Skip to content

Daj odpocząć oczom, powiększając wszystko w OS X

4 de sierpień de 2021
img 5450314b7a40e

OS X ma doskonałą wyrazistość wizualną i jest całkiem miły dla oczu zaraz po wyjęciu z pudełka. Ale jeśli masz problem z rozróżnieniem małych krojów pisma lub po prostu chcesz powiększyć rzeczy, możesz zrobić kilka rzeczy.

Każdy, kto zna standardy i praktyki Apple, wie, że są one dość surowe w kwestii wyglądu i działania ich produktów. W rzeczywistości Apple publikuje przewodnik po stylu skierowany do pisarzy, redaktorów i programistów, który ma prawie 200 stron oraz ich „Wytyczne OS X dotyczące interfejsu użytkownika” ważą ponad 330 stron!

Oczywiście nie oczekujemy, że przeczytasz którykolwiek z tych dokumentów, ale ilustrują one obsesyjne przywiązanie Apple do kontroli jakości. To powiedziawszy, nowi lub nawet doświadczeni użytkownicy OS X ze słabym wzrokiem mogą mieć pewne problemy z wieloma mniejszymi elementami tekstowymi i wizualnymi systemu.

Wiele metod dla OneGoal

Problem polega na tym, że chociaż istnieje jeden sposób na powiększenie wszystkiego w OS X, nie jest on idealny. W systemie OS X nie brakuje innych opcji, ale jest to jeden z tych przypadków, w których użytkownicy systemu Windows, którzy muszą otworzyć tylko jeden panel sterowania, aby zmienić rozmiar tekstu w menu, tytułach, paskach narzędzi itp. szczyt.

Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Oczywiście to Windows. Jak wszyscy wiemy, OS X to zupełnie inna bestia. W tym artykule pokażemy Ci niezliczone sposoby na powiększenie wszystkiego w OS X.

Wszystko, co chcę zrobić, to powiększać, powiększać, powiększać!

Większość użytkowników OS X zna już jeden z najszybszych sposobów na zwiększenie rozmiaru tekstu w aplikacjach, to użycie „Command +” (CMD i znak plus) i oczywiście „CMD -” (CMD i znak minus) aby zmniejszyć rozmiar tekstu.

1628068592 20 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X


Jeśli nie znasz CMD+, naucz się go, poznaj i pokochaj. Pamiętaj tylko, że działa to tylko w aplikacjach. Nic innego, zwłaszcza takie rzeczy, jak widoki Findera, nie mogą zostać zmienione za pomocą CMD+, więc musimy uciec się do innych metod.

Jeśli używasz komputera Mac z gładzikiem, możesz użyć metody rozsuwania i powiększania. Powinien działać domyślnie w aplikacjach takich jak Safari, ale będzie rozszerzać się również na inne aplikacje, o ile jest włączony w Preferencjach systemowych.

Aby rozpocząć, otwórz Preferencje systemowe, klikając ikonę w Docku.

1628068592 111 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

W Preferencjach systemowych kliknij „Gładzik”.

1628068592 488 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

W preferencjach gładzika kliknij „Przewiń i powiększ” i upewnij się, że zaznaczone jest „Powiększ lub pomniejsz”.

1628068592 596 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Ta metoda nie zadziała we wszystkich aplikacjach, więc będziesz musiał się pobawić i zobaczyć, gdzie to działa. W przeciwnym razie prawdopodobnie będziesz musiał skorzystać z „CMD+” lub, w przypadku widoków Findera, będziesz musiał dostosować opcje widoku.


Gdy masz otwarte Preferencje systemowe, możesz kliknąć „Dostępność -> Powiększenie”.

1628068592 768 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Zwróć uwagę, że istnieje kilka sposobów powiększania. Możesz użyć skrótów klawiaturowych lub przypisać modyfikator przewijania. Na przykład możesz przytrzymać klawisz „Control” (lub inny) podczas przesuwania dwoma palcami, aby powiększać i pomniejszać.

Ale co, jeśli chcemy, aby rzeczy były większe na bardziej trwałe? W tym celu musimy dostosować opcje widoku Findera.

Opcje widoku starego

Kiedy mówimy „Opcje widoku”, w rzeczywistości mówimy o menu Findera „Widok -> Pokaż opcje widoku”. Możesz uzyskać dostęp do tego menu z dowolnego miejsca w Finderze, korzystając z tej trasy, lub przejść od razu do celu za pomocą „CMD+J”.

Tak czy inaczej, niezależnie od tego, w jakim widoku się znajdujesz, możesz zmienić jego wygląd. Na przykład na poniższym zrzucie ekranu widzisz opcje widoku pulpitu.

1628068592 652 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Jeśli klikniesz inną lokalizację, taką jak Aplikacje, opcje widoku zmienią się, aby to odzwierciedlić.

1628068593 140 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X


Niezależnie od tego istnieje kilka potężnych elementów sterujących, którymi możemy manipulować, aby wszystko było bardziej czytelne. Tak więc domyślne ustawienia widoku dla lokalizacji, takiej jak Aplikacje, będą wyglądać tak, jak na poniższym zrzucie ekranu.

1628068593 867 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Ale zmieńmy kilka rzeczy. Pozwala zwiększyć rozmiary czcionek i ikon, jednocześnie zmniejszając odstępy siatki. Jak widzimy, zrzut ekranu tego samego rozmiaru pokazuje, że nasze ikony i towarzyszący im tekst są znacznie większe, a zmniejszając odstępy siatki, możemy zmieścić więcej ikon w widoku.

1628068593 97 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Oczywiście jest to świetny sposób na zmianę rozmiaru czcionki i ikony w tym widoku, a jeśli klikniesz „Użyj jako domyślny”, zostanie on zastosowany do wszystkich nowych okien dla tego widoku. Niestety nie jest to uniwersalne. Jeśli chcesz zmienić opcje widoku dla pulpitu lub innego widoku Findera, musisz dostosować każdy z nich indywidualnie.

Większe paski boczne i czcionki

Pasek boczny w Finderze można zwiększyć (lub zmniejszyć), aby ikony były lepiej widoczne. Domyślnie pasek boczny jest ustawiony na Średni.

1628068593 902 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Po otwarciu Preferencji systemowych kliknij „Ogólne”.

1628068593 732 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Kliknij menu rozwijane obok „Rozmiar ikony paska bocznego” i wybierz „Duży”.

1628068593 134 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

A teraz pasek boczny Findera będzie znacznie łatwiejszy do zobaczenia.

1628068594 111 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X


Pamiętaj, że wprowadzenie tych zmian w Finderze nie zmieni żadnej z Twoich aplikacji. Na przykład listy iTunes należy zmienić za pomocą Preferencji (CMD+,), a następnie w sekcji Ogólne wybierz Rozmiar listy.

1628068594 316 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

W Safari możesz ograniczyć wyświetlanie czcionek w rozmiarze mniejszym niż wyznaczony. Otwórz „Preferencje -> Zaawansowane” i wybierz „Nigdy nie używaj rozmiarów czcionek mniejszych niż” w sekcji Dostępność.

1628068594 288 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Podkreślmy, że zazwyczaj każda aplikacja będzie miała preferencje, choć nie wszystkie będą miały sposoby na zmianę swojego wyglądu. Jeśli używasz edytorów tekstu lub edytorów tekstu, zawsze możesz zmienić rozmiary czcionek za pomocą kontrolek edycji.

1628068594 938 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Możesz także ustawić domyślne czcionki i rozmiary w TextEdit w preferencjach.

1628068594 443 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Podobną metodę widzimy w aplikacji Mail. Otwórz preferencje (CMD +,) i wybierz „Czcionki i kolory”, aby zmienić listę wiadomości, wiadomość oraz czcionki i rozmiary o stałej szerokości.

1628068594 680 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Wiadomości również mają prosty suwak w preferencjach zwiększania / zmniejszania rozmiaru tekstu.

1628068594 350 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X


To tylko kilka przykładów. Jak widać, istnieje wiele sposobów na zwiększenie rozmiaru zawartości w aplikacjach. Nie wszystkie z nich będą miały kontrolki tekstowe, ale nigdy nie zaszkodzi sprawdzić, a dla tych, które nie mają, zawsze możesz użyć wyżej wymienionych metod powiększania, takich jak CMD +.

Zmień swoją rozdzielczość: szybko, łatwo, ale niezbyt idealnie

Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na powiększenie zawartości jest po prostu zmiana rozdzielczości ekranu. Z pewnością nie jest to nasza ulubiona metoda, ale wydaje się, że jest to droga, którą wiele osób wybiera jako pierwszą. Zmiana rozdzielczości natychmiast powiększy wszystko, ale stracisz wiele z tej ładnej ostrości obrazu, którą uzyskujesz dzięki natywnej rozdzielczości ekranu.

W każdym razie pokażmy, jak to zrobić. W Preferencjach systemowych kliknij „Wyświetla”.

1628068595 571 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

W panelu Preferencje wyświetlacza Rozdzielczość zostanie automatycznie ustawiona na optymalny rozmiar, tj. taki, który jest najlepszy dla twojego wyświetlacza.

Kliknij „Skalowane”, aby wyświetlić dostępne rozdzielczości wbudowanego wyświetlacza. Jeśli monitor jest podłączony, na przykład samodzielny monitor, możesz zobaczyć więcej opcji. W tym przypadku mamy trzy możliwości.

1628068595 943 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Obniżenie rozdzielczości wyświetlacza zmniejszy całkowitą liczbę pikseli wyświetlanych przez główny lub wbudowany wyświetlacz. Na przykład w tym Macbooku Air optymalna lub „natywna” rozdzielczość wynosi 1440 x 900, co przekłada się na ponad 1,2 miliona pikseli.


Uwaga, na poniższym zrzucie ekranu zmniejszyliśmy obraz, aby lepiej pasował do tego postu. Zwróć uwagę na odstępy wokół i między elementami ekranu. Zauważ również, że okno przeglądarki zostało rozszerzone tak, aby zmieściło się na całym ekranie od krawędzi do krawędzi, ale tekst nadal pasuje do widoku.

1628068595 983 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Teraz wybierzemy najniższą rozdzielczość, 1152 x 720, czyli znacznie poniżej miliona (nieco ponad 800 000) pikseli na ekranie. Różnica między dwoma strzałami jest dość zauważalna. Rzeczy są znacznie większe, a zawartość okna przeglądarki wykracza poza krawędź ekranu.

1628068595 638 Daj odpoczac oczom powiekszajac wszystko w OS X

Tak, możesz szybko i łatwo powiększyć wszystko na swoim ekranie, choć wiąże się to z oczywistymi kosztami pod względem powierzchni ekranu i ostrości. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale jeśli nie chcesz zajmować się opcjami widoku lub preferencjami aplikacji, może to być najlepszy wybór dla Ciebie.

Z drugiej strony, jeśli chcesz wykorzystać każdy piksel na wyświetlaczu maszyny, masz wiele innych opcji do zbadania!

Tak więc użytkownicy OS X mówią nam, co myślisz. Czy coś przeoczyliśmy? Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie, więc proszę, daj się usłyszeć na naszym forum dyskusyjnym!

Czy ten post był pomocny?