Skip to content

Dlaczego mój telefon się nagrzewa?

16 de lipiec de 2021
shutterstock 497093839 1 1024x469 1

Jeśli masz telefon dłużej niż kilka dni, prawdopodobnie zauważyłeś, że czasami robi się gorący, gdy go używasz. To jest (prawie zawsze) normalne. Oto dlaczego tak się dzieje.

Wewnątrz telefonu znajduje się procesor bardzo podobny do tego w komputerze. I podobnie jak w przypadku komputera, gdy procesor telefonu działa, generuje ciepło. Im ciężej pracuje, tym więcej ciepła generuje. To tylko efekt uboczny wszystkich szalonych, atomowych, elektrycznych rzeczy, które się w nim dzieją.

Komputery stacjonarne i laptopy wykorzystują wentylatory, radiatory, a nawet systemy wodne, aby odciągnąć ciepło od wszystkich ważnych układów elektrycznych — zarówno w celu zapewnienia ich bezpieczeństwa, jak i zapewnienia ich działania — ale telefony nie mają miejsca na tak ekstremalny sprzęt chłodzący. Czy możesz sobie wyobrazić swój iPhone, gdyby miał wbudowany wentylator komputerowy?

Ponieważ większość metod aktywnego chłodzenia nie wchodzi w grę, producenci telefonów musieli wymyślić inne sposoby zarządzania ciepłem. Najbardziej podstawowe jest to, że chipy są zaprojektowane od podstaw tak, aby nie generowały tak dużo ciepła. O ile nie wystawiasz telefonu na próbę przez dłuższy czas — wykonując coś takiego jak granie lub edycję wideo — nie powinien być wystarczająco gorący, abyś go poczuł.

Ponieważ telefony stały się bardziej wydajne, producenci musieli zbadać inne sposoby zarządzania ciepłem. Samsung pojawił się ostatnio na pierwszych stronach gazet, wprowadzając „chłodzenie wodą” do swoich najnowszych telefonów. Inne telefony korzystają z podobnych systemów.

Do tej pory mówiłem o normalnej przyczynie nagrzewania się telefonu, ale może to być również objaw czegoś poważniejszego związanego z baterią. Jeśli Twój telefon jest gorący i zauważysz, że bateria zaczyna puchnąć, wyłącz go i natychmiast skontaktuj się z producentem.

Źródło obrazu: nasidastudio/Shutterstock

Czy ten post był pomocny?