Skip to content

Dlaczego maniacy Androida kupują urządzenia Nexusus

22 de lipiec de 2021
nexus 41

Galaxy S III to najlepiej sprzedający się telefon z Androidem, ale większość geekowego szumu dotyczy Nexusa 4 – i Galaxy Nexusa przed nim. Urządzenia Nexus są wyjątkowe, ponieważ nie mają niektórych z największych problemów Androida.

Problemy te obejmują brak oficjalnych aktualizacji, niestandardowe interfejsy stworzone przez producenta, które spowalniają i zmniejszają wrażenia, oraz oprogramowanie typu bloatware preinstalowane przez producentów i operatorów.

Co to jest urządzenie Nexus?

Google rozpoczęło program Nexus od Nexusa One, który nie był tak udany, jak się spodziewali. Wydali także Nexusa S, który nie był zbyt popularny. Program zaczął nabierać tempa wraz z telefonem Galaxy Nexus, popularnym tabletem Nexus 7, a teraz smartfonem Nexus 4, który był wyprzedany przez wiele miesięcy po wprowadzeniu.

Urządzenia Nexus zostały zaprojektowane przez Google i sprzedawane bezpośrednio w sklepie Google Play, chociaż są produkowane przez innych producentów sprzętu (LG produkuje Nexusa 4, ASUS produkuje Nexusa 7, a Samsung produkuje Nexusa 10.) Urządzenia Nexus są oficjalnymi platformami referencyjnymi i deweloperskimi Google. Inżynierowie Google ds. Androida opracowują oprogramowanie dla urządzeń Nexus i są odpowiedzialni za udostępnianie aktualizacji.

W przypadku innych urządzeń z Androidem producenci pracują na własnym oprogramowaniu. Na przykład Samsung jest odpowiedzialny za wdrażanie aktualizacji Samsung Galaxy S III i nie są one tak szybkie, jak Google. Nie obsługują też urządzeń tak długo.


Urządzenia Nexus umożliwiają również łatwe odblokowanie bootloadera, co umożliwia instalowanie niestandardowych ROM-ów i bardzo łatwe rootowanie urządzenia. W końcu są przeznaczone dla programistów.

Dlaczego maniacy Androida kupuja urzadzenia

Terminowe aktualizacje Androida

Gdy pojawia się nowa wersja Androida, jest ona testowana na tych urządzeniach Nexus, a Google natychmiast aktualizuje je za pomocą nowej wersji Androida. Jeśli masz Nexusa 4, możesz spać spokojnie, wiedząc, że najpierw uzyskasz dostęp do nowych wersji Androida. Nie będziesz musiał czekać 6 miesięcy na wprowadzenie go przez producenta i operatora urządzenia, ani nie będziesz musiał instalować obsługiwanej przez społeczność pamięci ROM, która może nie działać poprawnie z całym sprzętem.

Po wydaniu Androida 5.0 urządzenia Nexus otrzymają go natychmiast. Nigdy nie pojawi się na większości urządzeń, które obecnie posiadają ludzie, i prawdopodobnie nie pojawi się nawet na wielu nowych telefonach i tabletach aż do 6 miesięcy później

W przypadku innego urządzenia z systemem Android Twoje urządzenie może być nieaktualne od momentu opuszczenia sklepu i nigdy nie otrzymać aktualizacji. Google oferuje teraz producentom dostęp do wersji deweloperskich Androida, aby mogli szybciej wprowadzać aktualizacje, ale wydaje się, że to nie pomogło. Smartfony i tablety wciąż są uruchamiane z Androidem 4.1, mimo że Android 4.2 jest niedostępny od ponad trzech miesięcy.

Android Update Alliance, ogłoszony w 2011 roku, aby zapewnić, że wszystkie urządzenia z Androidem będą otrzymywać aktualizacje przez 18 miesięcy, nigdy nie został wspomniany po jego ogłoszeniu, mimo że wielu producentów Androida się podpisało. Producenci Google i Androida złożyli obietnicę i szybko o niej zapomnieli.

Aby uzyskać więcej informacji na temat aktualizacji systemu Android, przeczytaj Dlaczego Twój telefon z Androidem nie otrzymuje aktualizacji systemu operacyjnego i co możesz z tym zrobić.

1626965177 549 Dlaczego maniacy Androida kupuja urzadzenia

Czysty Android, bez skórek i nadprogramów

Urządzenia Nexus oferują również działanie „czystego Androida” lub „waniliowego Androida”. Korzystają z Androida zgodnie z zamierzeniami programistów Google, a nie tak, jak chcieli tego inżynierowie oprogramowania w Samsung, HTC lub innych producentach. Wiele osób uruchamia Cyanogenmod na urządzeniach innych producentów, aby uzyskać bardziej waniliowe wrażenia podobne do Androida na swoim sprzęcie.


Oznacza to, że nie znajdziesz żadnych preinstalowanych aplikacji NASCAR ani innych niechcianych aplikacji, które operatorzy i producenci obecnie dodają do swoich telefonów. Te aplikacje są instalowane w obszarze systemowym i zajmują miejsce, nawet po ich wyłączeniu.

Na tych urządzeniach nie znajdziesz również skórek takich jak Samsung TouchWiz lub HTC Sense (znany z tego, że spowalnia działanie i zużywa więcej baterii). Te niestandardowe skórki często ukrywają najlepsze funkcje Androida, takie jak Google Now i menu wielozadaniowości.

Niektórzy ludzie mogą preferować te skórki, więc jest to kwestia gustu. Jednak producenci nie pozwalają ludziom wyłączać tych skórek i używać waniliowego Androida. Jedynym sposobem, w jaki możesz to zrobić, jest zainstalowanie niestandardowej pamięci ROM, takiej jak Cyanogenmod.

1626965177 764 Dlaczego maniacy Androida kupuja urzadzenia

Cena £

Cena również stała się czynnikiem. W Ameryce Północnej smartfony są zazwyczaj sprzedawane na podstawie umowy i są bardzo drogie, jeśli są kupowane poza umową. (649 USD za iPhone’a poza umową i wiele więcej, jeśli chcesz mieć więcej miejsca na iPhonie).

W przeciwieństwie do większości telefonów, telefony Nexus są sprzedawane poza umową po bardzo rozsądnych cenach. Nexus 4 zaczyna się od 299 USD poza umową i składa się z dość wysokiej klasy sprzętu. Jeśli chcesz uniknąć wiązania się umową – na przykład, aby skorzystać z usług operatora przedpłaconego lub po prostu rozejrzeć się za najlepszą usługą – te telefony to świetna okazja.


Szkoda, że ​​istnieje tak niewiele innych rozsądnych opcji zakupu wysokiej jakości telefonu poza umową.

1626965177 983 Dlaczego maniacy Androida kupuja urzadzenia

Producenci Androida upuścili piłkę

Powodem, dla którego urządzenia Nexus są tak atrakcyjne, jest to, że producenci Androida odrzucili piłkę. Oferują urządzenia z przestarzałymi wersjami Androida, regularnie usuwają wsparcie z całkiem nowych urządzeń i bardzo wolno wdrażają aktualizacje. Ich telefony są pełne nadprogramów i niestandardowych skórek, których nie można wyłączyć. Nie oferują rozsądnych cen poza umową osobom, które nie chcą być związane umową ze swoim przewoźnikiem.

Urządzenia Nexus nie są doskonałe. Nexus 4 nie ma najdłuższego czasu pracy na baterii, największej ilości miejsca na dane ani najlepszego aparatu. Nie ma LTE, co może być dla Ciebie ważne. Posiada szklany tył, który nie wzbudza większego zaufania. Ale ma najlepsze wrażenia z oprogramowania na Androida.

Jeśli chcesz lepszego sprzętu, musisz iść na kompromis w kwestii oprogramowania.

Android powinien być dynamiczną platformą z różnorodnym wyborem sprzętu. Ale dla wielu maniaków Androida, którzy zostali spaleni w przeszłości przez nadprogramy, złe niestandardowe skórki i brak wsparcia, urządzenia Nexus są jedyną opcją.

Źródło obrazu: Dru Kelly na Flickr, Johan Larsson na Flickr

Czy ten post był pomocny?