Skip to content

Dlaczego Linux może czytać partycje Windows, ale odwrotność nie działa?

24 de lipiec de 2021
sshot51547e43ea46c

Jeśli kiedykolwiek uruchamiałeś system podwójnie lub próbowałeś załadować dysk twardy sformatowany do użytku przez jeden system operacyjny na maszynie z innym, być może zauważyłeś rozbieżności w kompatybilności. Dlaczego Linux może odczytywać dyski z Windows, ale nie jest odwrotnie?

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Użytkownik chce wiedzieć, dlaczego nie może łatwo wymieniać dysków:

Podwójnie uruchomiłem system Windows XP, instalując Linux Mint. Dowiedziałem się, że używając Linux Mint, mogę zobaczyć i otworzyć pliki zainstalowane na Windows XP, ale używając Windows XP, nie mogę zobaczyć i otworzyć plików zainstalowanych na Linux Mint.

Dlaczego?

Dlaczego Linux rozpoznaje Windows, ale nie na odwrót?

Dlaczego rzeczywiście? Gdyby to był przypadek, że żaden system operacyjny nie odczytuje dysków z przeciwległymi systemami, moglibyśmy to odpisać jako podstawową niezgodność.

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Annan oferuje następujący wgląd w biznesowe powody kompatybilności (w przypadku Linuksa) i problemy z kompatybilnością (w przypadku Windows):

Linux zyskuje użytkowników dzięki kompatybilności z systemem Windows, ponieważ większość ludzi przełącza się na Linuxa i ma dane na dyskach NTFS/FAT. Microsoft nie ma powodu, aby dodawać obsługę systemu plików Linux, ponieważ większość jego użytkowników nie używa systemów plików Linuksa i chce, aby ludzie używali jego systemów plików.


JW8 oferuje bardziej szczegółowe wyjaśnienie z rozwiązaniem zapewniającym kompatybilność z systemem plików Linux:

Windows obsługuje tylko natywnie systemy plików NTFS i FAT (kilka smaków) (dla dysków twardych/systemów magnetycznych) oraz CDFS i UDF dla nośników optycznych, na ten artykuł.

Aby uzyskać dostęp do innych systemów plików, wymagane będą dodatkowe sterowniki/oprogramowanie. Jako przykład, Ext2 Instalowalny system plików dla sterownika Windows to projekt open source, który obsługuje system Ext2.

Aby uzyskać więcej informacji na temat systemów plików, zobaczCzy system plików to tylko kilka folderów? (Objaśnienie systemów plików).

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange?Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?