Skip to content

Dlaczego mój komputer wznawia się tak wolno po hibernacji?

29 de lipiec de 2021
img 5245b7e630d2b

Przełączanie komputera w tryb hibernacji zawsze wydaje się tak szybkie w porównaniu z wyprowadzeniem go z trybu hibernacji i wznowieniem pracy. Dlaczego buforowanie systemu jest o wiele wolniejsze niż buforowanie go?

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Enthrops czytnika SuperUser jest ciekawy:

Hibernacja ma na celu wypisanie zawartości pamięci RAM na dysk, a powrót ze stanu hibernacji ma na celu zapełnienie pamięci RAM zapisaną zawartością. Dlaczego powrót z hibernacji jest powolny, np. system generalnie nie odpowiada przez dłuższy czas?

Dlaczego więc powrót komputera ze stanu hibernacji jest tak powolny?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser wolfo9999 wyjaśnia:

Główną przyczyną jest dyskowe we/wy. Odczyt i zapis na dysku fizycznym jest znacznie wolniejszy niż z pamięci RAM. Gdy komputer wznawia pracę z dysku (hibernację), musi również włączyć komponenty, co może spowodować pewne spowolnienie. Zależy to w dużym stopniu od komputera. Dysk SSD będzie miał prawie taką samą prędkość wznawiania z dysku jak z pamięci RAM. Niektóre komputery pozwalają na poruszanie myszą, zanim pamięć zostanie całkowicie zapełniona, co powoduje krótkie czasy odpowiedzi.

Uwaga: Załóżmy, że masz 8 GB pamięci RAM i dysk SSD o przepustowości 400 MB/s. Nadal zajmie to 8*1024MB/400MB/s = 20,48s. To nie jest ta sama prędkość, co wznawianie z pamięci RAM.

Zakładając przepustowość pamięci RAM 15 000 MB/s, czas wznowienia wynosi 0,55 sekundy.

Jedna rzecz, której jego odpowiedź nie dotyka, a która zdecydowanie odgrywa rolę w postrzeganiu czasu podczas hibernacji/wznawiania pracy komputera, to to, co robisz podczas tego procesu. Zazwyczaj podczas hibernacji komputera inicjujesz stan hibernacji, a następnie odchodzisz (nie ma dla ciebie znaczenia, czy zajmie to 20 sekund, czy 2 minuty, ponieważ rzadko się na niego gapisz). Jednak po wznowieniu pracy komputera siedzisz i patrzysz na niego, czekając na powrót do pracy, więc różnica między wznowieniem trwającym 30 sekund a wznowieniem trwającym 1 minutę jest znacząca.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange?Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?