Skip to content

Dlaczego gry MOBA takie jak League of Legends są tak popularne?

17 de lipiec de 2021
img 59f7fa34cdc7c

Multiplayer Online Battle Arenas lub MOBA odnoszą się do bardzo specyficznego podzbioru odgórnych, drużynowych gier strategicznych. Pomimo skromnych początków jako modyfikacja gier strategicznych czasu rzeczywistego, te tytuły eksplodowały w czołówce gier na PC, zyskując dziesiątki milionów graczy i miejsce na szczycie świata e-sportu (blech*).

Są łatwe do nauczenia…

1626532988 964 Dlaczego gry MOBA takie jak League of Legends sa tak

MOBA rozpoczęły się jako pochodna gier strategicznych czasu rzeczywistego. W rzeczywistości wyłoniły się one w szczególności z jednej gry: Warcraft III. Stworzony przez użytkownika mod popularnego RTS Blizzarda o nazwie Obrona Starożytnych, lub DOTA, skupiający się na wielu graczach z drużynami kontrolującymi pojedyncze, potężne jednostki zamiast ogromnych, złożonych armii. Tryb okazał się niezwykle popularny, ponieważ jego szybkie walki umożliwiły bardziej dynamiczną i konkurencyjną rozgrywkę, przy jednoczesnym zachowaniu dużej skali i podstawowej mechaniki formuły top-down.

Bardziej współczesne MOBA, zwłaszcza RiottLeague of Legends, BlizzardaBohaterowie sztormu, i Obrona Starożytnych 2 (DOTA 2, opracowany przez Valve po tym, jak firma kupiła prawa własności intelektualnej do oryginalnego modu do gry), rozszerza tę formułę, zachowując ten sam podstawowy schemat rozgrywki. W dwóch drużynach składających się z pięciu graczy każdy gracz kontroluje tylko jedną jednostkę, poruszając się po mapie i atakując wrogów i cele za pomocą elementów sterujących typu „wskaż i kliknij”. Głównym celem jest zniszczenie struktury bazowej wroga, ale łatwiej to powiedzieć niż zrobić: zanim do niej dotrą, będą musieli przebić się przez jednostki „bohaterów” kontrolowane przez wrogą drużynę, dużą sieć struktur obronnych i kontrolowaną przez sztuczną inteligencję jednostki ogólnie określane jako „sługusy” lub „creepy”.

Koordynuj z kolegami z drużyny, wymanewruj przeciwników i zniszcz bazę drugiej drużyny, zanim zniszczą twoją. Prosty.

…i trudne do opanowania

Tyle że nie są one wcale proste, przynajmniej po przejściu przez etap samouczka. Gry MOBA zawierają tak wiele dodatkowych elementów, tak dużą różnorodność stłoczoną na jednym etapie, że prawdopodobnie wymagają więcej strategii niż klasyczne gry strategiczne czasu rzeczywistego (przynajmniej na wyższych poziomach gry). Oto kilka rzeczy, które sprawiają, że są znacznie głębsze, niż wydają się na powierzchni.


Szeroki wybór bohaterów: podczas gdy poszczególne jednostki kontrolowane przez graczy dzielą się na szerokie klasy, takie jak szturmowiec, obrona, czołg i uzdrowiciel, sama różnorodność wyborów jest oszałamiająca. W chwili pisania tego tekstu do wyboru jest 138 różnych bohaterówLeague of Legends.Wybór najlepszej jednostki bohatera dla twojego stylu gry i wybór tych, które uzupełniają twoją drużynę i przeciwstawiają się przeciwnikom, otwiera strategię jeszcze przed rozpoczęciem gry.

1626532988 280 Dlaczego gry MOBA takie jak League of Legends sa tak

Złożone mapy: większość map MOBA zaczyna się od podstawowego układu. Drużyny po przeciwnych stronach lub rogach, z podstawowymi budynkami na przeciwległych końcach, z trzema głównymi ścieżkami lub „pasami” łączącymi je. Chociaż gracze mogą z łatwością poruszać się między tymi trzema liniami, większość walki i celów będzie tam miała miejsce, ponieważ wszystkie cele w środkowej fazie gry są dość blisko jednego z nich. Umiejętność zidentyfikowania kluczowych miejsc do obrony i utrzymania ma kluczowe znaczenie. Ale o to chodzi: cele są inne na każdej mapie, a czasem w każdej grze na każdej mapie. Niektóre mapy MOBA zawierają obszary, w których gracze mogą ukrywać się, lub „wierzchowce”, które pozwalają im porzucić atak i obronę, aby szybko się poruszać. Niektóre mają sklepy, w których walutę zarobioną w grze można wymienić na ulepszenia. Znajomość zawiłości każdej mapy i tego, jak ewoluują wraz z postępem typowej gry, może być tak samo korzystna, jak nerwowa umiejętność.

Poziomowanie i rozgałęzianie w grze: jednostki bohaterów kontrolowane przez gracza zdobywają poziomy, pokonując przeciwników, podobnie jak postacie RPG. Ale te poziomy nie są trwałe. Każdy bohater w każdym meczu zaczyna od poziomu podstawowego i wspina się w górę, a postępy są mniej lub bardziej stracone pod koniec gry. Zaletą jest odblokowywanie nowych umiejętności i zdolności, dzięki czemu gracze, którzy mogą szybko osiągnąć cele, są jeszcze bardziej zabójcze. Poziomowanie również nie jest aktem pasywnym, ponieważ rozgałęzione wybory pozwalają graczom dostosować swoje umiejętności i zalety nawet dla jednego bohatera.

1626532989 438 Dlaczego gry MOBA takie jak League of Legends sa tak

Cele w środkowej fazie gry: w dowolnym meczu MOBA, który zwykle trwa od 20 do 40 minut, fikcyjny „gospodarz” okresowo aktywuje cele oparte na czasie, które gracze mogą pokonać lub przejąć, aby uzyskać tymczasową przewagę. Te wzmocnienia mogą być ogromnym dobrodziejstwem dla obu drużyn, szczególnie jeśli jedna z nich przegrywa: przejęcie sprzęgła może odwrócić bieg wydarzeń. Na niższym poziomie możesz pokonać i odblokować opcjonalne „ciężkie” jednostki sługusów, aby wzmocnić siły sługusów własnej drużyny.

Różnorodność bohaterów jest oszałamiająca

1626532989 546 Dlaczego gry MOBA takie jak League of Legends sa tak

Jak wspomniałem powyżej, w każdej grze MOBA jest niesamowita liczba bohaterów do wyboru. Szanse są dobre, że gdziekolwiek znajdują się twoje specyficzne umiejętności gry wieloosobowej, możesz znaleźć postać, która je uzupełnia. Niektóre gry zawierają nie do końca kopie postaci z innych tytułów MOBA — na przykład obaloliDOTA 2mają postacie oparte na Sun Wukong z chińskiej klasycznej epopeiPodróż na zachód.Po prostu wybieram spośród trzech wielkich gier MOBA w momencie pisania:

  • League of Legendsma 138 różnych oryginalnych bohaterów, w tym wszystko, od elfów w stylu Tolkiena, przez kosmitów, po małe, rozmyte stworzenia podobne do Ewoków, po prawdziwych bogów.
  • DOTA 2zawiera 113 bohaterów luźno opartych (ale prawnie odrębnych od) postaci i ras z Blizzarda Warcraft serii, a także bardziej oryginalnych i ogólnych bohaterów fantasy.
  • Bohaterowie sztormuzawiera 73 bohaterów, z których każdy to uniwersalna postać z popularnych serii Blizzarda,Warcraft, Starcraft, Diablo,iObserwacja.

Wszystkie trzy gry wciąż regularnie wypuszczają zupełnie nowych bohaterów, szybko zawstydzając nawet obszerne stawki crossoverowych bijatyk. To prawda, że ​​nie wszystkie postacie są dostępne przez cały czas, a większość graczy kupuje tylko te, które lubią lub są szczególnie uzdolnione w używaniu.

Są niesamowicie konkurencyjni

W latach 90. i na początku 2000 r. wybór internetowych gier wieloosobowych na komputery PC był znacznie bardziej ograniczony. Były one szeroko podzielone na gry RPG, strzelanki i tytuły strategiczne. Oryginalny DOTA próbował sprawić, by gry strategiczne były szybsze, krótsze i bardziej nieprzewidywalne, tworząc przewagę dla rzeczywistej pracy zespołowej i strategii zamiast zwykłych akcji liczenia na minutę.


Udało się. Nie zrozum mnie źle, stare (i teraz prawie całkowicie zastąpione) gry strategiczne oparte na armii mogą czasami sprzyjać zaciekłej rywalizacji online. Ale wrzuć dziesięciu graczy do szalonej, mylącej i bardzo niestabilnej rywalizacji, a masz przepis na znacznie bardziej ekscytującą grę opartą na jej naturze. Trudno to opisać, chyba że w nią grałeś — w rzeczywistości trudno jest nawet wiedzieć, co się do cholery dzieje, jeśli oglądasz grę MOBA, w którą nie grałeś dość intensywnie — ale jest wrodzone poczucie pilności, aby gatunek.

Wiele z tego sprowadza się do wspomnianych powyżej celów w środkowej fazie gry. Nawet jeśli twoja drużyna spada z pośladków, skoordynowane uderzenie, aby zapewnić kilku potężnym neutralnym stworom lub przewagę czasową, może szybko odwrócić losy bitwy. Dopóki wróg nie spadnie na twój Nexus/Antyczny/Cokolwiek, nadal wydaje się, że wszystko jest możliwe.

1626532989 503 Dlaczego gry MOBA takie jak League of Legends sa tak

Ta intensywna rywalizacja sprawiła, że ​​gry MOBA stały się jednym z wyróżniających się gatunków e-sportu, z tytułami reprezentowanymi w jednych z największych turniejów (z największymi pulami nagród) na świecie. Profesjonalne drużyny z kilkudziesięciu różnych krajów rywalizują w obiektach wielkości stadionu z dziesiątkami tysięcy widzów osobiście, a jeszcze więcej ogląda transmisje online. Wraz z strzelankami FPS i grami walki jeden na jednego, MOBA stają się jednymi z najbardziej widocznych gier na świecie, z największą liczbą fanów i najbardziej dramatyczną długowiecznością.

Z drugiej strony MOBA są również jednymi z najbardziej kontrowersyjnych gier, nawet w zwykłej grze. Gracze są często niesamowicie złośliwi wobec siebie, a zwłaszcza wobec kolegów z drużyny, którzy są postrzegani jako nie ciągnący ich wagi. Rasizm, seksizm i ogólne obelgi są powszechne w meczach online, pomimo nieustających wysiłków deweloperów, aby ograniczyć niesportowe zachowanie. Ta kultura toksyczności może zniechęcić nowych graczy i sprawić, że gracze mniej naturalnie walczący poczują się wypaleni, szczególnie w meczach rankingowych. Nowicjusze lub ci, którzy po prostu nie chcą mieć do czynienia z graczami, którzy nie wiedzą, jak dbać o swoje maniery, są zachęcani do liberalnego korzystania z funkcji blokowania społecznościowego i wyciszania.

Są za darmo

Ok, więc to jest dość oczywiste, ale nadal warto to podkreślić. Trzy największe nazwiska w grach PC MOBA,League of Legends, DOTA 2,iBohaterowie sztormu,wszyscy używają podobnego modelu free-to-play. Gracze mogą pobrać te ogromne, złożone gry za darmo i grać do woli, nie płacąc ani grosza.

1626532989 12 Dlaczego gry MOBA takie jak League of Legends sa tak


Oczywiście jest hak. Gry MOBA generalnie polegają kroczący wybór bohaterów, oferując tylko niewielką część ogromnego składu dla nieograniczonej gry w rotacji. Gracze, którzy chcą wybierać spośród niedostępnych bohaterów, muszą grać w gry, aby zarobić walutę (dużo waluty) i odblokować je. Ze względu na ogromną, stale rosnącą naturę list, wolni gracze zazwyczaj nigdy nie zgromadzą wszystkich bohaterów, ale dostępność toczenia daje im możliwość wypróbowania wszystkich z nich w końcu i zaoszczędzenia na tych, które uznają za atrakcyjne.

Odblokowanie elementów kosmetycznych, w tym skórki, kwestie głosowe, sztandary, dostosowane „wierzchowce”, takie jak konie, gryfy i latające dywany, to także duży haczyk. Skórki są ogólnie najbardziej pożądane, począwszy od subtelnych zmian kolorów za niewielką ilość waluty w grze, po przeróbki całej postaci z całkowicie nowymi modelami 3D, efektami wizualnymi i powiązanymi dźwiękami.

1626532989 262 Dlaczego gry MOBA takie jak League of Legends sa tak

Oczywiście gracze, którzy nie mają cierpliwości ani czasu na zdobycie tych nagród w grze poprzez losowe nagrody lub akumulację waluty, mogą wydawać pieniądze na ich bezpośrednie odblokowanie. To podstawa darmowych gier na całym świecie. Warto jednak zauważyć, że ponieważ wszystkie te odblokowania są kosmetyczne, kupowanie ich nie ma żadnej przewagi w grze. Wynika z tego, że poza szerszym wyborem bohaterów, ktoś, kto od lat gra w MOBA, nie ma żadnej funkcjonalnej przewagi nad kimś, kto ją zainstalował wczoraj.

Działają na wszystko

Możesz uruchomić MOBA na prawie każdym komputerze, jaki można sobie wyobrazić. No dobrze, może to przesada — nie można wczytać Heroes of the Storm na Apple Mac II. Ale ogólnie rzecz biorąc, w gry MOBA można grać nawet na bardzo słabych systemach, dzięki stosunkowo niskim wymaganiom zasobów systemowych. Chociaż wszystkie główne gry MOBA wykorzystują wielokątną grafikę 3D, modele i efekty są stosunkowo proste i można je jeszcze bardziej obniżyć, aby dopasować je do budżetowych laptopów ze zintegrowaną grafiką. Wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, aby zagrać w grę MOBA, to komputer PC lub Mac wyprodukowany w ciągu ostatnich pięciu lub sześciu lat i przyzwoite połączenie z Internetem — nie potrzebujesz drogiego komputera do gier, co oznacza, że ​​atrakcyjność tych gier jest dość szeroka. .

Och, chociaż będziesz też potrzebował trochę samokontroli. Jeśli wpadniesz w uzależnienie – a bardzo możesz – będziesz potrzebować trochę powściągliwości, aby powstrzymać się od szlifowania, aby zdobyć te epickie skórki bohaterów.

*Nienawidzę terminu „eSport”. Gry wideo to nie sport, „e” ani inne. Ale wygląda na to, że umrę na tym wzgórzu.

Źródło obrazu: League of Legends

Czy ten post był pomocny?