Skip to content

Dlaczego gry działają wolniej na zasilaniu bateryjnym, nawet przy wybranym planie zasilania o wysokiej wydajności?

31 de lipiec de 2021
games slower on battery power even with high performance power plan selected 00

Jeśli lubisz grać w gry, na pewno chcesz mieć najlepszą wydajność, jaką możesz uzyskać z komputera, ale co, jeśli gry na laptopie zwalniają nawet przy wybranym planie zasilania o wysokiej wydajności? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedzi na pytanie zdezorientowanego czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zrzut ekranu dzięki uprzejmości Michael Heilemann (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser Egghead99 chce wiedzieć, dlaczego gry na jego laptopie spowalniają, mimo że wybrał plan zasilania o wysokiej wydajności:

Mój laptop jest w stanie uruchomić większość gier na wysokich ustawieniach z przyzwoitą liczbą klatek na sekundę. Jeśli jednak kabel zasilający zostanie odłączony podczas grania, gra natychmiast zacznie zwalniać, nawet jeśli korzystam z planu zasilania o wysokiej wydajności.

Dlaczego? Czy bateria nie jest w stanie nadążyć za zapotrzebowaniem na energię GPU? Czy jest jakiś sposób, aby to naprawić?

Co się dzieje z laptopem Egghead99?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser DragonLord ma dla nas odpowiedź:

Uruchamianie wysokowydajnego procesora graficznego z pełną prędkością podczas pracy na zasilaniu bateryjnym może uszkodzić baterię lub wymagać więcej energii, niż może bezpiecznie dostarczyć bateria.

  • Wysokowydajne mobilne procesory graficzne mogą wymagać znacznych ilości energii do działania z pełną prędkością. GTX 765M wymaga 75 watów, podczas gdy topowe mobilne procesory graficzne, takie jak GTX 780M i GTX 980M, mogą zużywać do 122 watów.
  • GPU to nie jedyna energochłonna część laptopa. Nowoczesny procesor mobilny firmy Intel o wysokiej wydajności zazwyczaj pobiera około 47 watów przy pełnej mocy. Ponadto musisz zasilać inne elementy systemu, takie jak wyświetlacz, dysk i urządzenia peryferyjne USB. Kiedy to wszystko zsumujesz, możesz potrzebować od 140 do 200 watów do działania laptopa do gier przy pełnym obciążeniu (w zależności od konfiguracji systemu).
  • Typowa bateria w laptopie do gier może pomieścić od 60 do 80 watogodzin energii. Większość akumulatorów litowo-jonowych nie jest zaprojektowana do rozładowywania się szybciej niż dwukrotność watogodzin na godzinę (2C), a ciągłe rozładowywanie z szybkością przekraczającą 1C może znacznie skrócić żywotność akumulatora. Ciągłe ciągnięcie 150 watów lub więcej z typowej 77 watogodzinnej baterii nie jest dobrym pomysłem. Bateria może się przegrzać i ulec awarii, a nawet zapalić. Chociaż jest prawdopodobne, że własne obwody zabezpieczające baterii wyłączą baterię w przypadku przeciążenia lub przegrzania, urządzenie nigdy nie powinno narażać baterii na niebezpieczne obciążenie w dowolnym momencie podczas pracy.
  • Aby uniknąć przeciążenia baterii, GPU zwykle zmniejsza częstotliwość taktowania. GTX 780M na moim osobistym laptopie nie będzie działać szybciej niż około 400 Mhz na zasilaniu bateryjnym. Niższe częstotliwości taktowania zmniejszają zużycie energii nie tylko dzięki wolniejszemu przełączaniu tranzystorów, ale także dzięki umożliwieniu niższych napięć. Należy pamiętać, że zużycie i rozproszenie energii jest skalowane kwadratem napięcia.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?