Skip to content

Dlaczego Czytnik Google umarł: 4 alternatywy dla czytników RSS

6 de lipiec de 2021
00 lead image rss orig 1024x471 1

Czytnik Google wkrótce umrze, ale umiera od dłuższego czasu. Spadek bazy użytkowników, brak innowacji i masowego odzewu skazały go na zagładę. Ludzie korzystają z innych rodzajów usług, aby być na bieżąco ze swoimi ulubionymi witrynami.

Nic z tego nie przekona zagorzałych, uzależnionych od informacji użytkowników RSS do zmiany, ale większość ludzi nie chce, aby kolejna skrzynka odbiorcza zawierająca setki nagłówków przekopywała się każdego dnia — na to naprawdę skazał Czytnik Google.

Problem z Czytnikiem Google i RSS

Sam Czytnik Google od dawna nie był innowacyjny. Niezależnie od tego, czy korzystasz z Czytnika Google w Internecie, czy za pośrednictwem oficjalnej aplikacji mobilnej, w zasadzie otrzymujesz kolejną skrzynkę odbiorczą, z którą musisz sobie poradzić. Większość z tych nagłówków prawdopodobnie nie zawiera nawet artykułów pełnotekstowych, co zmusza Cię do przejścia do całego artykułu, aby witryna mogła uzyskać przychody z reklam.

Nic dziwnego, że to doświadczenie nie zawładnęło popularną wyobraźnią. To świetny sposób, aby być na bieżąco z rzadko aktualizowanymi blogami, ale wystarczy dodać kilka dużych witryn, a każdego dnia w Twojej skrzynce odbiorczej RSS pojawią się setki, a nawet tysiące postów, z których wiele jest duplikatami, z różnymi strony internetowe piszące na te same tematy. Czytnik Google nie umożliwia filtrowania tych kanałów pod kątem informacji, które są dla Ciebie najistotniejsze, ani nawet po prostu eliminowania duplikatów — celuje w użytkowników wężem strażackim i każe im pić.

1625589317 34 Dlaczego Czytnik Google umarl 4 alternatywy dla czytnikow RSS

Flipboard, Currents, Pulse i inne aplikacje do czytania

Aplikacje, takie jak popularny Flipboard, ale także Google Currents i Pulse, odrzucają większość starego interfejsu RSS. Flipboard umożliwia dodawanie źródeł, z których chcą czytać treści — możesz nawet bezpośrednio dodawać kanały RSS, ale nie ma to wrażenia, jak korzystanie z czytnika RSS. Flipboard nie wyświetla nieprzeczytanej liczby, która zamienia aplikację do czytania w inną skrzynkę odbiorczą, którą musisz mieć na wierzchu. Każde źródło jest prezentowane osobno, dzięki czemu użytkownicy mogą przeglądać historie z obrazami, tak jak przeglądaliby czasopismo. Struktura zachęca czytelników, aby nie śledzili zbyt wielu źródeł ani nie martwili się czytaniem każdej drobiazgowej rzeczy, którą publikują.


Flipboard odniósł ogromny sukces i jest dobrym przykładem aplikacji do czytania, którą woleliby przeciętni ludzie. Czytnik Google mógł stać się czymś w rodzaju Flipboard w Internecie, ale Google pozwolił Czytnikowi na stagnację.

1625589317 853 Dlaczego Czytnik Google umarl 4 alternatywy dla czytnikow RSS

Twitter, Facebook, Google+ i inne serwisy społecznościowe

Zagorzali użytkownicy RSS będą upierać się, że serwisy społecznościowe, takie jak Twitter, nie zastąpią czytników RSS, takich jak Czytnik Google. Mają rację — dla siebie — ale serwisy społecznościowe, takie jak Twitter, są dla wielu substytutem RSS.

Kiedy pierwotnie wydano Czytnik Google, Twitter jeszcze nie istniał. Przeciętni użytkownicy dryfowali w kierunku Twittera i Facebooka, woląc śledzić swoje konta społecznościowe zamiast subskrybować kanały RSS. W szczególności Twitter może działać jako coś podobnego do czytnika RSS, jeśli śledzisz konta, które tweetują swoje artykuły, prezentując strumień najnowszych treści. Zamiast tego, ludzie mogą śledzić swoich znajomych lub wpływowe osoby, czytając to, co postanowią retweetować, zamiast czytać wszystko, co pisze strona internetowa.

1625589317 297 Dlaczego Czytnik Google umarl 4 alternatywy dla czytnikow RSS

Reddit, Hacker News i inne witryny agregatorów

Czy naprawdę chcesz przeczytać wszystko, co pisze publikacja? Normalni ludzie na pewno nie. Zamiast śledzić wiele różnych witryn i poświęcać czas każdego dnia na przeglądanie setek lub tysięcy nagłówków w poszukiwaniu czegoś interesującego, ludzie skłaniają się ku witrynom agregacyjnym, które zawierają dla nich interesujące nowe treści.

Witryny takie jak Reddit i Hacker News codziennie udostępniają interesujące nowe treści, a osoby szukające czegoś nowego do czytania przyciągają uwagę tych witryn. Istnieją nawet agregatory tematyczne, takie jak Techmeme, które agregują wiele najciekawszych nowych historii technicznych z różnych publikacji — możesz czytać najciekawsze rzeczy bez przekopywania się przez setki nagłówków w czytniku RSS. Inni ludzie znajdują dla Ciebie interesujące rzeczy, oszczędzając Twój czas.

1625589318 760 Dlaczego Czytnik Google umarl 4 alternatywy dla czytnikow RSS

Inne sposoby śledzenia rzadko aktualizowanych blogów

Załóżmy, że zgadzasz się na te wszystkie zmiany, ale naprawdę musisz śledzić kilka rzadko aktualizowanych blogów. Twórca dodaje tylko nowy post co kilka miesięcy, ale musisz je przeczytać i nie chcesz codziennie odświeżać strony. Istnieją inne sposoby śledzenia tych blogów bez dodawania nowej skrzynki odbiorczej, którą musisz codziennie sprawdzać.

  • RSS na e-mail: Możesz użyć usługa RSS na e-mail który będzie monitorował kanał RSS dla Ciebie i wysyłał Ci wiadomości e-mail o nowych elementach, gdy zostaną one opublikowane. Może to zabrzmieć trochę głupio — po prostu zaśmiecasz skrzynkę odbiorczą poczty e-mail, a poczta e-mail nie jest najlepszym miejscem do czytania nowych treści. To prawda, ale jeśli co miesiąc będziesz otrzymywać tylko kilka nowych postów RSS, wysyłanie ich w wiadomości e-mail — które już musisz sprawdzić — z pewnością pobije sprawdzanie czytnika RSS każdego dnia.
  • RSS do Pocket: Jeśli jesteś użytkownikiem świetnej usługi Pocket, która umożliwia zapisywanie stron internetowych, które czytasz w Internecie, aby przeczytać je później, możesz użyć Przepis IFTTT, który łączy kanał RSS z Twoim kontem kieszonkowym. Każdy nowy post w kanale zostanie automatycznie zapisany na Twoim koncie Pocket. Nie jest to najlepsza opcja, jeśli śledzisz często aktualizowane kanały — ale znowu będzie działać dobrze, jeśli chcesz śledzić kilka kanałów, które rzadko aktualizują i czytają z nich wszystko.

1625589318 599 Dlaczego Czytnik Google umarl 4 alternatywy dla czytnikow RSS

Czytniki RSS wciąż żyją

Śmierć Czytnika Google nie oznacza śmierci RSS, chociaż pokazuje, że doświadczenie Czytnika Google nie jest tym, czego ludzie szukają. Inne firmy tworzą własne czytniki RSS, które przemawiają do byłych użytkowników Czytnika Google. Jednym z najpopularniejszych do tej pory jest Życzliwy. Feedly oferuje interfejs w stylu Czytnika Google, ale oferuje również bardziej wizualny interfejs w stylu Flipboard, który stara się wyświetlać najciekawsze treści i prezentować je w bardziej atrakcyjny sposób — już wyprzedzają w swojej wizji Czytnik Google.


Gdyby Czytnik Google nie przejął rynku czytników RSS, a następnie nie wprowadził innowacji, być może czytnik RSS oferowałby bardziej atrakcyjne wrażenia dla osób, które nie mają dostępu do informacji, i przyciągnąłby większą liczbę użytkowników z głównego nurtu.

1625589318 381 Dlaczego Czytnik Google umarl 4 alternatywy dla czytnikow RSS

Pomysł obserwowania stron internetowych i osób, które Cię interesują, oraz automatycznego otrzymywania nowych treści — od Twittera i Facebooka po YouTube i Flipboard. Po prostu nigdy nie zyskał powszechnej popularności w postaci Czytnika Google.

Niektórzy zagorzali użytkownicy Czytnika Google będą krzyczeć „Ale jak przeciętni ludzie są na bieżąco ze wszystkim, co piszą ich ulubione witryny?” Odpowiedź jest prosta: nie. Między innymi dlatego korzystanie z Czytnika Google jest tak mało atrakcyjne dla większości ludzi.

Czy ten post był pomocny?