Skip to content

Dlaczego drewno czasami wygląda na poskręcane i wypaczone?

7 de lipiec de 2021
IMG 3227 copy 650x300

Jeśli kiedykolwiek poszedłeś do sklepu ze sprzętem, aby kupić drewno, aby zbudować to biurko DIY lub centrum kina domowego, prawdopodobnie natknąłeś się na sporą część wypaczonych i poskręcanych desek, zanim w końcu wylądowałeś na przyzwoicie wyglądającym 2×4. Oto dlaczego tak jest.

Jak powstaje drewno

Aby naprawdę zrozumieć, dlaczego drewno czasami się skręca, wygina i wypacza, ważne jest, aby najpierw dowiedzieć się, jak powstaje drewno.

1625679212 883 Dlaczego drewno czasami wyglada na poskrecane i wypaczone

Tarcica pochodzi z kłód, które są przepuszczane przez zestaw pił o wymiarach przemysłowych i cięte na łatwiejsze w obsłudze kawałki. Powyższa grafika jest doskonałym przykładem różnych kształtów i rozmiarów, które można uzyskać przy użyciu jednej kłody i różnych metod cięcia.

Drzewa są naturalnie pełne wilgoci wewnątrz, więc gdy kłody zostaną pocięte na mniejsze kawałki, muszą one wyschnąć. W zależności od miejsca produkcji tarcicy, będzie ona suszona na powietrzu lub w piecu.

Tarcica suszona powietrzem zwykle zaczyna się na zewnątrz i jest układana z przekładkami między kawałkami, aby umożliwić przepływ powietrza dookoła. Gdy zawartość wilgoci spadnie, czasami przenosi się ją do domu, aby dalej wyschła i zaaklimatyzowała tarcicę do warunków wewnętrznych. Czasami jednak pozostawia się go na zewnątrz, aby zaaklimatyzować się do warunków zewnętrznych, dzięki czemu lepiej nadaje się na tarasy, ogrodzenia i meble ogrodowe.


Tarcica suszona w piecu jest suszona w piecu (oczywiście), ale jest to droższe. Jest jednak znacznie szybszy niż suszenie powietrzem i usuwa więcej wilgoci, więc drewno suszone w piecu jest zwykle mniej podatne na skręcanie i wypaczenie.

Po wysuszeniu drewno jest podawane do strugarek, które są wyjątkowymi rodzajami pił, które nadają drewnu idealnie prostokątny kształt, który znasz. Stamtąd jest sortowany na określone rozmiary i wysyłany do lokalnego sklepu ze sprzętem, aby klienci mogli go kupić.

Jak dochodzi do skręcania i wypaczania

1625679212 521 Dlaczego drewno czasami wyglada na poskrecane i wypaczone

Jak wspomniano powyżej, każda metoda suszenia ma zdecydowanie wady i zalety, a w zależności od tego, do czego zamierzasz użyć tarcicy, możesz zdecydować się na konkretny rodzaj suszonej tarcicy. Ale obie metody mogą być źle wykonane i właśnie tam mogą wystąpić poważne skręcenia i wypaczenia.

Po pierwsze, nie ma sposobu, aby całkowicie zapobiec skręcaniu się i wypaczaniu drewna, nawet jeśli robisz wszystko dobrze. Drewno działa jak gąbka, rozszerzając się w miarę wchłaniania wilgoci z otoczenia o dużej wilgotności. A potem kurczy się i twardnieje, gdy wysycha, aklimatyzuje się do niższej wilgotności. Powoduje to skręcanie i wypaczenie w różnym stopniu.

Jednak poprzez odpowiednie wysuszenie drewna można przynajmniej znacznie zmniejszyć ryzyko wypaczenia lub skręcenia tarcicy. Jednym z powodów, dla których widzisz wszelkiego rodzaju wypaczone płyty w sklepie z narzędziami, jest to, że prawdopodobnie nie były jeszcze w pełni suche po wyjęciu z pieca. Więc kiedy były wysyłane do sklepu z narzędziami, drewno skończyło wysychać, ale w innym środowisku, co spowodowało skręcenie i wypaczenie.

Jak uniknąć skręcania i wypaczania?

Ponownie, nie zawsze możesz uniknąć skręcania i wypaczania, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć szanse na to, zarówno podczas procesu zakupu, jak i po przyniesieniu go do domu.

1625679212 639 Dlaczego drewno czasami wyglada na poskrecane i wypaczone


Po pierwsze, poszukaj tarcicy ćwiartkowej podczas przesiewania jej w sklepie z narzędziami – będziesz wiedział, że deska jest przecięta, gdy zobaczysz dekoracyjne promienie prześwitujące na powierzchni (na zdjęciu powyżej). Tarcica ćwiartkowa jest zwykle bardziej stabilna niż tarcica cięta innymi metodami.

Jednak nawet po znalezieniu naprawdę prostego kawałka drewna nadal będziesz chciał się nim zająć po przyniesieniu go do domu. Pozostaw na kilka tygodni w garażu lub sklepie, upewniając się, że pod spodem znajduje się kilka przekładek, aby powietrze mogło dostać się do spodu desek. Dzięki temu drewno może zaaklimatyzować się w twoim środowisku, a jeśli zauważysz, że zaczyna się wypaczać i skręcać, możesz je łatwo zwrócić i odzyskać pieniądze, co jest o wiele łatwiejsze, zanim wszystko pokroisz.

Jeśli chcesz uniknąć ciągłego przesiewania tarcicy w celu znalezienia dobrych desek, możesz spróbować lokalnego składu drewna, który prawdopodobnie ma tarcicę wyższej jakości niż duże sklepy pudełkowe, takie jak Lowe’s lub Home Depot – te większe sklepy są zwykle bardziej martwi się ilością niż jakością.

Obraz z Rdzeń77, Mike Mozart/Flickr,Łukasz Gilliam/Flickr

Czy ten post był pomocny?