Skip to content

Dlaczego dyski twarde Mac nie wymagają defragmentacji

25 de lipiec de 2021
defrag lede

W systemie Windows tradycyjne dyski twarde (ale nie dyski półprzewodnikowe) zazwyczaj wymagają defragmentacji — procesu, który może zająć dość dużo czasu. W systemie macOS (i Linux) w ogóle nie musisz się o to martwić. Dlaczego tak jest i co w ogóle jest defragmentacją? Spójrzmy.

Czym więc jest defragmentacja i dlaczego system Windows tego potrzebuje?

1627226246 396 Dlaczego dyski twarde Mac nie wymagaja defragmentacji

Najpierw usuńmy to z drogi. Nie musisz defragmentować dysków SSD (w rzeczywistości większość systemów operacyjnych nawet Ci na to nie pozwala). Mówimy tutaj o tradycyjnych dyskach twardych z wirującymi talerzami.

Nawet w systemie Windows defragmentacja nie jest tak wielka jak w przeszłości. Nowoczesne dyski twarde są szybsze, nowoczesne systemy mają więcej pamięci, a system Windows domyślnie używa teraz systemu plików NTFS — wszystko to zmniejsza potrzebę defragmentacji na tradycyjnych dyskach twardych. Ponadto, jeśli masz taki dysk, system Windows Vista , 7, 8 i 10 wszystkie wykonują automatyczną defragmentację w ramach regularnie zaplanowanej konserwacji, więc nie musisz się nawet martwić, że zrobisz to samodzielnie.

Ale czym jest defragmentacja?

Mówiąc prościej, po usunięciu pliku z dysku twardego miejsce, które zajmował plik, jest oznaczane jako dostępne. Usuń więcej rzeczy, a będziesz mieć więcej wolnego miejsca w kawałkach rozrzuconych po dysku twardym. Gdy system operacyjny zapisuje nowy plik na dysku (lub gdy plik rośnie), część tego pliku może zostać umieszczona w jednym dostępnym miejscu, a część w innym. To jest fragmentacja.

Wszystkie systemy operacyjne cierpią na pewien poziom fragmentacji. Ważne jest, jak radzą sobie z tym ich systemy plików. macOS i Linux obsługują przechowywanie plików nieco inaczej. Zamiast umieszczać na dysku wiele plików blisko siebie, próbują je rozmieścić w różnych miejscach. Pozostawia to miejsce na rozwój plików i tworzenie nowych plików. Jeśli nastąpi fragmentacja, systemy operacyjne próbują przenieść pliki, aby się dostosować.


Windows działa inaczej. W starych systemach plików, takich jak FAT i FAT32, nie było wbudowanej ochrony przed fragmentacją, a dyski wymagały regularnej defragmentacji. Obecnie system Windows domyślnie używa systemu plików NTFS na większości dysków, który ma wbudowaną ochronę przed fragmentacją (pozostawia trochę miejsca w buforze na wzrost plików), ale nadal nie jest doskonały.

Ponadto większość dysków flash jest nadal sformatowana w systemie FAT32 po wyjęciu z pudełka i mogą one również ulec fragmentacji.

Defragmentacja próbuje to naprawić, przenosząc wszystkie pliki z powrotem na miejsce. Jest to jednak proces powolny i denerwujący. Większość ludzi nie przejmuje się tym, zwłaszcza że Windows 10 automatycznie wykonuje za ciebie defragmentację w tle. Mimo to wiele osób wciąż od czasu do czasu wykonuje pełną defragmentację.

Dlaczego więc komputery Mac nie potrzebują defragmentacji?

1627226246 836 Dlaczego dyski twarde Mac nie wymagaja defragmentacji

Krótka odpowiedź brzmi, że komputery Mac nie mają tego problemu, ponieważ używają zupełnie innego systemu plików. Inną krótką odpowiedzią jest to, że prawie wszystkie komputery Mac mają obecnie dyski półprzewodnikowe i podobnie jak w systemie Windows, nie wymagają one defragmentacji.

Ale w przypadku starszych komputerów Mac z obracającymi się dyskami twardymi defragmentacja również nie stanowi problemu. Sprowadza się to do sposobu, w jaki macOS przechowuje pliki. Systemy plików HFS i APFS używane przez komputery Mac i tak automatycznie defragmentują pliki przy użyciu wymyślnych procesów o nazwie Hot File Adaptive Clustering i defragmentacji w locie.

Gdy przechowujesz plik w systemie macOS, pozostawia miejsce na rozszerzenie tego pliku, zamiast pakować następny tuż obok niego. Ponadto po otwarciu pliku macOS może wykryć, czy plik znajduje się w niewłaściwym miejscu i automatycznie przenieść go we właściwe miejsce. Połączenie tych dwóch procesów oznacza, że ​​prawie nigdy nie trzeba defragmentować dysku; w rzeczywistości Apple nie dostarcza nawet narzędzia do defragmentacji z nowymi komputerami Mac.

A jeśli mimo to chcę to zrobić?

1627226246 684 Dlaczego dyski twarde Mac nie wymagaja defragmentacji

Jeśli chcesz, możesz zdefragmentować dysk w systemie macOS, ale pamiętaj, że:

  • Prawdopodobnie nie jest to konieczne. Jeśli komputer działa wolno, prawdopodobnie dzieje się tak z innych powodów.
  • W ogóle nie jest konieczne na dyskach półprzewodnikowych.
  • Nie jest tak naprawdę obsługiwany i nie ma zbyt wiele oprogramowania, które to robi.
  • Może spowolnić dysk, zakłócając natywną defragmentację systemu macOS.


W każdym razie, jeśli chcesz, możesz spróbować iDefrag (12,95 USD i działa tylko w systemach poniżej 10,13 High Sierra) lub Napęd Genius 4(99 USD).

Czy ten post był pomocny?