20 Gbps. Mogłoby być lepiej, gdyby USB-IF poszedł z SuperSpeed ​​USB 5 Gb/s dla najwolniejszego typu. Ale przynajmniej jest to dość proste.

Teoretycznie logo USB powinno pomóc. Jak widać na powyższym obrazku, SS i 10 oznaczają ten kabel USB jako kabel SuperSpeed ​​zdolny do przesyłania 10 Gb/s. Niestety, USB-IF nie pokazał jeszcze oficjalnego znaku certyfikacji dla SuperSpeed ​​USB 20. Przypuszczalnie powinno to być to samo logo, co powyżej, tylko z 20 na swoim miejscu. Ale tego jeszcze nie wiemy na pewno.

Jeśli pamiętasz wczesne problemy z USB-C, prawdopodobnie wyda ci się to bardzo znajome. Przeczytaj uważnie przed zakupem kabli i kupuj je z renomowanych, zaufanych źródeł. W przeszłości polecaliśmy kable Amazon Basics — ale nawet z nimi nadal trzeba uważnie się przyjrzeć. Na przykład to Kabel Amazon Basics to USB-C, ale oferuje tylko prędkości 2.0. Ten Kabel Amazon Basics, który wygląda praktycznie tak samo, oferuje transfery 10 Gb/s i jest oznaczony jako USB 3.1 Gen 2. I oczywiście nie dotyczy to tylko kabli USB. Dotyczy każdego sprzętu korzystającego z USB-C.

Niestety nadal jest to bałagan mylących terminów. Musisz dołożyć należytej staranności przy zakupie sprzętu USB, aby dokładnie wiedzieć, co otrzymujesz.

Czy ten post był pomocny?