Skip to content

Dlaczego nie powinieneś używać (większości) alternatywnych przeglądarek opartych na Google Chrome

1 de sierpień de 2021
based on chrome 1

Google Chrome oparta jest na Chrom, projekt przeglądarki o otwartym kodzie źródłowym. Każdy może wziąć kod źródłowy Chromium i użyć go do zbudowania własnej przeglądarki, zmiany jej nazwy i zmiany, co tylko chce. Dlatego istnieje tak wiele alternatywnych przeglądarek opartych na Google Chrome — ale niekoniecznie chcesz korzystać z większości z nich.

Wiele stron internetowych polecało te przeglądarki w przeszłości – w tym my w tym poście. Od tego czasu przepisaliśmy ten artykuł na nowo, aby omówić problemy z niektórymi z tych alternatywnych przeglądarek i dlaczego nie zalecamy już ich używania — z kilkoma wyjątkami.

„Bezpieczny” smok Comodo miał duże problemy z bezpieczeństwem

1627838445 966 Dlaczego nie powinienes uzywac wiekszosci alternatywnych przegladarek opartych na Google

Smok z Comodojest przeglądarką opartą na Chrome, stworzoną przez Comodo, firmę zajmującą się bezpieczeństwem. Jest instalowany domyślnie z Comodo Internet Security.

Można by pomyśleć, że „bezpieczna” przeglądarka internetowa stworzona przez firmę zajmującą się oprogramowaniem zabezpieczającym byłaby… cóż, bezpieczna, ale miała kilka poważnych problemów. Tavis Ormandy z Google odkrył, że przeglądarka wysłane z poważnym problemem które zniszczyły bezpieczeństwo szyfrowania HTTPS. Jak to ujął: „Chromodo jest opisywany jako„ najwyższy poziom szybkości, bezpieczeństwa i prywatności ”, ale w rzeczywistości wyłącza wszystkie zabezpieczenia sieciowe”.

Comodo odpowiedział, wydając poprawkę, która w rzeczywistości nie rozwiązała problemu. Comodo w końcu to naprawiło, ale to nie zmienia faktu, że tak rażący problem z bezpieczeństwem został dostarczony z przeglądarką. Firmy takie jak Google, Mozilla, Microsoft i Apple nigdy nie popełniły tak dużego błędu w swoich produktach. Comodo nie brzmi jak firma, od której chcielibyśmy uzyskać naszą przeglądarkę internetową.

Roszczenia firmy SRWare Iron dotyczące prywatności są przesadzone i aktualizacja jest powolna

1627838445 557 Dlaczego nie powinienes uzywac wiekszosci alternatywnych przegladarek opartych na Google

SRWare Iron obiecuje usunąć różne opcje naruszające prywatność z Google Chrome. Ale to nie jest tak dobre, jak się wydaje.


Od samego początku jest coś, co nam się nie podoba: 17 marca 2017 najnowszą wersją SRWare Iron była wersja 56.0.2950.1. Najnowsza wersja Chrome to 57.0.2987.110, wydana 16 marca. Oznacza to, że SRWare Iron brakowało ponad 36 poprawek bezpieczeństwa, które Chrome miał przez ponad tydzień.

Dzieje się tak, ponieważ programiści SRWare Iron muszą trochę popracować, aby opublikować te poprawki zabezpieczeń za każdym razem, gdy Google wypuszcza nową wersję Chrome. Nie jest to natychmiastowe, a publikowanie aktualizacji tych projektów zewnętrznych może zająć dużo czasu, jeśli ich programiści są zajęci.

Ale oto prawdziwy kicker: tak naprawdę nie zyskujesz dodatkowej prywatności z SRWare Iron. Większość tego, co robi SRWare Iron, jest możliwe dzięki zwykłym ustawieniom prywatności Chrome. A jeśli włączysz te poprawki w Chrome, otrzymasz najnowsze aktualizacje zabezpieczeń, nie czekając na inną firmę i nie ufając jej.

Chromium nie jest dla użytkowników (z wyjątkiem Linuksa)

1627838445 421 Dlaczego nie powinienes uzywac wiekszosci alternatywnych przegladarek opartych na Google

Google nie chce, abyś korzystał z przeglądarki Chromium o otwartym kodzie źródłowym. Dlatego projekt Chromium oferuje tylko „surowe wersje” kodu Chromium, który „może być niezwykle błędny” w systemie Windows. Nie zawierają również funkcji automatycznej aktualizacji, więc musisz ręcznie pobierać nowe wersje z zabezpieczeniami i poprawkami błędów. Te kompilacje Chromium to tak naprawdę tylko narzędzia programistyczne do sprawdzania, czy problemy zostały naprawione w najnowszym kodzie Chromium. Nie zbliżaj się.

Główną różnicą Chromium jest to, że jest całkowicie open-source, podczas gdy Google Chrome zawiera kilka elementów o zamkniętym kodzie źródłowym (takich jak Flash). Dlatego Chromium jest często udostępniany za pośrednictwem repozytoriów pakietów w dystrybucjach Linuksa. Przeglądarka Chromium uzyskana z repozytoriów pakietów Linux powinna być bezpieczna i otrzymywać regularne aktualizacje zabezpieczeń z dystrybucji systemu Linux. Ale użytkownicy systemów Windows i Mac powinni po prostu zainstalować Chrome.

Przeglądarki oparte na Chrome, których warto używać: Opera, Vivaldi i Chrome Portable

Dlaczego nie powinienes uzywac wiekszosci alternatywnych przegladarek opartych na Google

Od każdej reguły są oczywiście wyjątki. Niektóre przeglądarki są solidną alternatywą dla Chrome, Firefox, Safari, Edge i Internet Explorer.


Opera, na przykład istnieje w takiej czy innej formie od dłuższego czasu, a pierwsza wersja Opery została wydana w 1995 roku. W 2013 roku firma porzuciła swój stary, domowy silnik przeglądarki, Presto, a Opera jest teraz oparta na Chromium .

Ale Opera to nie tylko klon Chrome — to wyjątkowa przeglądarka z własnymi unikalnymi funkcjami, takimi jak wbudowana sieć VPN, która może zabezpieczyć przeglądanie sieci.

1627838445 379 Dlaczego nie powinienes uzywac wiekszosci alternatywnych przegladarek opartych na Google

Vivaldijest również oparty na Chromium i został stworzony przez byłych programistów Opery, którzy nie zgadzają się z nowym kierunkiem Opery. Wydany w 2016 roku Vivaldi próbuje przywrócić różne funkcje „zaawansowanego użytkownika”, które usunął projekt Opera. Na przykład Vivaldi pozwala wyświetlać karty jako pionowe miniatury, co po prostu nie jest możliwe w Chrome. Deweloperzy pracują nad dodaniem wbudowanego klienta poczty e-mail, funkcji, której nie ma już w najnowszych wersjach Opery.

Zarówno Opera, jak i Vivaldi obsługują rozszerzenia Chrome, ponieważ są oparte na tej samej podstawowej technologii. Jeśli szukasz nowej przeglądarki, która nadal korzysta z szybkiego mechanizmu renderowania Chrome i obsługuje te same rozszerzenia przeglądarki, których używasz w Chrome, te przeglądarki są interesującymi opcjami, które możesz wypróbować.

Na koniec możesz również rozważyć przenośną wersję Chrome lub Chromium. ten Przenośny chrom na przykład projekt to dostosowana wersja Chromium zaprojektowana do działania jako „aplikacja przenośna”. Jeśli umieścisz swoje pliki na dysku USB lub innym nośniku wymiennym, możesz przenosić je między komputerami, używając go na dowolnym komputerze bez uprzedniego instalowania.

1627838446 44 Dlaczego nie powinienes uzywac wiekszosci alternatywnych przegladarek opartych na Google


To powiedziawszy, Chromium Portable jest oparty na niestabilnym kanale wersji „Dev” Google Chrome, co oznacza, że ​​jest bardziej niestabilny niż typowe stabilne wersje Google Chrome. Prawdopodobnie tego nie szukasz. Jeśli wolisz stabilną, przenośną wersję przeglądarki Google Chrome, prawdopodobnie zechcesz użyć Pakiet Google Chrome Portable z PortableApps.com. Tak czy inaczej, obie są przyzwoitymi, bezpiecznymi wersjami Chrome.

Dlaczego mniej znane przeglądarki są podejrzane

Istnieją inne przeglądarki oparte na Chromium. Ale jesteśmy wobec nich sceptycznie nastawieni i ty też powinieneś.

Oto problem: Przeglądarki to bardzo ważne programy. Prawie cały czas spędzony w Internecie spędzasz w przeglądarce, więc wymaganiabyć bezpiecznym. Częściowo oznacza to bardzo szybkie uzyskiwanie aktualizacji zabezpieczeń po ich wydaniu, a mniejsze przeglądarki oparte na Chromium nie zawsze to robią. Ponadto ufasz małej firmie lub grupie programistów, którzy wprowadzą zmiany w Twojej przeglądarce, co może spowodować problemy — zamierzone lub nie.

Problemy z bezpieczeństwem Comodo i opóźnienia aktualizacji SRWare to kilka przykładów problemów, które mogą wystąpić, nawet gdy programista przeglądarki działa w dobrej wierze. A jeśli programista przeglądarki nie jest? działając w dobrej wierze, jesteś w jeszcze gorszej sytuacji: mogą podsłuchiwać twoje przeglądanie stron internetowych i nadużywać jego dostępu do twojego komputera.

Nawet jeśli nie ufasz Google, Google to duża firma, która ma na nią wiele oczu. Google nie wykradnie numeru Twojej karty kredytowej. Jeśli Google zrobi coś złego lub popełni duży błąd w Chrome, wszyscy o tym usłyszą. To samo nie dotyczy tych alternatyw Chromium.

Wiele funkcji obiecanych w różnych przeglądarkach innych firm można uzyskać, po prostu dostosowując ustawienia Chrome lub instalując rozszerzenia z Sklep internetowy Chrome. Lepiej jest korzystać z Google Chrome i instalować kilka rozszerzeń przeglądarki niż przełączyć się na alternatywę opartą na Chrome.

Czy ten post był pomocny?