Skip to content

Dlaczego HDMI-DVI zapewnia ostrzejszy obraz niż VGA?

22 de lipiec de 2021
why does hdmi dvi provide a sharper image than vga 00

Przy całym wspaniałym sprzęcie, jaki mamy obecnie dostępny, wydaje się, że powinniśmy cieszyć się doskonałą jakością oglądania bez względu na wszystko, ale co, jeśli tak nie jest? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser ma na celu wyjaśnienie sprawy zdezorientowanemu czytelnikowi.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Ige (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser Alkamid chce wiedzieć, dlaczego istnieje zauważalna różnica w jakości między HDMI-DVI i VGA:

Mam monitor Dell U2312HM podłączony do laptopa Dell Latitude E7440. Gdy podłączam je przez laptopa -> kabel HDMI -> przejściówka HDMI-DVI -> monitor (monitor nie ma gniazda HDMI) obraz jest znacznie ostrzejszy niż gdybym łączył przez laptopa -> przejściówka miniDisplayPort-VGA -> VGA kabel -> monitor.

Różnica jest trudna do uchwycenia aparatem, ale zobaczcie moją próbę poniżej. Próbowałem bawić się ustawieniami jasności, kontrastu i ostrości, ale nie mogę uzyskać tej samej jakości obrazu. Rozdzielczość to 1920*1080 z Ubuntu 14.04 jako moim systemem operacyjnym.

VGA:

1626946184 313 Dlaczego HDMI DVI zapewnia ostrzejszy obraz niz VGA

HDMI:

1626946184 746 Dlaczego HDMI DVI zapewnia ostrzejszy obraz niz VGA

Dlaczego jakość jest inna? Czy jest to nierozerwalnie związane z tymi standardami? Czy mogę mieć uszkodzony kabel VGA lub adapter mDP-VGA?

Dlaczego jest między nimi różnica w jakości?

Odpowiedź

Współtwórcy SuperUser Mate Juhasz, youngwt i Jarrod Christman mają dla nas odpowiedź. Najpierw Mate Juhasz:

VGA jest jedynym sygnałem analogowym spośród wymienionych powyżej, więc jest to już wyjaśnienie różnicy. Korzystanie z adaptera może dodatkowo pogorszyć jakość.

Trochę dalszej lektury: HDMI vs DisplayPort vs DVI vs VGA

Następnie odpowiedź od youngwt:

Zakładając, że jasność, kontrast i ostrość są takie same w obu przypadkach, mogą istnieć dwa inne powody, dla których tekst jest ostrzejszy dzięki HDMI-DVI.

Pierwsza została już powiedziana, VGA jest analogowa, więc będzie musiała przejść przez konwersję analogowo-cyfrową wewnątrz monitora. To teoretycznie pogorszy jakość obrazu.

Po drugie, zakładając, że używasz systemu Windows, istnieje technika o nazwie ClearType (opracowana przez firmę Microsoft), która poprawia wygląd tekstu poprzez manipulowanie subpikselami monitora LCD. VGA został opracowany z myślą o monitorach CRT, a pojęcie subpiksela nie jest takie samo. Ze względu na wymóg korzystania z ekranu LCD przez ClearType oraz fakt, że standard VGA nie informuje hosta o specyfikacji wyświetlacza, funkcja ClearType byłaby wyłączona w przypadku połączenia VGA.

Pamiętam, że słyszałem o ClearType od jednego z jego twórców w podcastie dla This().Developers().Life() IIRC, ale to Artykuł w Wikipedii wspiera również moją teorię. Ponadto HDMI jest wstecznie kompatybilne z DVI, a DVI obsługuje elektroniczną identyfikację wyświetlacza (EDID).

Z naszą ostateczną odpowiedzią Jarroda Christmana:

Pozostałe mają kilka dobrych punktów, ale głównym powodem jest oczywiste niedopasowanie zegara i fazy. VGA jest analogowe i podlega zakłóceniom i niedopasowaniu analogowej strony nadawczej i odbiorczej. Normalnie używa się takiego wzorca:

Zegar i faza

Następnie dostosuj zegar i fazę monitora, aby uzyskać najlepsze dopasowanie i najostrzejszy obraz. Ponieważ jednak jest to sygnał analogowy, te ustawienia mogą się zmieniać w czasie, dlatego najlepiej byłoby używać sygnału cyfrowego.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?