Skip to content

Dlaczego ekrany do laptopów są w tak dziwnych rozmiarach?

21 de lipiec de 2021
whydolaptopscreenscomeinsuchoddsizes00

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego ekrany laptopów wydają się mieć tak dziwne rozmiary? Wtedy nie jesteś sam! Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser dotyczy przyczyn dziwnych rozmiarów ekranu, które widzisz podczas porównywania laptopów.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Jace Cooke (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser TheCleaner chce wiedzieć, dlaczego ekrany laptopów są tak dziwne:

Dyskutowaliśmy o tym w pokoju komunikacyjnym na temat błędu serwera i pomyśleliśmy, że może to stanowić dobre pytanie dla SuperUser… zwłaszcza jeśli istnieje jasna odpowiedź. Mam nadzieję, że jest to is Dobry subiektywny pytanie.

Dlaczego rozmiary ekranów laptopów są ułamkowe, a nie 11/12/13/14/15″? Najczęściej reklamowane to 11,6″, 12,5″, 13,3″, 14″ i 15,6″. Jakie jest to uzasadnienie? Rozmiar klawiatury? Ergonomia? Wymagania dotyczące rozdzielczości? Większość z nich to ekrany LCD, podobnie jak telewizory, a przecież telewizory reklamowane są w postaci liczb całkowitych (19″, 26″, 46″ itd.).

Patrzenie na rzeczywiste wymiary LxWxD na laptopach tak naprawdę nie pomaga, ponieważ ramki ekranu różnią się rozmiarem.

Na przykład ten przykład: wymiary laptopa 11,6″ = 11,55″ x 8,50″ x 1,27″ — wynika to z dość dużej ramki.

Podczas gdy mój x1 carbon touch ma 14-calowy ekran o przekątnej, ale jego wymiary są równe WQHD Touch: 13,03″ x 8,94″ x 0,55″ (przód), 0,79″ (tył) – znowu bezel. Gdyby to mogło być od krawędzi do krawędzi, byłoby inaczej, a „normalna matematyka” nalegałaby, aby rzeczywisty „rozmiar monitora” wynosił około 15,5 cala, czyli jeśli uwzględnisz ramkę.

Więc:

Czy istnieją rzeczywiste równania/współczynniki/czynniki matematyczne przy określaniu rozmiarów ekranu na laptopie, które powodują, że niektóre rozmiary są bardziej powszechne niż inne? Zauważ, że podałem rozmiar ekranu (jak popularne 11,6″, 13,3″, 15,6″ itd.), a nie rzeczywiste wymiary samej pokrywy monitora.

Aby pomóc wyjaśnić pytanie:

Pytam, dlaczego te konkretne rozmiary ułamkowe są tak powszechne? Spójrz na HP, Lenovo i Dell. Wszystkie mają tendencję do pasowania do tych rozmiarów ekranu. Czy to dlatego, że konsumenci są przyzwyczajeni do oglądania lub używania? Czy jest to podyktowane wymaganiami rozdzielczości, które „kontrolują” rozmiar ekranu (co oznacza, że ​​11,6″ działa pod względem rozdzielczości, ale 11,7″ nie)? A może to coś innego? Jeśli chcesz popracować nad jednym: Coś, w jakiś sposób ustaliło, że 11,6 cala to dobry typowy rozmiar ekranu… Ciekaw jestem, co to było.

Dlaczego ekrany laptopów mają tak dziwne rozmiary?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Adam Davis ma dla nas odpowiedź:

Rozmiary wyświetlaczy zależą przede wszystkim od tego, ile wyświetlaczy zmieści się na jednym szkło matki płyta w zakładzie produkcyjnym.

Zakład produkcyjny zaczyna z pojedynczą taflą szkła, na której będą produkowane wyświetlacze. Rozmiary szkła macierzystego są w większości znormalizowane w branży i rosną:

1626880431 905 Dlaczego ekrany do laptopow sa w tak dziwnych rozmiarach

Im większy kawałek szkła macierzystego, tym trudniej z nim pracować z powodu stłuczenia. Jednak przepustowość jest liczona przez liczbę pracujących wyświetlaczy na końcu linii, a niektóre procesy liniowe zajmują tyle samo czasu dla małego kawałka szkła, co dla dużego. Aby zwiększyć przepustowość, zwiększ płytę główną i umieść na niej więcej wyświetlaczy.

Tworzenie linii produkcyjnej dla jednego rozmiaru wyświetlacza nie ma sensu. Bardziej sensowne jest stworzenie linii produkcyjnej obsługującej tę samą płytę szklaną o tym samym rozmiarze i po prostu zmiana liczby wyświetlaczy tworzonych z płyty szklanej macierzystej w oparciu o wymagania zamówienia.

Ponieważ szkło linii produkcyjnej nie zmieni swojego rozmiaru, gdy znasz rozmiar wyświetlacza, który chcesz, możesz określić, ile z nich może zmieścić się na jednej płycie głównej. Jeśli jest dodatkowa przestrzeń, sensowne jest zwiększanie rozmiaru, dopóki nie wykorzystasz jak największej ilości miejsca na płycie, bez przekraczania wymagań dotyczących rozmiaru.

Tak więc szkło 10. generacji wyprodukuje jeden telewizor 150″ (który jest używany tylko na targach po to, aby pokazać rozmiar szkła macierzystego, jakie może obsłużyć dana fabryka) lub dziewięć telewizorów 50″. Szkło drugiej generacji było w stanie zrobić ładny wyświetlacz biurkowy 24″ lub cztery wyświetlacze 11,6″.

Bardziej dogłębne omówienie tego można znaleźć na Płaski panel normy. AUO ma fajny interaktywny schemat przedstawiający wzory cięcia dla kilku rozmiarów do szkła generacji 8.5. Chociaż uwzględniłem rozmiar 11. generacji, obecnie nie ma zakładów działających w tym rozmiarze. Oczekuje się, że pierwsze takie zakłady zostaną otwarte w 2015 lub 2016 roku i mogą wykorzystywać szkło macierzyste gdzieś między 10. a 11. generacją. Obserwuj następne targi, ponieważ inni producenci prezentują 150-calowe telewizory, aby zaprezentować swoje nowe fabryki 10. generacji, a ostatecznie telewizory 180-calowe, gdy pierwsze zakłady 11. generacji zostaną uruchomione.

Lubisz debatę? Następnie przejdź do oryginalnego wątku, korzystając z linku udostępnionego poniżej, aby zobaczyć jeszcze więcej niesamowitych odpowiedzi i dyskusji na temat rozmiarów ekranu laptopa!

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?