Skip to content

Dlaczego dobre obiektywy do aparatów są tak ważne?

2 de sierpień de 2021
preview 3

Obiektywy aparatu są ważniejsze niż aparat, do którego są przymocowane, przynajmniej w większości sytuacji. Podstawowa lustrzanka cyfrowa ze świetnym obiektywem zrobi świetne zdjęcia, podczas gdy profesjonalny aparat o wartości 10 000 USD z okropnym obiektywem zrobi okropne zdjęcia. Dlatego.

Aparaty są po prostu naprawdę dobre

Ważnym powodem, dla którego aparaty nie mają już tak dużego znaczenia, jest to, że nawet podstawowe modele są doskonałe. Pomyśl, jak bardzo poprawił się aparat w Twoim smartfonie w ciągu ostatniej dekady. Przy znacznie większej matrycy w lustrzankach cyfrowych i aparatach bezlusterkowych różnica jest jeszcze bardziej wyraźna.

Oto zdjęcie, które zrobiłem za pomocą mojego podstawowego (i pięcioletniego) Canona 650D z obiektywem 50 mm f/1,8.

Dlaczego dobre obiektywy do aparatow sa tak wazne

A oto ujęcie moim profesjonalnym, nowszym Canonem 5D III używającym tego samego obiektywu.

1627882839 162 Dlaczego dobre obiektywy do aparatow sa tak wazne

Kiedy fotografujesz przy dobrym oświetleniu i wyświetlasz swoje zdjęcia online, nie ma dużej różnicy w jakości między obrazami tworzonymi przez oba aparaty. Droższe aparaty mają inne zalety, ale czysta jakość obrazu nie jest już najważniejsza.

To, co staje na drodze światła, ma znaczenie

Przejdźmy więc do sedna sprawy: wszystko, co znajdzie się pomiędzy fotografowaną sceną a czujnikiem aparatu, wpływa na jakość obrazu. Łatwo to sprawdzić samodzielnie: po prostu zrób zdjęcie przez dowolne okno. Chociaż możesz przez to wyraźnie przejrzeć, jakość zrobionego zdjęcia będzie miała negatywny wpływ.


Wystarczy spojrzeć na to zdjęcie, które zrobiłem z samolotu. To w porządku, ale łatwo zauważyć, jak dodatkowe szyby sprawiają, że wszystko wygląda na trochę rozmazane.

1627882839 282 Dlaczego dobre obiektywy do aparatow sa tak wazne

Każdy obiektyw składa się z wielu różnych elementów obiektywu. Każdy element wpływa na przechodzące światło. W przypadku drogich obiektywów producenci dokładają wszelkich starań, aby stosować najwyższej jakości techniki i materiały, aby zminimalizować wszelkie aberracje chromatyczne, zniekształcenia lub winietowanie wynikające z interakcji elementów ze światłem podczas jego przechodzenia. Z tego samego powodu drogie obiektywy są również ostrzejsze na całym obrazie. W przypadku tańszych obiektywów producenci nie mogą sobie pozwolić na zainwestowanie tak dużych pieniędzy w materiały lub badania. Robią wszystko, co w ich mocy, ale trzeba iść na kompromisy, a jakość obrazu jest jedną z rzeczy, które cierpią.

Nie zrozum mnie źle, są świetne, niedrogie obiektywy – sprawdź nasze artykuły na temat dobrych obiektywów do aparatów Canon i Nikon – ale nadal kosztują od 150 do 600 USD. Wszystko, co jest tańsze, najprawdopodobniej jest źle wykonane i ma poważny wpływ na jakość twoich zdjęć.

Obiektywy kontrolują to, co możesz sfotografować

Twój aparat to tylko głupia, rejestrująca obraz, cegła. Bez obiektywu wszystko, co możesz zrobić, to zrobić selfie w ten sposób:

1627882839 978 Dlaczego dobre obiektywy do aparatow sa tak wazne

Jestem taka seksowna.

To różne obiektywy, które posiadasz, umożliwiają fotografowanie różnych sytuacji i obiektów. Jeśli chcesz robić zdjęcia w nocy, potrzebujesz czegoś z ładną, szeroką przysłoną. W przypadku fotografii sportowej lub przyrodniczej idealny jest teleobiektyw. Najlepsze portrety i najlepsze pejzaże wykorzystują zupełnie inne obiektywy.


Chociaż możliwe jest fotografowanie różnych obiektów bez „właściwego” obiektywu — robię wiele rzeczy sportowych za pomocą obiektywu szerokokątnego — znacznie utrudnia to życie. Wybór odpowiedniego obiektywu o ogniskowej dla fotografowanego obiektu to ważna część fotografii.

Obiektywy Ostatnie

Kamery co kilka lat stają się nieaktualne. Nowe rozwiązania, nowe technologie i tak dalej. Obiektywy są jednak aktualizowane znacznie rzadziej. Jeśli dbasz o swoje obiektywy, będą one działać przez wiele różnych korpusów aparatu, o ile są kompatybilne — dlatego zalecamy uważne zastanowienie się nad zakupem obiektywów z czujnikami przycinania.

Zakup dobrych soczewek to inwestycja. O wiele lepiej jest wydać 500 USD na aparat i 1000 USD na dobre obiektywy niż na odwrót. Mają większy wpływ na jakość obrazu, decydują o tym, co możesz sfotografować i będą trwać znacznie dłużej.

Czy ten post był pomocny?