Skip to content

Czym są warstwy i maski w Photoshopie?

21 de lipiec de 2021
0 preview

Photoshop może być mylący. To ogromny program z niezliczonymi narzędziami i technikami. Jednak to nie zaawansowane rzeczy rzucają większość ludzi, ale same podstawy. Gdy tylko zaczniesz używać Photoshopa, prawdopodobnie będziesz musiał użyć warstw i masek warstw. Jeśli nie owiniesz wokół nich głowy, nigdy nie będziesz w stanie zajść dalej.

Przyjrzyjmy się więc, czym są warstwy i maski warstw oraz jak ich używać do edycji zdjęć. (A jeśli dopiero zaczynasz korzystać z Photoshopa, zapoznaj się również z naszym 8-częściowym przewodnikiem po Photoshopie dla początkujących.)

Czym są warstwy?

Photoshop opiera się na idei warstwy i stos warstw. Wszystko, co robisz w Photoshopie, odbywa się na warstwie. Wszystkie warstwy w dokumencie są ułożone jedna na drugiej. Cokolwiek znajduje się na warstwie u góry stosu, pojawia się nad zawartością na wszystkich warstwach poniżej.

Najłatwiej o tym pomyśleć, wyobrażając sobie, że znowu jesteś dzieckiem, które robi kolaż w szkole. Zaczynasz od arkusza z białym tłem, wycinasz kilka zdjęć z czasopisma i przyklejasz je do strony. Może łapiesz marker i dodajesz coś na wierzchu. Wszystkie twoje materiały są fizycznie warstwowe. Możesz zrobić zdjęcie od dołu stosu i przenieść je na górę. Możesz też wziąć coś z góry i przenieść na drugi plan. Jedyna różnica w stosunku do Photoshopa polega oczywiście na tym, że warstwy są cyfrowe.

Pierwsze kroki z warstwami

Warstwy są zaskakująco proste, gdy zrozumiesz podstawową koncepcję. Odejdźmy od metafor i spójrzmy na rzeczywisty dokument Photoshopa.

1626893719 740 Czym sa warstwy i maski w Photoshopie


Nowy dokument na powyższym obrazku ma tylko pojedynczą warstwę wypełnioną białym kolorem, którą Photoshop dodaje do wszystkich nowych dokumentów. Aby w dowolnym momencie dodać nową warstwę do dokumentów, kliknij przycisk Nowa warstwa lub użyj skrótu klawiaturowego Control-Shift-N (Command-Shift-N na Macu).

1626893720 976 Czym sa warstwy i maski w Photoshopie

Do przykładowego dokumentu dodałem drugą warstwę; tym razem jest to czarny kwadrat.

1626893720 879 Czym sa warstwy i maski w Photoshopie

W Photoshopie każda warstwa działa niezależnie. To, co zostaje zapisane jako ostateczny obraz, to suma wszystkich współpracujących ze sobą warstw. Mała gałka oczna obok każdej warstwy kontroluje, czy jest widoczna. Aby włączyć lub wyłączyć warstwę, kliknij gałkę oczną. Na poniższym obrazku wyłączyłem warstwę 0, czyli białe tło.

1626893720 666 Czym sa warstwy i maski w Photoshopie

Wzór szachownicy to sposób, w jaki Photoshop pokazuje, że obszar jest całkowicie pusty. Biała warstwa jest wypełniona białymi pikselami, więc chociaż może wyglądać na pustą, w rzeczywistości tak nie jest. Poza czarnym kwadratem na drugiej warstwie nie ma nic więcej. Jeśli miałbyś wyeksportować to jako obraz, który obsługuje przezroczystość – jak PNG – obszar szachownicy byłby przezroczysty.

Dodałem różowe kółko na trzeciej warstwie. Znajduje się na górze stosu warstw, więc pojawia się nad czarnym kwadratem i białym tłem.

1626893720 491 Czym sa warstwy i maski w Photoshopie

Kiedy przesunę go poniżej warstwy czarnego kwadratu, zostanie on zakryty przez zawartość warstwy powyżej. Jakakolwiek warstwa jest na wierzchu, pojawi się na wierzchu, nawet jeśli zakryje rzeczy poniżej. Aby przenieść warstwę w inne miejsce na stosie, kliknij i przeciągnij ją po panelu warstw.

1626893720 132 Czym sa warstwy i maski w Photoshopie

Krycie warstwy

Warstwy nie zawsze są w pełni widoczne lub całkowicie wyłączone; mogą również mieć pewną przejrzystość. W Photoshopie możesz ustawić krycie warstwy w dowolnym miejscu z zakresu od 0% do 100%. Jego widoczność zostanie zmniejszona do tej kwoty.


W poniższym przykładzie warstwa z różowym kółkiem ma krycie 0%, 25%, 50%, 75% i 100%. Zobacz, jak obraz zmienia się wraz z kryciem warstwy. Photoshop łączy wszystkie informacje z widocznych warstw, aby uzyskać efekt końcowy. Przy 50% krycia pobiera informacje zarówno z warstwy różowego koła, jak i czarnego kwadratu.

Aby dostosować krycie warstwy, wprowadź wartość z zakresu od 0 do 100 dla opcji Krycie lub kliknij i przeciągnij liczbę, aby użyć suwaka, aby ją ustawić.

Maski warstwowe

Same warstwy niewiele mogą zdziałać. Rzadko zdarza się, że chcesz po prostu umieścić rzeczy jeden na drugim w Photoshopie. Zwykle chcesz połączyć różne części różnych warstw, aby utworzyć ostateczny obraz. Tutaj wkraczają maski warstw.

Maska warstwy selektywnie kontroluje widoczność różnych obszarów każdej warstwy. Każda maska ​​warstwy wpływa tylko na warstwę, do której jest dołączona. Obszary maski warstwy, które są czarne, ukrywają odpowiedni obszar na oryginalnej warstwie, podczas gdy obszary maski warstwy, które są białe, ujawniają te obszary warstwy oryginalnej. Pamiętaj tylko o „czarnych maskach i białych odsłonięciach”.

1626893720 315 Czym sa warstwy i maski w Photoshopie

Aby utworzyć nową maskę warstwy, wybierz warstwę, którą chcesz zamaskować, a następnie kliknij przycisk Dodaj maskę warstwy. Domyślnie będzie wypełniony kolorem białym. Jeśli chcesz zacząć od czarnej maski warstwy, przytrzymaj klawisz Alt lub Option podczas jej tworzenia.


Na poniższym obrazku dodałem nową maskę warstwy do warstwy różowego koła. Jest biały, więc nie wpływa na warstwę.

Gdy maska ​​jest czarna, ukrywa różowe kółko, mimo że warstwa jest nadal włączona.

Prawdziwa moc masek warstw polega na tym, że umożliwiają niezależne kontrolowanie różnych obszarów. W poniższym przykładzie dodałem biały kwadrat do maski warstwy. Na obrazie widoczny jest tylko obszar różowego kółka przecinający się z kwadratem. Wygląda na to, że są dwie kwadratowe warstwy, a nie kwadrat i koło.

Do dodawania przezroczystości można również użyć masek. Nie musisz po prostu używać czerni i bieli, możesz również użyć szarości — krycie warstwy zostanie zmniejszone o tę wartość. Dodałem 50% szary kwadrat wokół krawędzi białego kwadratu do maski warstwy. Obraz wygląda teraz tak, jakby był różowy kwadrat otoczony ciemnoróżowym kółkiem, umieszczony w czarnym kwadracie.

To trochę abstrakcyjny przykład, ale może być naprawdę przydatny na zdjęciach. Na przykład możesz użyć masek warstw, aby całkowicie usunąć tło zdjęcia, co jest bardzo fajne.

Praca z maskami warstw

Możesz pracować nad maską warstwy za pomocą dowolnego ze zwykłych narzędzi programu Photoshop. Jedyna różnica polega na tym, że maski warstw są w skali szarości, więc nie można dodawać kolorów.


Aby zmodyfikować maskę warstwy, wybierz ją. Następnie możesz dowolnie dodać czerń, biel lub dowolny odcień szarości za pomocą wybranego narzędzia. Fotografowie wykonują dużo pracy za pomocą narzędzia Pędzel, podczas gdy w tym artykule użyłem narzędzia Marquee do stworzenia wszystkich moich masek.

Aby pozostawić warstwę włączoną podczas wyłączania maski warstwy, kliknij prawym przyciskiem myszy maskę i wybierz Wyłącz maskę warstwy. Możesz także wybrać opcję Usuń maskę warstwy, aby całkowicie się jej pozbyć.

Maski to jedno z najważniejszych narzędzi w Photoshopie. Wykorzystasz je w każdym projekcie. Poniżej możesz zobaczyć maskę z jednego z moich zdjęć. Używam go do selektywnego rozjaśniania modelu, przy jednoczesnym utrzymaniu ciemnego tła. Został namalowany narzędziem Pędzel.

1626893720 760 Czym sa warstwy i maski w Photoshopie

Czy ten post był pomocny?