Skip to content

Dlaczego na komputerach z systemem Windows są dwa pliki desktop.ini?

10 de lipiec de 2021
whyaretheretwodesktopinifilesonwindowsdesktops00

Jeśli kiedykolwiek miałeś ustawione ukryte pliki systemowe do wyświetlania w systemie Windows, prawdopodobnie zauważyłeś „pasującą” parę plików desktop.ini na pulpicie. Dlaczego jest ich dwóch? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedzi na pytanie zdezorientowanego czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Reza Mamun chce wiedzieć, dlaczego na jego pulpicie systemu Windows znajdują się dwa identycznie nazwane pliki desktop.ini:

Gdy próbuję usunąć jeden z tych dwóch skrótów (plików), pojawia się komunikat: Jeśli usuniesz ten plik, system Windows lub inny program może nie działać poprawnie.

Nie sądzę, aby w tym samym katalogu można było przechowywać dwa identycznie nazwane pliki. Czy jest to jakiś rodzaj złośliwego oprogramowania lub cokolwiek, co może być szkodliwe dla mojego komputera?

Dlaczego na jego pulpicie Windows znajdują się dwa identycznie nazwane pliki desktop.ini?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Daniel B ma dla nas odpowiedź:

Jeden z nich znajduje się w profilu „Wszyscy użytkownicy” (%PUBLIC%Desktop). Drugi jest w Twoim profilu (%USERPROFILE%Desktop). Oba są ukrytymi plikami systemowymi. Jeśli chcesz, aby zniknęły, musisz ustawić Eksploratora Windows, aby je ukrył. Jest to również ustawienie domyślne.

Nie ma w tym nic opartego na złośliwym oprogramowaniu, jest to całkowicie normalne zachowanie.

Domyślnie zawierają informacje o tym, skąd pobrać ikonę i zlokalizowaną nazwę folderu. W zwykłych folderach, w których w ich właściwościach dostępna jest zakładka „Dostosuj”, ustawienia te są również przechowywane w pliku desktop.ini. Oto więcej (choć starych) informacji.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?