Skip to content

Dlaczego mój iPhone 7 Plus ma dwie kamery?

28 de lipiec de 2021
preview 21

Apple nie jest pierwszym producentem, który umieścił w swoim telefonie dwa aparaty (LG, HTC i Huawei je pokonały), ale iPhone 7 Plus firmy Apple jest pierwszym, który naprawdę robi furorę. Ale jaka jest zaleta tej błyszczącej, nowej konfiguracji z dwoma kamerami? Spójrzmy.

Specyfikacja aparatu Camera

iPhone 7 Plus ma dwa 12-megapikselowe aparaty obok siebie. Pierwszy to aparat szerokokątny podobny do aparatu, który zawsze był w iPhone’ach. Ma obiektyw o aperturze f/1,8 i ogniskowej odpowiadającej około 28 mm w aparacie pełnoklatkowym. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z aparatu iPhone’a lub aparatu w smartfonie, będzie to całkiem znajome.

Różnica tkwi w drugim aparacie. Ma obiektyw o świetle f/2.8 i ogniskowej odpowiadającej pełnej klatce około 56mm. Oznacza to, że podczas fotografowania tym aparatem przedmioty będą wydawały się dwa razy większe niż w przypadku aparatu szerokokątnego — mniej więcej tak, jak wyglądają na twoich oczach. Widać to na poniższych zdjęciach porównawczych, które zostały wykonane w kilkusekundowym odstępie od tego samego miejsca.

1627474577 847 Dlaczego moj iPhone 7 Plus ma dwie kamery

Jest jeszcze jedna różnica między tymi dwoma aparatami: aparat szerokokątny ma optyczną stabilizację obrazu, a teleobiektyw nie.

Korzystanie z dwóch kamer

Korzystanie z dwóch kamer jest łatwe. Otwórz aplikację aparatu na iPhonie. Jeśli jesteś w dowolnym trybie oprócz portretu, na dole zobaczysz przycisk 1x. Dotknij go, aby przełączyć się na teleobiektyw.

Dlaczego moj iPhone 7 Plus ma dwie kamery1627474578 319 Dlaczego moj iPhone 7 Plus ma dwie kamery

Kiedy używać każdego aparatu

Oba aparaty mają różne zastosowania. Aparat szerokokątny prawdopodobnie nadal powinien być Twoim ulubionym miejscem. Jeśli nie masz powodu, aby korzystać z teleobiektywu, aparat szerokokątny ma kilka zalet: ma szybszą przysłonę, optyczną stabilizację obrazu i szerszy kąt (co sprawia, że ​​jest bardziej wyrozumiały w użyciu).

Szerszy otwór przysłony oznacza, że ​​wpada więcej światła, dzięki czemu Twój iPhone może używać krótszego czasu otwarcia migawki. Optyczna stabilizacja obrazu sprawia, że ​​zdjęcia są ostre nawet wtedy, gdy szybkość migawki spada poniżej oczekiwanych. Wreszcie, szerszy kąt oznacza, że ​​każde poruszenie aparatu z rąk będzie miało znacznie mniejszy wpływ na obraz. W połączeniu oznacza to, że zwłaszcza przy słabym oświetleniu uzyskasz lepsze zdjęcia z aparatu szerokokątnego.

Zaletą teleobiektywu jest możliwość dalszego przybliżania przy jednoczesnym wykonywaniu zdjęć w pełnej rozdzielczości. Jeśli chcesz się zbliżyć, nie musisz przycinać zdjęcia. Jest to świetne rozwiązanie, gdy nie możesz podejść bliżej stopami, na przykład gdy robisz rzeczy turystyczne, oglądasz sport z boku lub próbujesz zrobić zdjęcie płochliwemu psu. Dopóki światło jest dobre, zalety aparatu szerokokątnego nie będą miały większego znaczenia.

1627474578 183 Dlaczego moj iPhone 7 Plus ma dwie kamery

Wreszcie, jest też nowy „tryb portretowy” iPhone’a, który wykorzystuje obie kamery razem – technicznie jest w wersji beta, ale działa dobrze przez większość czasu. Aparat teleobiektywowy służy do robienia głównego zdjęcia, podczas gdy aparat szerokokątny służy do budowania mapy głębi sceny. Oznacza to, że Twój iPhone może selektywnie rozmywać różne obszary i sprawiać, że wygląda tak, jakby był zrobiony lustrzanką cyfrową, co do tej pory wymagało użycia aplikacji takiej jak Photoshop. Możesz zobaczyć przykład na powyższym obrazku.

iPhone 7 Plus to bez wątpienia krok naprzód dla aparatów smartfonów. Chociaż prawdopodobnie powinieneś domyślnie korzystać z aparatu szerokokątnego, teleobiektyw jest naprawdę przydatny w pewnych okolicznościach, gdy nie możesz fizycznie się zbliżyć lub chcesz użyć trybu portretowego.

Czy ten post był pomocny?