Skip to content

Dlaczego aplikacje na iPhone’a „wklejają” z innych aplikacji?

2 de sierpień de 2021
iphone paste message

Twój iPhone umożliwia kopiowanie danych do schowka i wklejanie ich do innych aplikacji. Jednak aplikacja może odczytywać („wklejać”) ze schowka w tle. Funkcja dodana w iOS 14 i iPadOS 14 powiadamia Cię, gdy aplikacja odczytuje Twój schowek.

Co to jest schowek iPhone’a?

Schowek to tymczasowa lokalizacja, w której skopiowane dane – tekst, obrazy lub cokolwiek innego – są przechowywane po ich „kopiowaniu”. Na przykład, jeśli wybierzesz jakiś tekst na tej stronie internetowej i dotkniesz „Kopiuj”, wybrany tekst zostanie skopiowany do schowka.

Jeśli przełączysz się do innej aplikacji, a następnie „Wklej” skopiowany tekst, zobaczysz komunikat, że aplikacja, której używasz, „wklejono z Safari”. Gdy Twój iPhone lub iPad mówi, że aplikacja została wklejona z innej aplikacji, oznacza to, że wkleiła zawartość schowka. Nie może odczytać tylko niczego z innej aplikacji — tylko to, co zostało skopiowane do schowka.

Kopiowanie tekstu w przeglądarce na iPhonie

Aplikacje można wklejać bez Twojej zgody

Oto, dlaczego dodano tę wiadomość: aplikacje mogą „wklejać” ze schowka — innymi słowy, uzyskiwać dostęp do zawartości schowka — bez faktycznego naciskania przycisku „Wklej” i udzielania wyraźnej zgody.

Pamiętaj, że aplikacje mogą wklejać tylko wtedy, gdy aktywnie z nich korzystasz — innymi słowy, gdy są na ekranie. Załóżmy na przykład, że kopiujesz tekst w Safari i przełączasz się na aplikację Facebook. Gdy korzystasz z aplikacji Facebook, może ona odczytywać tekst skopiowany z Safari. Jeśli przełączysz się na aplikację Twitter i zamiast tego masz otwarty Twitter na ekranie, aplikacja Facebook nie będzie mogła monitorować schowka, ponieważ go nie używasz.


Przed iOS 14 i iPadOS 14 nie było sposobu, aby stwierdzić, kiedy aplikacja wklejała się w tle. Dzięki tej wiadomości zobaczysz teraz powiadomienie informujące, kiedy aplikacja odczytuje zawartość schowka.

Dlaczego wklejanie jest kwestią prywatności

Komunikat „Chrome wklejony z Safari” na iPhonie

Jeśli kopiujesz prywatne dane do schowka, prawdopodobnie nie wiesz, że aplikacje, których używasz, mogą z nich czytać. Na przykład, jeśli skopiujesz hasło lub numer karty kredytowej i przełączysz się na aplikację społecznościową, ta aplikacja społecznościowa może odczytać zawartość schowka i przesłać poufne dane na swój serwer.

To też nie musi być takie nikczemne. Niektóre sieci reklamowe używane w aplikacjach mogą po prostu monitorować schowek, aby zobaczyć, co wklejasz, i wykorzystywać te informacje, aby na przykład kierować reklamy na Ciebie.

Komunikat informuje, kiedy aplikacje są wklejane, dzięki czemu możesz podjąć świadomą decyzję o tym, co zrobić. Jeśli używasz aplikacji i zauważysz, że często „wkleja się” bez powodu, możesz chcieć przestać korzystać z tej aplikacji – lub, jeśli potrzebujesz aplikacji, ale naprawdę jej nie ufasz, możesz po prostu zachować szczególną ostrożność. podczas korzystania z aplikacji w schowku nie ma żadnych poufnych danych.

Twórcy aplikacji nie chcą, aby ich użytkownicy martwili się aplikacjami, które w tajemniczy sposób wklejają dane w tle, dlatego wiele aplikacji, które automatycznie wklejają dane, jest aktualizowanych, aby usunąć automatyczne wklejanie.

Na przykład, gdy wiadomość została dodana we wczesnej wersji deweloperskiej iOS 14, ludzie zauważyli, że TikTok stale czyta zawartość schowka podczas pisania. TikTok twierdził, że nigdy nie przechowywał danych i wydał aktualizację, aby przestać czytać schowek.

Czy możesz zatrzymać aplikacje przed wklejaniem?

Jeśli używasz aplikacji, która wkleja się bez wyraźnego powodu, możesz cofnąć jej uprawnienia do wklejania. Niestety, od iOS 14 i iPadOS 14 nie ma sposobu, aby zatrzymać wklejanie aplikacji. Nie znajdziesz żadnych opcji w Ustawieniach > Prywatność.


Jeśli chcesz, aby aplikacja przestała się wklejać, wystarczy odinstalować lub przestać używać naruszającej aplikacji.

Czy możesz ukryć baner wklejania?

Możesz chcieć pozbyć się komunikatu banerowego, który pojawia się, gdy coś miniesz – w końcu pojawia się, gdy samodzielnie klikniesz opcję „Wklej”.

Jednak nie ma sposobu, aby wyłączyć powiadomienie o wklejaniu i zatrzymać jego pojawianie się – w każdym razie nie od wydania iOS 14 i iPadOS 14. Gdy aplikacja z jakiegoś powodu wklei dane, zobaczysz komunikat.

Dobra wiadomość: oferta iOS 14 i iPadOS 14 nowa funkcja dla aplikacji, która może zmniejszyć niezamierzone wklejanie. Załóżmy, że aplikacja chce automatycznie wklejać adresy internetowe do schowka, ale nie przejmuje się innymi danymi. Teraz programista aplikacji może zaktualizować aplikację, aby pytała system „Czy w schowku jest adres internetowy?” Jeśli nie, aplikacja nic nie robi i nie pojawiają się żadne komunikaty. Jeśli tak, aplikacja może wkleić adres URL, a zobaczysz powiadomienie o wklejaniu.

Czy ten post był pomocny?