Skip to content

Dlaczego dane można odzyskać po sformatowaniu?

24 de lipiec de 2021
why can data be recovered after formatting 00

Jeśli martwisz się, że dane zostaną odzyskane po sformatowaniu dysku twardego, czy musisz wybrać opcję tak potężną jak DBAN, czy może równie dobrze sprawdzi się coś słabszego? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Matt Dunlop (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser cantsay chce wiedzieć, dlaczego dane można odzyskać po sformatowaniu:

Jeśli szybki format oznacza tylko bity jako zapisywalne, a normalny format zapisuje zera na całym dysku, dlaczego ludzie zawracają sobie głowę DBAN i dlaczego wymagane są wielokrotne przebiegi?

Dlaczego dane można odzyskać po sformatowaniu?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Alex McKenzie ma dla nas odpowiedź:

Kiedyś było to możliwe poprzez odczytanie magnetyzmu szczątkowego pozostawionego przez poprzednie bity. To nie jest duży problem teraz, gdy ścieżki i bity zapisywane na dyskach twardych są tak małe. Jest prawie niemożliwe odzyskanie jakichkolwiek znaczących danych z wyzerowanego dysku za pomocą nowoczesnych dysków.

Ta następna sekcja dotyczy tylko systemu Windows XP (ponieważ Psycogeek wskazał, Vista i nowsze systemy Windows wyzerują dysk twardy, jeśli wykonasz pełny format).

Biorąc to pod uwagę, twoje definicje szybkiego formatu i normalnego formatu są wyłączone. Normalny format nie wyzeruje dysku, co zajęłoby zbyt dużo czasu. Różnica między nimi polega na tym, że normalny format szuka uszkodzonych sektorów na dysku, podczas gdy szybki format nie.

Dlatego najlepiej jest użyć narzędzia takiego jak DBAN, aby wykonać co najmniej jedno przejście, jeśli chcesz mieć pewność, że danych nie można odzyskać. A jeśli robisz jeden przejazd, to dlaczego nie zrobić jeszcze kilku dla zabawy?

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?