Skip to content

Dlaczego mam adresy publiczne IPv4 i IPv6 przypisane do mojej sieci domowej?

17 de lipiec de 2021
why do i have ipv4 and ipv6 public addresses assigned to my home network 00

Chociaż spodziewasz się, że do Twojej lokalizacji zostanie przypisany adres IPv4, możesz być zaskoczony, gdy znajdziesz również przypisany do Ciebie adres IPv6. Dlaczego jednak oba typy miałyby być przypisane do ciebie w tym samym czasie? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Ministerio TIC Kolumbia (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser AJS14 chce wiedzieć, dlaczego ma przypisane publiczne adresy IPv4 i IPv6 do swojej sieci domowej:

W mojej sieci domowej mój publiczny adres IP „wyświetla się” jako IPv4 na niektórych stronach internetowych, ale jako IPv6 na innych. przeczytałem ten wątek SuperUser i rozumiem, że mój dostawca usług internetowych może przydzielić mi po jednym z każdego typu.

  • Jaki jest cel przypisania mi jednego z każdego typu?
  • Czy wyłączenie protokołu IPv6 z poziomu systemu Windows na hoście lokalnym gwarantuje, że z tego komputera jest używany tylko adres IPv4? Pytam, jak czytałem, o obawy dotyczące bezpieczeństwa w odniesieniu do niektórych protokołów VPN używanych w połączeniu z IPv6.

Dlaczego publiczne adresy IPv4 i IPv6 miałyby być przypisane do tej samej sieci domowej?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Bob ma dla nas odpowiedź:

Jaki jest cel przypisania mi jednego z każdego typu?

W idealnej sytuacji powinniśmy zmierzać w kierunku większego wdrożenia IPv6 ze względu na: Wyczerpanie IPv4. Jednak wiele serwerów nadal nie obsługuje protokołu IPv6. Istnieje wiele obejść, żadne nie jest szczególnie dobre, ale zazwyczaj obejmują one tunelowanie przez serwer pośredniczący, który może tłumaczyć między nimi. Twój dostawca usług internetowych udostępnia adres IPv4 ze względu na kompatybilność.

To, co obecnie robi wielu dostawców usług internetowych, to wdrożenie CGN, gdzie wiele osób dzieli jeden „publiczny” adres IPv4. Jest wiele powodów, dla których jest to zła rzecz(1), ale jest to konieczne po prostu dlatego, że nie ma wystarczającej liczby adresów IPv4 do obejrzenia. Właśnie dlatego potrzebujemy IPv6 i prawdopodobnie dlatego Twój dostawca usług internetowych go zapewnia.

Czy wyłączenie protokołu IPv6 z poziomu systemu Windows na hoście lokalnym gwarantuje, że z tego komputera jest używany tylko adres IPv4?

Tak, jednak generalnie nie jest to dobry pomysł. Alternatywnie możesz wyłączyć IPv6 na poziomie routera, co jest nieco lepsze, ale znowu nie jest to świetny pomysł. Nie możemy w nieskończoność korzystać z IPv4.

Pytam, jak czytałem, o obawy dotyczące bezpieczeństwa w odniesieniu do niektórych protokołów VPN używanych w połączeniu z IPv6.

Jest to zwykle spowodowane uszkodzonymi klientami i konfiguracjami VPN. Jednak teraz jest coraz lepiej. Jeśli nie korzystasz z VPN, nie wpłynie to na Ciebie. Jeśli go używasz, powinieneś najpierw przeprowadzić rozeznanie, aby sprawdzić, czy obsługuje on poprawnie IPv6 (nowoczesne VPN powinny do tej pory). Jednym z największych problemów było to, że klienci VPN całkowicie ignorują IPv6, więc połączenia IPv6 omijały VPN, ale miejmy nadzieję, że teraz się poprawiło, gdy więcej uwagi poświęcono temu zagadnieniu (patrz także: Luka w zabezpieczeniach IPv6 powoduje dziury w twierdzeniach dostawców VPN).

(1) Na przykład jedną z konsekwencji CGN jest to, że użytkownicy domowi nie mogą już niezawodnie hostować serwera. Tradycyjny NAT był wystarczająco kiepski (i znowu konsekwencją niedoboru IPv4), ale z przekierowaniem portów CGN nie jest już możliwe. Istnieją techniki obejścia tego problemu, takie jak Dziurkowanie NAT, ale wymagają zewnętrznych serwerów i nie zawsze będą działać w zależności od wymaganej usługi. Posiadanie unikalnego adresu IPv6 pozwala obejść to ograniczenie.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?