Skip to content

Dlaczego nadal używamy analogowych portów audio?

31 de lipiec de 2021
htb2 650x299

Kiedy przecieki na temat tego, jak może wyglądać obudowa iPhone’a 7, trafiły na pierwsze strony gazet na początku tego tygodnia, felietoniści technologiczni i analitycy branżowi skorzystali z okazji, aby poinformować, że następne urządzenie Apple może w końcu całkowicie zrezygnować z portu audio 3,5 mm. Zamiast trzymać się prawie starej technologii, następny iPhone może zacząć torować drogę do świata, w którym w końcu nie będziemy polegać na kablach do słuchania naszych audiobooków, podcastów lub list odtwarzania.

Ale dlaczegorobićnadal używamy gniazd audio w 2015 roku, które zostały wynalezione w XIX wieku? A jaka będzie następna najlepsza rzecz, która ją zastąpi?

Digital zabił analogową gwiazdę

Omawiając, jak odtwarzana jest cyfrowa piosenka w telefonie cyfrowym jako analogowy sygnał audio do analogowych głośników w słuchawkach, warto najpierw wiedzieć, jak faktycznie działa transmisja dźwięku. Nie spowalniać niczego z całą instrukcją techniczną na ten temat, ale w skrócie wygląda to trochę tak:

Aby jeszcze bardziej wyjaśnić, o czym mówimy, prześledzimy czas życia utworu od początku do końca za pomocą wyboru Spotify.


Najpierw nagrywana jest piosenka: w 2015 r. prawie zawsze odbywa się to za pomocą specyficznej mieszanki utworów cyfrowych i analogowych, zmiksowanych razem w komputerze, przesyłanych przez konwerter analogowo-cyfrowy (ADC), który jest następnie używany do cyfrowego masterowania tej muzyki ostatni utwór. Ten plik jest przesyłany na jeden z serwerów Spotify, a następnie firma udostępnia piosenkę do strumieniowego przesyłania strumieniowego w powietrzu z jakością 320 kilobajtów na sekundę lub taką samą jakością, jak przeciętne zgrywanie z płyty CD, jeśli płacisz za miesięczny abonament Premium usługa.

1627737240 421 Dlaczego nadal uzywamy analogowych portow audio

Twój telefon pobiera te dane cyfrowe (około 7 MB na cały utwór przy 320 kb/s) i wysyła je przez tak zwany „przetwornik cyfrowo-analogowy” lub DAC. Przetwornik cyfrowo-analogowy jest zwykle instalowany w samym telefonie i jest zaprojektowany tak, aby pobierać dane binarne z utworu i tłumaczyć je na analogowe sygnały audio, przekształcając każdy z nich i zero w szereg różnych prądów i napięć, które wpychają sterownik do wnętrza słuchawek, aby stworzyć dźwięk, który w końcu usłyszysz.Gniazdo na końcu każdego smartfona jest podłączone do bardzo małego przetwornika cyfrowo-analogowego, który pozwala podłączyć wszystko, od pary słuchawek po pełny zestaw głośników wieżowych, i nadal uzyskać taką samą ilość dźwięku z zarówno. I choć słuchawki byłyby wystarczająco głośne, biorąc pod uwagę ich rozmiar, dźwięk byłby bardzo cichy na większych głośnikach bez pomocy zewnętrznego wzmacniacza wzmacniającego sygnał.

Sztuczka polegająca na utrzymaniu małych słuchawek polega na tym, że przetwornik cyfrowo-analogowy przechowywany w telefonie, komputerze lub laptopie zajmie się podnoszeniem ciężkich przedmiotów. W związku z tym gniazda audio 3,5 mm przetrwały tak długo, ponieważ są niezbędne, uniwersalne sposób na odtwarzanie muzyki na dowolnym urządzeniu w 2015 roku, ale czy ta cała konwersja tam iz powrotem nie wydaje się zbyt duża?

Dlaczego po prostu nie pozbyć się wszystkich przewodów?

Bez marnowania więcej czasu niż musimy: po prostu nie brzmi tak dobrze, jak byśmy tego chcieli.

Patrząc na tę debatę, łatwo jest narysować paralele do innego argumentu, który od lat szaleje wśród maniaków gier na PC – myszy przewodowych i bezprzewodowych. Nawet przy wszystkich udoskonaleniach myszy bezprzewodowych i technologii, której używa do komunikowania się z każdym kliknięciem lub przewinięciem myszy, szybkość reakcji jest wciąż o wiele niższa niż w przypadku konfiguracji przewodowej. Dzieje się tak, ponieważ powietrze między nadajnikiem a odbiornikiem (w przypadku muzyki mobilnej: telefon do słuchawek) nie zawsze jest pustą przestrzenią. Przez ściany i podłogi oraz kieszenie wyłożone dżinsem można się przedostać, co powoduje opór łącza bezprzewodowego między dwoma urządzeniami.

1627737241 86 Dlaczego nadal uzywamy analogowych portow audio

Aby obsłużyć dźwięk, obecnie Bluetooth przesyła dane przez tak zwany standard A2DP, skrót od Advanced Audio Distribution Profile. I chociaż Bluetooth 4.2 jest wystarczająco szybki, aby cyfrowo przesłać plik Twojej piosenki w kilka sekund, to faktyczne odtwarzanie go z głośników to zupełnie inna praca. Jest to obsługiwane przez przetwornik cyfrowo-analogowy zainstalowany w samych słuchawkach Bluetooth i chociaż jakość dekodowania sygnału bezprzewodowego z biegiem czasu poprawia się, większość audiofilów już wie, że nigdy nie posłuchasz swojego ulubionego albumu przez Bluetooth, chyba że jesteś całkowicie nieobecny innych opcji.

W porównaniu z kosztami, para słuchawek Bluetooth o wartości 300 USD nie będzie brzmieć tak dobrze, jak para przewodowa tylko dlatego, że wersja bezprzewodowa wymaga dodatkowych komponentów, takich jak bateria lub wbudowane przetworniki cyfrowo-analogowe, aby działać. Bez konieczności ich uwzględniania, producenci słuchawek przewodowych mogą wycisnąć te dodatkowe pieniądze na głośniki o wyższej jakości, co prowadzi do wyższej jakości dźwięku w tej samej cenie. Nie tylko to, ale wyższa cena oznacza mniejszą dostępność w krajach rozwijających się, regionach, w których Apple nadal sprzedaje używane urządzenia, które współpracują z podstawowymi słuchawkami 3,5 mm.

Najlepsze z obu światów

Jeśli Apple naprawdę chce zrezygnować z portu audio, będzie musiał mieć coś, co brzmi równie dobrze i jest równie łatwe do podłączenia do rozruchu. Program MFi firmy potwierdził, że Apple chce, aby więcej osób zaczęło myśleć o porcie Lightning jako punkcie kompleksowej obsługi wszystkiego, od ładowania po podłączenie słuchawek… ale łatwiej to powiedzieć niż zrobić.


Po pierwsze, kwestia jakości dźwięku. Podczas dodawania dźwięku Lightning do powiedzenia; nowa para nausznych słuchawek Beats wydaje się kusząca, do jakiego monopolu może to doprowadzić? A co z producentami, którzy nie mogą sobie pozwolić na licencjonowanie zastrzeżonej technologii połączeń firmy Apple w celu dodania ich do ich wkładek dousznych? Czy zamiast tego przejdą na urządzenia z Androidem? A co z ograniczeniami DRM, które po podłączeniu do cyfrowego strumienia audio mogą automatycznie uniemożliwić każdemu słuchanie pirackiej muzyki na tym urządzeniu?

Dlaczego nadal uzywamy analogowych portow audio

Ludzie chcą używać swoich smartfonów w taki sposób, w jaki chcą z nich korzystać, a potencjalnie wprowadzenie do tego zasad dotyczących tego, gdzie i jak grasz w pojedynkę lub z przyjaciółmi, może przynieść ogromne odwrotne skutki, jeśli podejdzie się do nich bez odpowiedniej ostrożności. Historia nauczyła nas, że problem z Próba wprowadzenia nowego sposobu robienia czegoś w cyfrowym świecie polega na tym, że od samego początku każdy musi być na pokładzie statku od razu – albo nikt nie będzie. Apple przeżyło niesamowitą jazdę w ciągu ostatnich półtorej dekady, usianą bardzo kilkoma błędami, ale to nie znaczy, że nie przeliczyli swojej pozycji w przeszłości ani nie zapłacili w rezultacie ceny.

1627737241 93 Dlaczego nadal uzywamy analogowych portow audio

Nie oznacza to, że nie da się tego zrobić – a jeśli jest ktoś, kto mógłby, to absolutnie Apple – ale będzie to podjazd pod górę, aby wymazać sposób słuchania dźwięku, który jest starszy niż sam nagrany. iPhone 7 może próbować zrobić dla nas pierwszy krok, prawdopodobnie port audio nie będzie nigdzie ruszać jeszcze przez kilka lat. Apple będzie miało przed sobą długą drogę wypełnioną wieloma ludźmi, którzy potrzebują przekonywania, a teraz jest po prostu zbyt wiele przewodowych słuchawek w porównaniu do innych opcji Bluetooth, którym wciąż brakuje umpfu, którego będą potrzebować, jeśli prawdziwi audiofile zaczną brać to poważnie jako sposób na cieszenie się wysokiej jakości muzyką lub filmami.

Aby naprawdę zmienić rynek na dobre, Apple będzie musiał zrobić o wiele więcej niż tylko zdjąć starzejące się analogowe gniazdo audio z następnego modelu. Będą musieli pomóc przepchnąć Bluetooth do przodu, aby przejść poza a2dp jako jedyny sposób na uzyskanie spójnego dźwięku z jednego miejsca do drugiego bezprzewodowo, i rozwiać obawy konsumentów dotyczące używania dźwięku Lightning jako sposobu na wprowadzenie ograniczeń DRM w niektórych typach muzyki.

Wydaje się więc, że jest to główny powód, dla którego nadal używamy analogowych portów audio, ponieważ na razie: to one działają najlepiej w każdej sekcji rynku, bez wątpienia. Są tanie w produkcji, wytrzymują przez lata i zapewniają ten sam poziom jakości bez względu na to, czy słuchasz na odtwarzaczu Sony Walkman z 1997 roku, czy na aniPhonie 6s.


Tego rodzaju wszechobecnej niezawodności nie można przecenić i chociaż Apple jest liderem, jeśli chodzi o zachęcanie konsumentów do pozostawiania pewnych technologii w kurzu (tam, gdzie należały), uważali również, że FireWire będzie rewolucją w łączności – i spójrz, jak to się udało.

Mając to wszystko na uwadze, jasne jest, że musimy zacząć myśleć o tym jako społeczeństwo i oczekiwać, że bezprzewodowość będzie logicznym postępem w naszym doświadczeniu związanym z dźwiękiem. „Jeśli coś nie jest zepsute, nie naprawiaj tego” nie zawsze oznacza to, co naszym zdaniem robi, a czasami jest to tylko wstęp do „nie naprawiaj tego, chyba że wiesz, że możesz zrobić lepiej”.

Kredyty obrazkowe: Flickr 1, 2, 3, Wikimedia

Czy ten post był pomocny?